zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Chcete oddálit menopauzu? Záleží i na tom, jaké potraviny jíte

Chcete oddálit menopauzu? Záleží i na tom, jaké potraviny jíte
Autor: iStock Chcete oddálit menopauzu? Záleží i na tom, jaké potraviny jíte
Anna Kopečková , Vydáno: 18.10.2021
„Už je v přechodu.“ Věta, kterou o sobě nechce slyšet žádná žena. Skvělou zprávou je, že máte nástup symptomů souvisejících právě s menopauzou alespoň částečně ve svých rukou a můžete je ovlivnit i tím, co jíte. Které potraviny byste si měla dopřávat a jakým se raději vyhýbat?

reklama

Existuje spousta faktorů, které mohou předpovědět, v kolika letech se u vás začne projevovat menopauza. Jedná se například o genetiku (kdy to bylo u vaší matky), BMI (index tělesné hmotnosti), kouření nebo třeba absolvování chemoterapie. Studie z univerzity v anglickém Leedsu ovšem prokazuje, že další důležitý faktor ovlivňující nástup menopauzy je úplně prostý – potraviny, které se denně objevují ve vašem jídelníčku.

Více ryb a luštěnin, méně těstovin a rýže

Výzkumníci zjistili, že strava, která se skládá především ze zdravých potravin, jakými jsou například olejnaté ryby a čerstvé luštěniny (hrášek a zelené fazolky), byla spojována se začátkem menopauzy oddáleným téměř o 3 roky. Průměrným věkem, kdy dochází u žen ke ztrátě menstruace, tedy k menopauze, je ve Velké Británii i USA 51 let (u nás je to 52 let). Účastnice studie, které konzumovaly velké množství klasických těstovin vyrobených z rafinované bílé mouky a bílou, průmyslově zpracovanou rýži, vstupovaly do menopauzy přibližně o rok a půl dříve, než je průměr, tedy v necelých 50 letech.

Studie získala údaje od více než 14 000 žen ve Velké Británii, které dokončily rozsáhlý dotazník zaměřený na jejich stravování, historii a reprodukční zdraví. O 4 roky později vědci zjistili, že více než 900 dotazovaných žen zažilo přirozený začátek menopauzy, což znamená, že neměly menstruaci déle než rok a zároveň neprožily nic jiného, co by tento stav mohlo předčasně vyvolat (např. rakovinu, nějaký chirurgický zákrok nebo léčbu farmaceutiky). U těchto 900 žen bylo prokázáno, že je jejich nevhodná strava silným ukazatelem toho, zda se u nich začne projevovat menopauza dříve nebo později než u průměrné ženy.

Předčasná menopauza má svá rizika 

„Věk, kdy začne menopauza, hraje velkou roli. Příliš nízký nebo naopak vysoký může mít pro některé ženy vážné zdravotní důsledky," uvedla Janet Cade, spoluautorka studie a profesorka nutriční epidemiologie v Leedsu. Jak předčasná, tak i zpožděná menopauza je spojována s dlouhodobými zdravotními riziky. Zpožděná menopauza byla primárně dávána do souvislosti s rakovinou prsu, vaječníků a endometria (děložní sliznice).

Rizika předčasné menopauzy však mohou být ještě větší, pokud je jejím spouštěcím mechanismem právě nevhodně zvolená strava. U těchto žen hrozí zvýšené riziko onemocnění srdce a kostí, deprese, demence a sexuální dysfunkce. Nejlepší léčbou je ovšem prevence, proto vám může pomoci právě strava bohatá na ryby a luštěniny.

Studie je důležitým krokem k lepšímu porozumění faktorům ovlivňujícím menopauzu, zvláště u žen, které k tomu mohou být predisponovány genetickými faktory. „Když pochopíme, jak ovlivňuje strava přirozený nástup menopauzy, může to být velmi prospěšné především u těch žen, které jsou již v ohrožení nebo mají v rodinné anamnéze určité komplikace související právě s menopauzou," dodává Cade.

 

Menopauza vs. andropauza

I muži mají svůj přechod: Jak se liší mužská andropauza od ženské menopauzy?

 

 

Jak vyzrát na menopauzu? Zkuste to přírodní cestou!

Příroda ve službách krásy a zdraví: Jak vyzrát na menopauzu

reklama

Související témata: hormony , menopauza , klimakterium , přechod , zdraví

reklama

Přečtěte si také

reklama