Zdraví a nemoci

6. srpna 2013 04:17

Kateřina Motlová

Čínská medicína: Jak získat životní energii a omládnout

Máte pocit, že stárnete příliš rychle a prchá z vás životní energie? Inspirujte se v asijské kultuře ducha a těla…

„Stárnutí je z pohledu tradiční čínské medicíny popisováno jako úbytek esence a životní energie Qi v hlavních orgánových systémech, především ledvinovém,“ popisuje herboložka Michaela Kaplanová z BIOOO.CZ .

„Když se narodíme, máme určitou hladinu energie. Ta je zejména uložena právě v ledvinách a jejich dráze. Energetické dráhy protkávají naše tělo a říká se jim také meridiány. Dalším faktorem je hodnota esence (Jing), která uchovává genetickou informaci a pokud jí máme dostatek, zabraňuje degenerativním chorobám a recidivě orgánů.“

Musíme hospodařit s tím, co máme

Esence se podle učení tradiční čínské medicíny běžnou cestou doplnit nedá. Souvisí s dědičností a s kvalitou energie obou našich rodičů v době početí, u matky až do porodu. Postupem času každý z nás esenci ztrácí a stárnutí se začíná projevovat.

Udržet hladinu esence nebo zpomalit její úbytek je možné pravidelným vytrvalým a zároveň správným cvičením Tai Qi nebo Qi Kung, meditacemi a různými taoistickými praktikami řízeného vedení energie v těle.

„Ovšem pozor!“ varuje herboložka. „Nesprávně vedenou energií si nechtěně můžeme ohřát některou část těla a vyvolat i zánět. Další vedlejší účinek může být i neklid a bolest, jak se energie někde v těle nahromadí a nemůže dál v plném proudu. Skoro nikdo nemá celé tělo čisté a plně funkční ve všech drahách a energie může takto stagnovat.“

Příznaky stárnutí:

• úbytek energie, únava, zapomínání, deprese

• bolest zad v kříži, bolest kolen

• kůže ztrácí tonus, pružnost a snadno se vysouší

• postupné horšení zraku

• vypadávání vlasů, zhoršení kvality zubů a dásní, lámavost, třepení nehtů, degenerace nehtového lůžka

• chronická zácpa

Důvody:

• úbytek energie v dráze ledvin

• úbytek tekutin v těle

• dlouhodobé používání nepřírodních či ne zcela přírodních kosmetických přípravků a drogerie

• dlouhodobá konzumace většího množství nevhodných jídel, které celkově zatěžují tělo

• stresy a neharmonický životní styl

• nedostatek pohybu

• znečištěné životní prostředí

Foto: thinkstock.com

Doplnění energie do drah ledvin a tekutin do těla se dá docílit přesným výběrem vhodných bylin a extraktů:

Ženšen

Jednou ze známějších bylin je ženšen, avšak není vhodné ho užívat samostatně. Musí se přihlédnout k celkovému stavu všech orgánových systémů v těle. Je lepší konzultovat s odborníkem na tradiční čínskou medicínu. Ženšen by mohl posílit a ohřát i místa v těle, která nechceme zahřívat. Skrytý zánět by se mohl probudit.

Houby

Dalším pomocníkem jsou houby, například lesklokorka (ling zhi, rei shi) a housenice (cordyceps). Lze je užívat samostatně, obsahují jak posilující složky, tak čistící složky a povahou jsou neutrální. Nejvhodnější období pro posílení ledvinové dráhy je podzim až zima, přes léto se meridián ledvin posunuje v těle směrem k povrchu, v zimě naopak.

Foto: thinkstock.com

Počkejte na podzim!

Chceme-li si tedy z hloubky posílit svůj kořínek, měli bychom počkat na podzim. Navíc skvěle posílíme i imunitu, když to bude nejvíc třeba. V létě se potíme a póry jsou otevřené a energie mírně uniká ven, posílení by mělo pouze dočasný efekt. V případě, že je situace s dostupnou energií akutní, pak musíme posilovat nehledě na období.

Někteří lidé nechápou, jak je možné, že se jim tělo sesype během krátké doby. Ale to nám tělo pouze spočítá všechny naše hříšky, kterých jsme se dopustili proti zdraví.

První pomoc

Pokud chcete logickou jednoduchou radu, konzumujte stravu bez příměsí a zbytečného předzpracování. Tedy čerstvé základní potraviny, ne polotovary a hotové produkty. Dostatečný poměr zeleniny je pro vaše zdraví klíčovým. Poměr by měl být 1:1 (zelenina ku ostatním základním potravinám) . Pokud takového poměru nedocílíte, pak si postupně okyselujete a ohříváte tělo. Akutním doporučením jsou zelené potraviny, které představují příklad koncentrované zeleniny plné chlorofylu. Užívat je můžeme dlouhodobě a v různých obměnách.

Mezi ně patří:

• mladý ječmen (zelené výhonky ječmene)

• mladá pšenice (zelené výhonky pšenice)

• alfalfa (zelené výhonky alfalfy)

• řasy spirulina, chlorela (z celé rostliny)

Pokud bychom přece jen chtěli užívat ženšen, zelené potraviny dokáží vyrovnat jeho hřejivou vlastnost. Zde je možné si všimnout logiky tradiční čínské medicíny, snaží se o harmonii, aby v těle nebylo moc velké sucho, vlhko, chlad, teplo a nedostatek energie.

A ještě rada nakonec, cvičte! Ideální je cvičení posilující celé tělo.

Příklady vhodných aktivit:běh, plavání, z oblíbených přístrojů TRX a Total Gym pro aktivnější typy, jóga či Tai Qi pro jemnější typy

Seznam praktiků tradiční čínské medicíny pro celou ČR najdete ZDE!


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 12. 2024

Váš hodnotový systém dnes může nabýt nových duchovních a idealistických aspektů. Všední záležitosti pro vás mohou nabýt nového významu. Duchovnost můžete spatřovat i ve své práci. Pokud jde o vaše zdraví, mohli byste si stanovit nějaké idealistické, ale nereálné cíle. Pokud chcete zahájit nový zdravotní program, postupujte postupně. Nesnažte se dosáhnout všeho najednou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.