14. března 2016 04:40
Lucie PrůchováPřekvapivé problémy spojené s menopauzou
Návaly horka a výkyvy nálad. To jsou v souvislosti s menopauzou obecně známé věci. Jenže zatímco některé ženy klimakteriem proplují bez úhony, u jiných se mohou objevit i závažnější zdravotní obtíže.
Vyhřeznutí pánevních orgánů
Před lety byly vaše pánevní svaly pevné a nedělalo jim žádný problém zatínání, ani držení všech potřebných orgánů na jejich místě. Jenže po menopauze se “tam dole” všechno mění, svaly povolují a to může způsobit, že se močový měchýř, děloha, konečník i pochva pomalu ale jistě sunou dolů. V těch nejzávažnějších případech mohou dokonce až třít o oblečení a způsobovat krvácení, bolest a další nepříjemné pocity. Také se tím ztěžuje vyprazdňování, ať už močového měchýře, nebo střev.
Nejnáchylnější k těmto potížím jsou ženy, které rodily přirozenou cestou. Také silnější ženy mají riziko větší, protože kila navíc také vytvářejí tlak na pánevní orgány.
Při řešení je základem nebát se o problému mluvit. Není se totiž za co stydět, podobné obtíže (v nejrůznějším rozsahu) má až polovina žen! Pokud tedy máte pocit, že vám mezi nohama něco překáží, nebo máte problémy s vyprazdňováním, jděte za odborníkem – urologem nebo gynekologem. V lehčích případech vám lékař doporučí jen posilování pánevního svalstva, například Kegelovy cviky. Závažnější případy se pak musí řešit chirurgicky.
Nemoci jater
V mládí játra nemají problémy s nápravou škod způsobených naším životním stylem – tedy konzumací alkoholu, tuků – nebo různými infekcemi. Někdy ovšem místo zdravých buněk játra vytvářejí zjizvenou tkáň. V tomto procesu hraje jistou roli i hormon estrogen, takže když v menopauze tohoto hormonu ubývá, může se zjizvené tkáně objevovat čím dál víc. A to může časem vést ke chronickým onemocněním jater.
Až tedy příště půjdete na preventivní prohlídku, která zahrnuje i odběr krve, nechte si otestovat i jaterní enzymy. Právě jejich zvýšené hodnoty bývají první signály toho, že něco není v pořádku. U jater je totiž podobný problém jako u ledvin – potíže se objeví a postupují tiše a plíživě a dají o sobě pořádně vědět, až když už je nemoc v pokročilé fázi.
Autoimunitní choroby
Únava, změny nálad a návaly horka jsou, jak už jsme zmínili, průvodní symptomy menopauzy. Ovšem současně může jít o příznaky autoimunitního onemocnění, jako jsou roztroušená skleróza, lupus nebo revmatoidní artritida. Po menopauze se může taková nemoc zhoršit nebo i objevit zcela poprvé. Obecně opět můžeme vinit estrogen, jehož změněná hladina může způsobovat v těle záněty a tím ponoukat různé tělesné systémy, aby proti sobě začaly bojovat.
Všímejte si proto všech změn, které u vás přechod provází a zmiňte je před lékařem. Pokud už se s nějakou autoimunitní nemocí léčíte, diskutujte o terapii s odborníkem a nechte si ji přizpůsobit novým okolnostem.
Suché oči
Estrogen není jediný hormon, jehož hladina se v období menopauzy mění. Klesá i hladina testosteronu (ano, i ženy ho mají), což může vést k potížím s očima. Tento “mužský” hormon hraje důležitou roli ve fungování Meibomových žláz umístěných v očních víčkách, které produkují maz pro zachování vlhkosti na povrchu očí. S poklesem testosteronu tohoto mazu ubývá, čímž se z očí snadněji odpařuje voda. A důsledkem je co jiného, než pocit sucha a nepohodlí a zánět. Navíc po menopauze rychleji odumírají buňky slzných žláz. I proto starší ženy mluví o pocitech suchého oka častěji než stejně staří muži.
Dokonce i lidé, kteří nemají žádný problém se zrakem, by měli po čtyřicítce jít k očaři. Zmiňte se i o pocitu suchosti, pokud jej máte. Někdy pomůže jen pravidelné kapání umělých slz nebo jiných kapek.
Ztráta sluchu
Sluch se věkem zhoršuje u každého, ale u žen se potíže po menopauze urychlují. To proto, že na tom, jak hlemýžď v uchu proměňuje vibrace v elektrické signály, které poté mozek zpracovává, se podílí i estrogen.
Prvním krokem v tom, jak proces zvrátit nebo alespoň zpomalit, je ztlumení všech zvuků (hovor, televize, rádio, atd.). Pak pokračujte zdravou stravou a cvičením, což může znít ve spojení s ušima podivně, ale když se zamyslíte, musíte uznat, že takto ochráníte všechny části těla, tedy včetně uší. Prokázaly to už i některé studie – podle jedné americké mají ženy, které často cvičí, až o 17 procent nižší riziko, že ve stáří ohluchnou. Podobně pomáhá také konzumace betakarotenu.
Spánková apnoe
Noční pocení vám umí spánek pěkně znepříjemnit, ovšem není to to jediné, proč můžete po menopauze probdít polovinu noci. Podle odborníků mají ženy po poslední menstruaci až 3,5krát vyšší riziko spánkové apnoe, než tomu bylo před ní. Apnoe způsobuje, že v noci přestanete na několik sekund dýchat, což spánek výrazně zhoršuje, takže si plnohodnotně neodpočinete. A to má zase za následek vznik cukrovky nebo mrtvice.
Na výskytu apnoe po menopauze se podílí více věcí. Klesá hladina progesteronu, který pomáhá chránit dýchací cesty. Kůže na krku se ztenčuje, což může také poškozovat dýchací cesty a bránit nočnímu dýchání. V přechodu také často ženy přibývají na váze, což dýchání zhoršuje samo o sobě.
Pokud se tedy domníváte, že je apnoe i váš problém, vyhledejte spánkového specialistu. U mnoha žen, které měly podezření, že trpí nespavostí, byla pravou příčinou právě apnoe. Symptomem není jen chrápání, poproste partnera, ať zůstane jednu noc vzhůru a zkontroluje, jak spíte. Dalším důvodem pro návštěvu spánkové laboratoře je nadměrná denní spavost.
ana