zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Bojí se vaše dítě zubaře? Zkuste přispání

Jestli se i vaše dítě nenechá ošetřit od zubaře, nechte ho prostě přispat
Autor: Thinkstock Jestli se i vaše dítě nenechá ošetřit od zubaře, nechte ho prostě přispat
anna kopečková , Vydáno: 14.12.2015
S dětskými pacienty na zubařském křesle je to různé. Zatímco část holčiček a kluků spolupracuje s lékaři bez problémů, ošetřit jiné děti je téměř nemožné. Podle zkušeností stomatologů je to obvykle dáno předchozí špatnou zkušeností, případně strachem z neznámého. Jenže co s tím?

reklama

Ošetřovat v dnešní době děti „násilím“ je opravdu zbytečné. Navíc jedna negativní zkušenost tohoto typu může napáchat hodně špatného do budoucnosti. Nejsou totiž výjimkou ani dospělí lidé, kteří se i po letech vyhýbají zubařskému ošetření kvůli negativní zkušenosti z dětství. Tam, kde nepomůže trpělivé vysvětlování a postupná psychická příprava dítěte na ošetření, přijde na řadu analgosedace neboli přispání.

„Strach dítěte z ošetření je u většiny dán špatnou zkušeností z předešlého zákroku, který dítě bolel nebo mu bylo nutno ošetřit více zubů naráz z důvodu zanedbání péče o chrup. V menším procentu případů pak jde o obavy z prvního ošetření, které například barvitě popsali kamarádi ve škole,“ popisuje stomatolog Ondřej Klika z pražské kliniky Brandeis Clinic.

Podle lékaře jde ovšem strachu účelně předcházet. „Pravidelnými návštěvami zubního lékaře, které by měly začít v co nejnižším věku, a správnou domácí ústní hygienou. Dítě pak chodí pouze na preventivní prohlídky nebo podstoupí odstranění zubního kazu v raném stádiu, kdy se nemusí ničeho obávat,“ konstatuje zubař.

Jsou i horší věci, než sladké bonbóny

Potraviny, které podle zubařů nejvíc škodí vašim zubům. A nejsou to jen sladkosti!

 

Uspání bez nežádoucích projevů

Na prvním místě je pochopitelně snaha se s dětským pacientem domluvit. Ovšem jak uvádí anesteziolog Jan Machač, někdejší člen týmu anesteziologů prezidenta Václava Havla, pokud se dítě dobrovolně ošetřit nenechá, analgosedace neboli přispání je zcela na místě. „Analgosedace je vlastně kombinace dvou složek, sedace, což je útlum vědomí, a analgezie, která zajistí bezbolestnost. Pacient v dostatečně hluboké analgosedaci nevnímá bolest, neboť místo zákroku je ošetřeno lokální anestezií. Cítí se jako ve velice hlubokém spánku, je probuditelný, ale krátce nato opět usíná,“ popisuje lékař.

Podle anesteziologa přitom analgosedace nezatěžuje organismus dítěte (či dospělého), jako je tomu u celkové anestezie. „U analgosedace nehovoříme o nežádoucích projevech, je-li správně provedena. Po výkonu je pouze nutné počítat s dospáním pod dohledem zkušeného personálu. Druhý den se člověk může plně zapojit do běžného života, tedy jít do školy či školky, sportovat, jediným omezením může být rekonvalescence v souvislosti s případným stomatologickým výkonem,“ konstatuje anesteziolog. Před analgosedací je také třeba předoperační vyšetření.

 

Správné dávkování sedativ

Podle anesteziologa Machače je možné podávat látky pro vyvolání analgosedace ústy, vstříknout do nosu, anebo injekčně do svalu či žíly. Ovšem ne všechny metody jsou stejně bezpečné a spolehlivé. „Na některých pracovištích se stále ještě podává analgosedace v sirupu, který lékař nakape dítěti do úst. V tomto případě ale nikdy přesně nevíme, kolik látky se vstřebá a metabolizuje. Lékaři proto z obavy z předávkování často raději dítě poddávkují a sedace ve finále prakticky nefunguje,“ popisuje typické nešvary podávání látek anesteziolog, který doporučuje výhradně aplikaci do svalu.

Co na to říká zubař?

Domácí bělení zubů: banánem, octem nebo jedlou sodou. Funguje to?

reklama

Související témata: zubař , dítě u zubaře , strach ze zubaře , vrtání zubů

reklama

Přečtěte si také

reklama