Zdraví a nemoci

15. prosince 2017 10:00

Martina Čerňanská

Čas večírků přichází! Víte, jak účinně zkrotit kocovinu?

Předvánoční čas se, více než v tónech klidu a rozjímání, nese na vlně večírků. Popít a kamarády a kolegy je před svátky skvělé, ale druhý den mohou být rána krutá. Víte, jak zkrotit kocovinu?

Nejlepší samozřejmě je, se neopít. Ale přiznejme si, že ke konci roku stres kulminuje a člověk se někdy prostě trochu potřebuje uvolnit a upustit páru. Přesto můžete udělat pár preventivních kroků, aby následky druhého rána nebyly nesnesitelné.

Jak se (téměř) neopít?

Základ je jídlo! Než vyrazíte na party, kde mýte tušení, že nějakou tu skleničku obrátte, najezte se a to pořádně. Ideální budou bílkoviny. Slupněte třeba dvě vajíčka natvrdo, která vás zasytí a dají do žaludku základ. Další dobrou radou je střídat alkohol s nealkoholickými nápoji. Tím nemyslíme rum s colou nebo vodku s džusem, ale pořádnou láhev minerální vody, kterou budete prokládat popíjení. Dodáte tělu vláhu i minerály. Také si vyberte CO budete pít. Nemíchejte různé druhy alkoholu, málokdo to dobře snáší. Ještě, než začne večer stanovte si nějaké vnitřní mantinely. Například si povolte čtyři až pět skleniček za celý večer maximálně a to, že domů odejdete nejpozději v půl druhé. Možná to přesně nedodržíte, ale budete mít pocit určité kontroly a povinnosti vůči svému předsevzetí.

Co se děje v opilém těle?

Pokud se vám přeci jen podaří překročit určitou hladinku, smiřte se s tím, že ponesete následky v podobě kocoviny. To se vaše tělo bude vyrovnávat s otravou, kterou jste mu minulé noci způsobili. Největší práce čeká játra, která dostanou příkaz jed odbourat, což jim může trvat i hodiny. V játrech se totiž přeměňuje 60 až 90 % alkoholu. Mění se zde na toxický acetaldehyd - právě z toho nám bývá špatně, a následně na kyselinu octovou, kterou vyloučíme z těla. Pokud si myslíte, že odbourání alkoholu můžete urychlit třeba sprchou nebo několika hrnky kávy, tak omyl. Nepomůže skutečně nic, než čas. Nejvyšší hladinku v krvi máte asi zhruba hodinu po požití, teprve pak hodnoty klesají. Pokud však popíjíte dál a během večera zvládnete litr vína, budete potřebovat více než 10 hodin, než úplně vystřízlivíte.

Jak zkrotit kocovinu?

Ráno se probudíte a víte, že tento den bude krutý. Ale musíte na nohy a do světa. Co vás zvedne z postele? Teď nám opravdu pomůže hodně pít čistou vodu a doplnit vitamíny a minerály, které jsme předtím s alkoholem vymočili a vypotili. Dejte zelenou i některému z osvědčených vyprošťováků jako je silný vývar s česnekem nebo velká sklenice freshe s okurkou, zázvorem a citrusy. Doplníte vitamíny a tekutiny. Oproti zásadám zdravé výživy vám doporučíme i něco vydatného a mastného jako jsou vejce se slaninou, guláš nebo vaječná smaženka na chlebu. Alkohol v žaludku se bude mít k čemu navázat, někomu takové jídlo opravdu pomůže. Velmi účinná jsou i kyselá jídla jako zavináče a kysané zelí, která pomohou tělu s detoxem. Pokud chcete být opravdu styloví, udělejte si Bloody Mary s rozklepnutým vejcem. Nic z toho vás ale kocoviny úplně nezbaví, jen ji pomůže lépe přežít!

Takže raději dvakrát přemýšlejte a jednou pijte!

Přečtěte si také:

autor: KU

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.