Co nevíte o endometrióze. Ale měla byste!

Jen v Česku toto onemocnění ohrožuje téměř čtvrt milionu žen. Nepatříte mezi ně?

Každá žena někdy zažila bolestivou menstruaci nebo nepříjemný pocit při sexu. Jsou však ženy, které trpí velkými bolestmi každý menstruační cyklus a pro něž není milování příjemnou chvilkou, ale spíš formou středověkého mučení. Sice to není jediná příčina, často je však právě bolest příznakem nemoci, která se nazývá endometrióza.

Jde o onemocnění, při kterém se částečky sliznice dělohy usazují mimo dutinu děložní, kde normálně nemají co dělat. Tyto částečky se zachytí nejen v oblasti malé pánve (na vaječnících, vejcovodech, močovém měchýři, střevě), ale občas i ve vzdálenějších částech těla, jako jsou plíce nebo mozek. Kromě srdce a sleziny se mohou částečky vyskytnout prakticky kdekoliv.

Problémem je, že tyto usazené částečky reagují na hormonální cyklus ženy stejně, jako kdyby zůstaly v děloze. To znamená, že při každé menstruaci krvácí. A i když jde o malé množství krve, objevuje se na místech, kde nemá být, a časem kolem takového ložiska vznikají cysty a jizvy, které mohou vést až ke srůstům. Ty pak způsobují další zdravotní problémy, včetně potíží s otěhotněním. Podle lékařů může endometrióza až za 50 procent problémů s neplodností.

Nemoc, o které se neví

Ve Spojených státech nedávno provedli průzkum, do kterého se zapojilo 1211 žen a 352 zdravotníků. 81 procent respondentů sice už o endometrióze někdy v životě slyšelo, ale vlastně jen třetina z nich dokázala správně popsat všechny bolestivé příznaky spojené s onemocněním. Téměř polovina žen nevěděla, že právě za bolest během pohlavního styku často může toto nepříjemné onemocnění.

A protože se podle odhadů týká endometrióza až čtvrt milionu českých žen a protože toto zánětlivé onemocnění může vést až k neplodnosti, je třeba si o nemoci říct více.

Jaké příznaky endometriózu prozradí?

Přestože byla nemoc poprvé popsána už před více než sto lety, lékaři přesně nevědí, co ji způsobuje. Také příznaky se liší podle toho, kde se nález objeví, jak je velký a v jakém stadiu. Zbystřit byste měla, pokud vás něco dlouhodobě bolí, protože bolest je nejčastějším příznakem.

Jak se může endometrióza projevovat?

  • bolest v podbříšku
  • nadměrné krvácení při menstruaci
  • bolest při pohlavním styku
  • bolest při menstruaci
  • neplodnost
  • krev v moči

Komunikujte s gynekologem otevřeně

Z amerického výzkumu vyplynul jeden strašný fakt – přestože endometrióza způsobuje bolest, pacientkám většinou hodně dlouho trvá, než se se svými problémy lékaři svěří. Polovině diagnostikovaných amerických žen to trvalo čtyři nebo více let a téměř třetině dokonce déle než sedm let. I když většina Češek chodí na pravidelné gynekologické prohlídky, strach, nejistota a stud jim často brání hovořit otevřeně o svém zdravotním stavu. Zrovna endometrióza je však onemocnění, které lékař nemusí sám od sebe odhalit.

Když popíšete svoje problémy a to, jak dlouho trvají, odešle vás lékař na specializované oddělení, protože endometrióza se nejčastěji potvrzuje laparoskopicky. Lékaři pod celkovou narkózou prohlédnou oblast břicha a pánve, po vyšetření zůstane jen malá jizvička a hospitalizace trvá krátce. Dalším možným způsobem vyšetření je hysteroskopie, bezbolestný a rychlý gynekologický zákrok prováděný bez narkózy.

Částečky sliznice se mohou usazovat na mnoha místech a lékaři podle toho mluví o endometrióze peritoneální (na podbřišnici), ovariální (na vaječnících), rektovaginálního septa (na přepážce mezi konečníkem a pochvouú či o adenomyóze, kdy jsou uzlíky rozesety uvnitř děložní svaloviny.

Lze se endometriózy zbavit?

Léčba nemoci je složitá. Jde to operativně, nebo hormonálně. I když ve druhém případě je úspěšnost poměrně vysoká a dosahuje až 95 procent, až u 50 procent pacientek se do jednoho roku po vysazení léčby mohou obtíže opakovat. Diagnostika endometriózy neznamená automaticky neplodnost, mnoho pacientek má potomky. Je však třeba s touto možností počítat.

-lk-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.