Zdraví a nemoci

14. prosince 2015 04:50

Anna Kopečková

Bojí se vaše dítě zubaře? Zkuste přispání

S dětskými pacienty na zubařském křesle je to různé. Zatímco část holčiček a kluků spolupracuje s lékaři bez problémů, ošetřit jiné děti je téměř nemožné. Podle zkušeností stomatologů je to obvykle dáno předchozí špatnou zkušeností, případně strachem z neznámého. Jenže co s tím?

Ošetřovat v dnešní době děti „násilím“ je opravdu zbytečné. Navíc jedna negativní zkušenost tohoto typu může napáchat hodně špatného do budoucnosti. Nejsou totiž výjimkou ani dospělí lidé, kteří se i po letech vyhýbají zubařskému ošetření kvůli negativní zkušenosti z dětství. Tam, kde nepomůže trpělivé vysvětlování a postupná psychická příprava dítěte na ošetření, přijde na řadu analgosedace neboli přispání.

„Strach dítěte z ošetření je u většiny dán špatnou zkušeností z předešlého zákroku, který dítě bolel nebo mu bylo nutno ošetřit více zubů naráz z důvodu zanedbání péče o chrup. V menším procentu případů pak jde o obavy z prvního ošetření, které například barvitě popsali kamarádi ve škole,“ popisuje stomatolog Ondřej Klika z pražské kliniky Brandeis Clinic.

Podle lékaře jde ovšem strachu účelně předcházet. „Pravidelnými návštěvami zubního lékaře, které by měly začít v co nejnižším věku, a správnou domácí ústní hygienou. Dítě pak chodí pouze na preventivní prohlídky nebo podstoupí odstranění zubního kazu v raném stádiu, kdy se nemusí ničeho obávat,“ konstatuje zubař.

Uspání bez nežádoucích projevů

Na prvním místě je pochopitelně snaha se s dětským pacientem domluvit. Ovšem jak uvádí anesteziolog Jan Machač, někdejší člen týmu anesteziologů prezidenta Václava Havla, pokud se dítě dobrovolně ošetřit nenechá, analgosedace neboli přispání je zcela na místě. „Analgosedace je vlastně kombinace dvou složek, sedace, což je útlum vědomí, a analgezie, která zajistí bezbolestnost. Pacient v dostatečně hluboké analgosedaci nevnímá bolest, neboť místo zákroku je ošetřeno lokální anestezií. Cítí se jako ve velice hlubokém spánku, je probuditelný, ale krátce nato opět usíná,“ popisuje lékař.

Podle anesteziologa přitom analgosedace nezatěžuje organismus dítěte (či dospělého), jako je tomu u celkové anestezie. „U analgosedace nehovoříme o nežádoucích projevech, je-li správně provedena. Po výkonu je pouze nutné počítat s dospáním pod dohledem zkušeného personálu. Druhý den se člověk může plně zapojit do běžného života, tedy jít do školy či školky, sportovat, jediným omezením může být rekonvalescence v souvislosti s případným stomatologickým výkonem,“ konstatuje anesteziolog. Před analgosedací je také třeba předoperační vyšetření.

Správné dávkování sedativ

Podle anesteziologa Machače je možné podávat látky pro vyvolání analgosedace ústy, vstříknout do nosu, anebo injekčně do svalu či žíly. Ovšem ne všechny metody jsou stejně bezpečné a spolehlivé. „Na některých pracovištích se stále ještě podává analgosedace v sirupu, který lékař nakape dítěti do úst. V tomto případě ale nikdy přesně nevíme, kolik látky se vstřebá a metabolizuje. Lékaři proto z obavy z předávkování často raději dítě poddávkují a sedace ve finále prakticky nefunguje,“ popisuje typické nešvary podávání látek anesteziolog, který doporučuje výhradně aplikaci do svalu.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 10. 12. 2024

Dnešní den je pozitivní. Cítíte se klidní a vyrovnaní a jste tolerantnější než obvykle k proměnlivým náladám a vášním druhých. Pokud to zvládnete, udělejte si přestávku ve svém nabitém programu a věnujte několik minut sami sobě. Nejste zvyklí na takové chování, ale dnes by vám to prospělo.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.