zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Kosmetické strašáky každé generace: Jak se s nimi poprat ve 20, 30, 40 i 50 letech?

Akné, strie, pihy, vrásky, celulitida, vytahaná kůže...
Autor: iStock Akné, strie, pihy, vrásky, celulitida, vytahaná kůže...
anna kopečková , Vydáno: 09.03.2017
S jednotlivým věkem přicházejí různorodé problémy s naší pletí. Jak se zbavit nejpalčivějších estetických nešvarů, ať už je vám 20 nebo 50?

reklama

Když je puberta v rozpuku…

Problémem mladé pleti je akné. Kožní maz ucpává póry a způsobuje zánět mazových žláz. Tak vznikají vřídky. Stav ještě zhoršují běžně přítomné bakterie a kvasinky.

Co s tím?

Hlavní je vřídky nevymačkávat. Mnohem lepší je pleť čistit a v momentě, kdy se pupínek začne „klubat“, na něj nanést speciální přípravek, který jej vysuší a urychlí hojení. Ve složení produktů hledejte termíny jako niacinamid, kyselina salicylová a tea tree oil. A pokud nemáte žádný super produkt po ruce, nevadí – topmodelky v čele s Gigi Hadid nedají dopustit na zubní pastu, která poslouží podobně!

„Při léčbě akné nejprve nasazujeme na tři týdny medikaci, v případě úporného akné můžeme nasadit antibiotika, pleťovou vodu s obsahem antibiotik či noční krém s retinolem,“ popisuje dermatolog MUDr. Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7. Pokud tyto metody nepomohou, existuje možnost ošetřit pleť laserem nebo chemickým peelingem.

Jaké procedury jsou nejlepší?

• Laserové ošetření: Laser stimuluje produkci kolagenu, prohřívá mazové žlázy a snižuje jak tvorbu kožního mazu, tak počet bakterií na kůži

• Čištění pleti ultrazvukem: Ultrazvukové vlny hloubkové čistí pleť

• Jemný enzymatický peeling: Při peelingu dochází k odloučení odumřelých kožních buněk z nejsvrchnější vrstvy pleti a zmírnění projevů akné

akné Foto:

Když je vám dvacet…

Po dovršení dvacátého roku věku už akné nemívá takovou intenzitu jako v pubertě, ale i tak je to problém. Proto volte produkty bez obsahu olejů na bázi vody.

Pleť má mladistvý jas a vrásky aby pohledal. I přesto by si měl člověk osvojit hlavní zásady péče o pleť. Jen tak lze působit preventivně proti předčasnému stárnutí pleti. Pleť je třeba chránit před ultrafialovým zářením – kvůli fotostárnutí, hyperpigmentaci a prevenci rakoviny kůže.

Co pro pleť ve dvaceti udělat?

„Čím dříve začne člověk o svoji pleť pečovat a podporovat její omlazení, tím lépe a mladistvě pak bude ve vyšším věku vypadat,“ vysvětluje Petra Řehořková z Petra Clinic.

• Redukce jizev po akné: Sublativní radiofrekvence Matrix jizvy v podstatě zneviditelní, pleť vyhladí a zvýší v ní obsah kolagenu, toto ošetření zlepšuje i stav strií

• Odstranění chloupků laserem: Spolehněte se na laser, který odstraní chloupky permanentně

• Sestavte si správnou péči o pleť: Čištění, hydratace a ochrana před UV zářením by měly být samozřejmostí

strie Foto:

Když je vám třicet…

„Po třicítce ženy obvykle mívají děti, s čímž se pojí typický problém – hyperpigmentace typu melasma. Během těhotenství navíc pleť bývá suchá a hrubá, protože růst plodu zvyšuje nároky na příjem živin,“ vysvětluje zdroj komplikací s pletí MUDr. Kravciv.

Kolem třicítky se již formují vrásky. V kůži se sice stále produkuje kolagen a elastin, ale pomaleji a dochází k jejich rychlejšímu rozpadu. Jak popisuje MUDr. Kravciv, s rostoucím věkem se zpomaluje produkce nových buněk včetně kožních, regenerace pleti je také pomalejší, a výsledkem je její unavený vzhled.

Kvůli zpomalení lymfatického systému se objevují otoky kolem očí a vzniká celulitida, dílem i v důsledku zvýšeného ukládání tuku. A aby toho nebylo málo, jsou tu ještě strie.

Co pro pleť ve třiceti udělat?

• Ošetření vysokovýkonným laserem: Zpomaluje vznik prvních vrásek

• Laserové odstranění tetování: Pokud už nechcete tetování, které vám zbylo z puberty, můžete si ho nechat odstranit laserem

• Chemický peeling: Exfoliace si poradí s tmavými skvrnami, vráskami a jizvami po akné

• Botulotoxin a injekčně aplikované výplně: Vyhladí vrásky a vyplní rýhy

 

vrásky Foto:

Když je vám 40…

Ve čtyřiceti už jsou vrásky stejně jako povolené kontury pleti denní realitou. Snižuje se produkce kožního mazu, takže pozvolna mizí ochranná lipidová (tuková) vrstva pleti. Ta je v důsledku toho citlivá a náchylná k podráždění.

Zpomaluje se cirkulace krve, přičemž samozřejmě dochází ke snížení přísunu důležitých živin.

I lymfatický systém se zpomaluje. Vítejte otoky očí a obličeje! Snižuje se i produkce hormonu estrogenu, čímž dochází k ještě většímu povolení pleti, například v oblasti dekoltu a krku. Vznikají také další tukové polštáře a ještě větší celulitida.

Co pro pleť ve čtyřiceti udělat?

• Omlazení pleti laserem: Procedura zahrnuje diamantovou dermabrazi, vlastní ošetření laserem, a celé ošetření uzavírá aplikace masky s kyselinou hyaluronovou nebo 20% trophogenem

• Plazmalifting: Velmi oblíbený zákrok je vhodnou alternativou pro ty, kteří odmítají cizorodé látky, jedná se o „přírodní způsob“ omlazení, kdy se využívá vlastní krev pacienta obohacená o aktivátor

• Sublativní radiofrekvence: Jsou-li již na obličeji hlubší vrásky a rýhy, tepelné záření tyto známky stárnutí pleti viditelně zredukuje

• Pořiďte si kvalitní noční krém: Během noci pleť regeneruje a dobře vstřebává účinné látky

Když je vám padesát a víc…

stařecké skvrny Foto:

Méně estrogenu znamená ještě méně kožního mazu a větší dehydrataci pleti. „Objevovat se mohou také tvrdé chlupy v oblasti obličeje, taktéž v důsledku hormonální nerovnováhy,“ popisuje Petra Řehořková další kosmetické úskalí.

Kvůli estrogenu ubývá i pružnost pleti. A samozřejmě tu stále máme věčný problém nadměrné pigmentace. Tyto „stařecké skvrny“ vznikají nadměrnou produkcí kožního pigmentu. Objevují se na místech, kam po většinu života sluneční záření dopadalo, tedy na rukou, pažích a obličeji.

Ve větší míře se začínají objevovat červené žilky na obličeji, které jsou znakem poškozených krevních kapilár. Společným původcem těchto problémů je sluneční záření.

Věk prozrazují i horní oční víčka, která začínají povadat a přepadat přes oko. Naopak v oblasti spodních víček se začínají tvořit tzv. vaky.

Co pro pleť v padesáti udělat?

• Vytaste nejtěžší kalibry: Ve vyšším věku je třeba vybírat produkty s vysokou koncentrací aktivních látek

• Blefaroplastika: Plastika očních víček omladí vzhled očí a zlepší zrak

• Laserové odstranění hyperpigmentace: Při osvícení se olupuje povrch pigmentace a ve spodních vrstvách se pigment postupně rozpadá, a poté je lymfatickými cestami vyloučen

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat: 

7 kosmetických ingrediencí, které mohou dráždit vaši pleť

Už se vám někdy stalo, že vám po použití krému nebo pleťového mléka zůstala červená a podrážděná kůže? Na vině mohou být některé složky produktu. Většina ingrediencí, které pokožku čistí nebo působí jako peeling, je totiž potenciálně dráždivá.

Na co si dát hlavně pozor?

Kyselina salicylová

ingredience kosmetika kyselina salicylová

Účinky stejné kyseliny se využívají v aspirinu, na který je přecitlivělé 3–5 % naší populace. Kyselina salicylová se běžně používá k léčbě nedokonalostí pleti, někdy ale na to může tělo zareagovat kopřivkou nebo zánětem.

 

Jestli potřebujete něco na akné, zkuste raději přípravek obsahující benzoylperoxid, na nějž dobře reaguje i velmi citlivá pokožka.

Jídlo pro sexy kůži: Nakrmte pleť kolagenem!

Jídlo pro sexy kůži: Nakrmte pleť kolagenem!

Může vás zbavit vrásek, pigmentových skvrn i akné

Chemický peeling: Účinný a bezbolestný způsob, jak omladit pleť

Stačí pár minut denně a trochu soukromí

Obličejová jóga. Vyhlaďte si vrásky úplně zadarmo!

Jsou chutné a dokáží s pletí zázraky

Vitamíny pro krásu: Co dokážou, když je pleti dopřejete v krémech

Save

reklama

Související témata: celulitida , strie , laser , vrásky , akné , pihy , povislá kůže , hyperpigmentace

reklama

Přečtěte si také

reklama