Zdraví a nemoci

29. července 2021 05:16

Anna Kopečková

I muži mají svůj přechod: Jak se liší mužská andropauza od ženské menopauzy?

Menopauza netrápí jen ženy. S přibývajícími léty klesá hladina pohlavních hormonů také u mužů. Menopauzu i andropauzu proto provázejí různé tělesné a psychické změny. Roky zastavit nelze, ovšem s nepříjemnými projevy se vypořádat dá. Co trápí muže a co ženy a jak s těmito „neduhy“ mohou společnými silami bojovat?

Přirozený proces stárnutí ženského organismu začíná nepravidelnostmi menstruačního krvácení. Poslednímu dni menstruace se všeobecně říká menopauza, zatímco období přibližně od 40 do 55 let věku, kdy se ženy vyrovnávají s hormonální změnou v těle, bývá označováno jako klimakterium. „Klimakterium neboli přechod je období mezi plodným věkem ženy a počátkem sénia, kdy dochází k postupnému vyhasínání vaječníků s následnými hormonálními, psychickými a tělesnými změnami,“ vysvětluje gynekoložka MUDr. Zoja Čurilová Roháčová.

Každá žena touto životní etapou „proplouvá“ jinak. Přibližně třetina nemá žádné potíže, zbývající dámy se ovšem mohou potýkat s potížemi různého charakteru a intenzity. Mezi příznaky, které se často objevují, patří návaly horka a noční pocení, úbytek kostní hmoty a s ním spojené riziko zlomenin, ale také nevolnost, bušení srdce, bolesti kloubů, změny nálad, zapomnětlivost...

Sexuální život už není to, co býval

Menopauza ovlivňuje rovněž sexuální život a potažmo i partnerské soužití. „Může být spojena s návaly a nočním pocením, ty narušují kvalitu spánku a nevyspalá žena nemá náladu na sex. Pro mnohé ženy je menopauza svými projevy symbolem stárnutí, to vede k depresi a sníženému sebehodnocení včetně ztráty pocitu sexuální atraktivity. Současně trvalý partner se dostává do andropauzy a také má své problémy. S odstupem se pak ještě přidává porucha trofiky poševní sliznice, a tak se vedle ztráty libida objeví i poruchy vzrušení a spokojenosti se sexem,“ upozorňuje doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D., předseda České společnosti pro menopauzu a andropauzu.

Co znamená andropauza?

Nejen ženy, ale také muži totiž mají „své dny“, tedy přesněji řečeno „svá léta“. Zatímco ženská menopauza je jednoznačně dána ztrátou menstruačního cyklu a s tím spojeným poklesem pohlavních hormonů, andropauza takovouto jednoznačnou charakteristiku nemá. Přesto je známo, že také u mužů dochází k poklesu pohlavních hormonů a tento nedostatek se obvykle začne projevovat okolo 50. až 55. roku života. Muži mívají proto příznaky podobné těm, kterými trpí ženy v klimakteriu: mohou se u nich vyskytovat výkyvy nálad, deprese, bolesti hlavy, zhoršení kvality pleti, noční pocení, nespavost, přibývání na váze i úbytek kostní hmoty. Zároveň se objevují také problémy specifické pro „muže v letech“: snížená motivace, nesoustředěnost, málo energie, úbytek svalové hmoty, mírná až středně těžká erektilní dysfunkce... To mohou pánové nést značně nelibě.

Zvětšená prostata i problémy s erekcí

K uvedeným potížím se navíc často přidávají i problémy související se zvětšenou prostatou. Takzvaná benigní hyperplazie prostaty (označovaná též BHP) vzniká rovněž jako důsledek změn hladiny testosteronu a postihuje přibližně 40 % mužů po padesátce. Zvětšená prostata utlačuje močovou trubici a vede k častému močení, nočním návštěvám WC, muži mají slábnoucí či přerušovaný proud moči, anebo se objevuje náhlé nutkání na močení. „U většiny pacientů, kteří mají obtíže s močením, registrujeme i obtíže v sexuální oblasti. Především snížené libido a zhoršenou erekci. Pacient je unavený z přidružených obtíží s močením, méně vyspalý z důvodů močení v noci. Zároveň častěji dochází i ke zhoršení hygieny u muže pro únik moče do prádla. Pacient má menší sebevědomí a potřebu komunikace s okolím,“ říká urolog Klemenc.

Zázračná dvojka – ploštičník a třezalka

Kromě zdravé stravy a pohybu je možné podpořit zdraví v pokročilém věku i za pomoci některých bylin. Mezi spojence v boji proti nežádoucím projevům menopauzy patří například ploštičník hroznatý. Kořen této rostliny obsahuje glykosidy a terpeny, které jsou svými účinky podobné hormonu estrogenu. Proto ploštičník hroznatý patří mezi nejvíce historicky odborně prozkoumané a ověřené byliny pro ženy v období klimakteria. Jeho příznivé účinky využívali i severoameričtí indiáni. V organismu totiž dokáže působit podobně jako tento ženský hormon, jehož během menopauzy ubývá. Nejčastěji se užívá v podobě tinktury ze sušeného kořene nebo kapslí. Pozitivní účinky jsou přisuzovány také třezalce tečkované, která bývá považována za přírodní antidepresivum a pomáhá při výkyvech nálad. Při jejím dlouhodobém používání je však důležité být opatrnější při opalování, protože způsobuje citlivost na sluneční záření. Ještě větší účinnost lze dosáhnout, když se obě bylinky spojí, což prokázal i rok trvající výzkum německých lékařů uveřejněný v roce 2007. Řešení proto představují doplňky stravy na bázi těchto bylinek, jako je například přípravek GS Merilin Harmony. „Jedná se o nehormonální přírodní produkt obsahující ploštičník hroznatý a třezalku tečkovanou v kombinaci s vitaminem D3 a vápníkem,“ popisuje MUDr. Zoja Čurilová Roháčová.

A co muži?

Také muži mají možnost ovlivnit změny organismu, které s přibývajícími roky přicházejí, prostřednictvím některých přírodních prostředků. „Mezi byliny, které pomáhají při problémech s potencí, řadíme tyto: Lepidium Meyenii (maca) známá od dob Inků jako bylina posilující potenci, vitalitu a libido. Dále Eleuterococcus Senticocus (sibiřský ženšen neboli čertův kořen), jedná se také o takzvaný adaptogen, normalizující fyziologický cyklus organismu,“ vysvětluje urolog MUDr. Vladislav Klemenc. Bylina maca a sibiřský ženšen jsou obsaženy kupříkladu v přípravku Cemio Red3, který v sobě ukrývá i slivoň africkou, rostlinu známou svými příznivými účinky na prostatu. „Pygeum Africanum (slivoň africká) inhibuje (zpomaluje, pozn. red.) účinky růstových faktorů a blokuje zvětšování prostaty,“ vysvětluje mechanismus specialista na mužské zdraví.

Starší a tlustější

Dalším nešvarem, který souvisí s menopauzou i andropauzou, je přibývání na váze. Ve starším věku přibývá tuková hmota, zatímco ta svalová se naopak snižuje. „Organismus s věkem stárne. Dochází ke snížení výkonnosti i přestavbě těla. Nejenže se snižuje bazální metabolismus, a tak při stejném příjmu energie žena zvyšuje svoji hmotnost, ale také dochází k redistribuci tuku z prsů a boků do oblasti břicha,“ poukazuje na viditelné změny docent Fait. Muži na tom nejsou o moc lépe, nejednomu z nich narůstá „bříško“. Obě pohlaví by proto měla k udržení tělesné váhy zvýšit výdej energie, anebo snížit její příjem.

Padesátkou život nekončí!

Padesátka nemusí znamenat žádné trauma, lze ji brát naopak jako novou životní etapu, která otevírá brány novým možnostem. Partneři, kteří spolu bok po boku stárnou, mohou také ruku v ruce změnit svůj životní styl, podpořit se ve změně jídelníčku a dopřát si kvalitní potraviny. Vyřaďte například uzeniny, sladké nápoje či tučná jídla, a naopak zařaďte více ovoce a zeleniny, vlákniny, bílkoviny a potraviny bohaté na vápník a vitamín D, který pomáhá bránit vzniku osteoporózy. Nezapomínejte ani na dostatek tekutin. Vzhledem k tomu, že se zvyšujícím se věkem stoupá i riziko rozvoje onemocnění, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak či vysoký cholesterol, je změna stravovacích návyků způsobem, jak se těmto nemocem vyhnout nebo je zmírnit.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.