Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Chilli papričky: Elixír zdraví, mládí a krásy

Usnadňují trávení, pomáhají předcházet kardiovaskulárním nemocem. Podle některých expertů hrají významnou roli v prevenci proti rakovině a potlačují bolest. Nedávný výzkum zveřejněný na stránkách Journal of Medicinal Chemistry ukázal, že dokážou zablokovat vnímání neuropatické bolesti.
Vydáno: 26.03.2015, Anna Kopečková
Odborníci doporučují jíst chilli papričky tak často, jak je to jen možné

Peperoncino čili chilli paprička či feferonka sice není lék, ale má svůj význam i na poli snižování nadváhy a pomáhá proti celulitidě a vypadávání vlasů, píše italský deník La Repubblica.

Červené zlato naší kuchyně bude hrát hlavní roli na Světovém veletrhu papriky, který se bude konat koncem srpna ve městě Rieti ve střední Itálii. Papričce je zasvěcena rovněž publikace Zdraví a feferonka, kde jsou shrnuty vědecké studie ukazující pozitivní účinky na lidské zdraví, jaké může mít umírněná konzumace papriček. Dopřejme si tedy tuto "superpotravinu" tak často, jak je to jen možné.

Článek

Vyžeňte bolest ze života Foto:

Vyžeňte bolest ze života: Tipy, které fungují líp než tabletky!

Zapomeňte na chemii. Zbavit se bolesti můžete i jinak.

 

Lék na bolest

Chilli paprička může zmírňovat bolest. Ukazují to vědecké studie, které schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Evropská léková agentura (EMEA). Rostlinný alkaloid kapsaicin, který je zodpovědný za její pálivost, může na tři měsíce zmírnit neuropatické bolesti. Kapsaicin, který obsahují pouze tyto papričky, působí na vanilloidové receptory typu 1 (TRPV 1) a výrazně je stimuluje. Receptory se pak stávají jakoby znecitlivělými a nejsou již schopny reagovat na stimuly, které běžně vyvolávají bolest u pacientů s periferní neuropatickou bolestí.

Chilli papričky

Chilli aneb Někdo to rád horké...

 

A jaké jsou výživné vlastnosti chilli papriček?

Je to nízkokalorická potravina, složená převážně z vody, ale zároveň je bohatá na vitamíny a minerály. V papričkách jsou v hojné míře obsaženy zejména draslík a fosfor. Vysoký obsah vitamínu C z papriček činí drahocenného spojence při udržování efektivnosti imunitního systému. Značný je rovněž obsah antioxidantů, jako jsou karotenoidy a flavonoidy, které přispívají k potírání volných radikálů v organismu a tím zpomalují fyziologické procesy stárnutí.

A ještě pár "pikantních" receptů, které stojí za ochutnání:

Recept

Salát z růžičkové kapusty se švestkami a chilli  Foto:

Salát z růžičkové kapusty se švestkami a chilli

Pokud jste příznivci této komplikovanější zeleniny, váš vztah k ní nabude nový rozměr. Jestli jste doposud patřili mezi zaryté odpůrce těchto mnohdy špatně připravovaných...

Recept

Špagety s kuřecím masem, rukolou a chilli papričkou Foto:

Špagety s kuřecím masem, rukolou a chilli papričkou

Toto jídlo vám připomene svou lehkou chutí prosluněné léto. Doporučujeme zvýraznit výslednou chuť trochou citronové šťávy, kterou přidáte až při servírování.

Recept

Treska s chilli, pažitkou a crème fraîche Foto:

Treska s chilli, pažitkou a crème fraîche

Lehké a chutné jídlo se skvěle hodí pro horké letní dny. K tomuto rychlému pokrmu z jednoho hrnce se výborně hodí šťouchané brambory.

Recept

Hovězí žebra s chilli Foto:

Hovězí žebra s chilli

Tato luxusní „obíračka“ je vyloženě chlapské jídlo. O recept na tuto lahůdku se podělil šéfkuchař Jan Weisner z restaurace Midtown Grill v hotelu Marriott v nové kuchařce...

Recept

Mozzarella s chilli papričkami  Foto:

Buvolí mozzarella s grilovanými chilli papričkami

Když papričky pěkně opečete, zesládnou a budou jen příjemně pikantní. S výbornou mozzarellou z buvolího mléka vytvoří dokonalou souhru chutí. Touhle chuťovkou zaručeně...

Recept

Zmrzlina s chilli a limetou Foto:

Zmrzlina s chilli a limetou

Co lepšího si v létě dát než zmrzlinu. Limetka a chilli dodají ten správný šmrnc.

 

Zdroj: ČTK

Mohlo by vás také zajímat:

Kustovnice čínská

Rudá viagra kustovnice čínská: 5 důvodů, proč ji zobat

Článek

Zázračný citron Foto:

Zázračný citron: Pomůže s očistou, hubnutím i zkrášlováním

Nejenže skvěle voní a dodává nápojům i mnoha jídlům svěží chuť. Navíc velmi blahodárně působí na naše zdraví a také krásu.

Článek

Toasty plné energie 1 Foto:

17 toastů, které vám po ránu dodají energii

Toast z celozrnného pečiva je jako snídaně ideální volba, protože je rychle hotový, a chutných možností, čím ho namazat a obložit, je opravdu mnoho.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama