Příroda ve službách krásy a zdraví: Jak vyzrát na menopauzu

Veškeré nepříjemné projevy klimakteria, ať už se jedná o návaly horka, podrážděnost či nespavost, se dají zmírnit. Existuje naštěstí řada bylin, které obsahují fytoestrogeny podobné ženským pohlavním hormonům.

Jakmile přestávají fungovat vaječníky, přestávají se také tvořit ženské pohlavní hormony – estrogeny. Jejich nedostatek vyvolává nepříjemné projevy, jako jsou návaly horka, pocení, poruchy spánku, podrážděnost, deprese, úzkost, nesoustředěnost, bušení srdce, i bolesti hlavy, bolesti kloubů, závratě, výrazné změny nálady, snížení libida a pocit menší profesní výkonnosti. Současně se postupně začínají projevovat i civilizační choroby jako hypertenze, obezita, cukrovka, kardiovaskulární choroby, degenerativní onemocnění kloubů, řídnutí kostí. Začíná významněji stárnout i kůže a žena si může připadat pro partnera a své okolí méně atraktivní.

Pochutnejte si na jeteli

Červený jetel neboli jetel luční obsahuje přírodní estrogeny, pomáhá zlepšit náladu a spánek, zamezuje řídnutí kostí; výtažky z červeného jetele působí preventivně i proti rakovině prsu. Kromě toho je lahodně chutnající rostlinkou, kterou si můžete nasušit a vařit si z ní čaj. Jetel má i řadu dalších léčivých účinků, používá se proti kašli i průjmu, má značné dezinfekční a detoxikační účinky. Nálev z květů jetele lučního (2 lžíce sušené bylinky přelijte 500 ml vroucí vody, nechte 5 minut vyluhovat, sceďte a teplý popíjejte během dne) můžete bez obav užívat i po delší čas jako kúru.

Vyzkoušejte ženský kořen

Ploštičník hroznatý nazývali severoameričtí Indiáni ženským kořenem. Z jeho kořenů dělali lék, který je skvělý na návaly horka a pocení, zlepšuje spánek, paměť a koncentraci, snižuje předrážděnost. Ovlivňuje také pohyb vápníku v těle a tím i zpomaluje rozvoj osteoporózy. Užívejte třikrát denně 15 kapek extraktu z kořene ploštičníku hroznatého ve vodě nebo v čaji. Nepřekračujte denní dávku, neužívejte s hormonálními léky.

Popíjejte šalvějový čaj

Šalvěj lékařská pomáhá proti pocení a návalům horka. Stačí spařit 1 lžíci šalvěje 250 ml vroucí vody a nechat 15 minut vyluhovat. Vlažný odvar popíjejte po doušcích po celý den. Pomáhá ale až tak za čtrnáct dnů pravidelného užívání, ovšem velmi účinně.

Zajděte si na pivo

Také chmel otáčivý používaný k výrobě piva obsahuje fytoestrogeny a pro své sedativní účinky má příznivý vliv na zejména psychické a neurotické potíže spojené s klimakteriem. Klidně si můžete zajít občas na pivo, slad i vitaminy B vám zaručeně prospějí!

Prima tip: Aromaterapie

Nepříjemnému opakování návalů zabráníte, když si do každodenní koupele budete přidávat éterické oleje, například 3 kapky šalvějového a po 2 kapkách růžového (extrakt z okvětních lístků růže) a gerániového (z pelargonie vonné). Uvolnit dokáže i několik kapek levandulového oleje v aromalampě.

Přečtěte si také:

(leo)

Foto: istockphoto.com


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.