Bolí vás zuby? Zkuste to tentokrát vyřešit přírodní cestou

Bolest zubu (nebo zubů) je obvykle známkou kazu nebo zánětu zubu či dásně. Vyřešení situace zajistí pouze odborné ošetření. Vhodně zvolené domácí léčivé prostředky pomohou bolest pouze zmírnit, ovšem dobře mohou posloužit jako prevence.

K tišení bolesti zubů se doporučují výplachy ústní dutiny. Listy šalvěje lékařské likvidují bakterie a omezují mikroorganismy. Je protizánětlivá, stahuje, a když vás bolí zub, pilně s ní vyplachujte.

Výplach úst nálevem máty peprnéje vhodný při zánětu dásní a bolestech zubů. Pro posílení působení je ideální kombinace se šalvějí v poměru 1 : 1.

Heřmánek pravý

Heřmánek má stahující a uklidňující účinky, proto se hodí hlavně v případě akutně podrážděných dásní. Nálev nebo odvar z něj můžete aplikovat k vyplachování úst i několikrát denně, dokud se sliznice v ústech nezklidní.

Nať a květ řebříčku lékařského mají podobné účinky jako heřmánek, jen o něco málo mírnější.

Obklady z odvaru řepíku lékařského se přikládají na otoky, pohmožděniny a špatně se hojící rány. Odvar: 2 lžičky sušené natě vložte do 250 ml studené vody, nechte přejít varem, přikryjte a nechte 15 minut vyluhovat. Sceďte.

Měsíček lékařský

Měsíček má silné antibakteriální účinky, působí protizánětlivě, podporuje regeneraci sliznic. Patří k osvědčeným podpůrným prostředkům při zánětu dásní všech forem, zánětu sliznice dutiny ústní, parodontóze. Dobře hojí bolestivé trhlinky rtů a koutků úst a také pomáhá při hojení oparů. K vyplachování ústní dutiny se používá nálev: 1 lžíci květu přelijte 150 ml vroucí vody, přikryjte a nechte 10–15 minut vyluhovat. Sceďte.

Dubová kůra

Použití dubové kůry je vhodné při parodontóze, protože obsahem tříslovin (až 20 %) působí svíravě a protizánětlivě. Na proplachování úst či kloktání se používá vlažný odvar: 1 lžíci dubové kůry dejte do 250 ml studené vody, přiveďte k varu a vařte 20 minut. Během varu se musí dolít voda, aby se zachovalo původní množství. Pak odstavte a nechte ještě asi 10 minut odstát. Sceďte.

Aloe Vera

Gel čerstvě vytlačený z vychlazeného (doporučuje se dát aspoň na 2 hodiny do ledničky) listu aloe vera po přiložení k zubu přechodně odstraní bolest. Aloe vera má rovněž antibiotické vlastnosti, zpomaluje tvorbu kazu.

Zelený čaj

Jako prevenci pijte pravidelně zelený čaj. Je dobrým zdrojem fluoru, prvku, který chrání před zubním kazem. Taniny, které čajové lístky obsahují, snižují činnost bakterií v plaku.

Propolis

Při zánětech dásní je ale vynikající i použití včelího propolisu (nejste-li alergičtí), kdy se asi lžička propolisu ponechá v ústech několik hodin před zuby.

Prima tip: Domácí ústní voda

Smíchejte 2 lžíce sušené šalvěje lékařské, 1 lžíci heřmánku pravého a 1 lžíci yzopu lékařského. Směs přelijte 500 ml studené vody, pomalu přiveďte k varu, sejměte z plotýnky, přikryjte a nechte vyluhovat až do vychladnutí. Pak sceďte a používejte k proplachování ústní dutiny po každém čištění zubů.

Mohlo by vás také zajímat:

(leo) Foto: istockphoto.com


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.