Co poznáte z barvy léku? Na úlevu modrá, na bolest růžová

Léky jsou součástí našich životů, a i u nich se můžeme setkat s nejrůznějším zbarvením. Co nám barvy o léku prozradí?

Češi jimi bojují například proti bolesti, a to celých 44 %, jak bylo prokázáno ve výzkumu agentury Foxo. V České republice trpí bolestí několikrát za měsíc více než 56 % obyvatelstva, 17 % populace se dokonce potýká s bolestí minimálně každý týden. Téměř pro třetinu obyvatel je pak výhodou, že má lék jinou než bílou barvu. Víte ale, proč jsou vlastně léky barveny a jak barvy působí na naši psychiku?

Barvení je technologický postup, který se používá při výrobě většiny lékových forem. Především barvení tablet je oblíbenou rozlišovací metodou. Použitá barviva je ze zákona nutné uvést do každého příbalového letáku, stejně jako veškeré další pomocné látky. Přidávají se do většiny léků.

Je omyl domnívat se, že bílé pilulky jsou „zdravější“, protože neobsahují barviva – mohou totiž obsahovat například titanovou bělobu, E171. Ta se používá jako bílý pigment do žvýkaček, bonbónů, cukrovinek, želé, džemů nebo do krmiv pro zvířata.

Foto: thinkstock.com

Podpora správného dávkování

Barviva jako farmaceutické pomocné látky jsou důležitým prostředkem pro zlepšení vzhledu léčivých přípravků a umocnění jejich psychologického účinku. Např. růžová barva je výrazným rozlišovacím prvkem na trhu, kde dominuje spíše bílá barva léčiv. Barva léčiv je důležitým faktorem pro snadnější zapamatování a podporu dodržování správného dávkování. Tento názor zastává také mnoho odborníků. „Osobně preferuji barevně i tvarově výrazné pilulky, protože snižují pravděpodobnost, že pacienti omylem polknou jinou pilulku, než mají,“ vysvětluje MUDr. Eva Pluhařová, lékařka z Brandýsa nad Labem.

Mezi nejúčinnější se řadí léky, jejichž barva psychologicky odpovídá zamýšleným účinkům. Možná proto mezi Angličany zdomácněl idiom „in the pink“, čímž mají na mysli „v dobré kondici jak psychicky, tak i fyzicky.

Foto: thinkstock.com

Proč to všechno?

Barvy ovlivňují vnímaný účinek léku a zdá se, že ovlivňují rovněž jeho účinnost. Kromě toho existuje vztah mezi barevností léků, která ovlivňuje centrální nervový systém, a indikacemi, pro které se používají. Výzkum přispívající k lepšímu porozumění vlivu barev léků si rozhodně zasluhuje pozornost. Například modrá a zelená barva jsou spojovány s uklidňujícími účinky a jsou využívány převážně u uklidňujících léků – sedativ a hypnotik, zatímco například červená či žlutá jsou asociovány s povzbuzujícími účinky a jsou to spíše barvy stimulujících léků a antidepresiv.

Polovina oslovených ve zmíněném výzkumu je přesvědčena, že ví, jaký lék si na bolest vzít. Nejoblíbenějším lékem proti bolesti je podle ankety růžová pilulka (Ibalgin) – volí ji 47,5 % dotázaných, což může dosvědčit také ocenění Dobrá značka, které již několik let po sobě získává od čtenářů Reader´s Digest. Druhým nejčastějším je bílá pilulka (Paralen), pro které sáhne 16 % respondentů.

Sdílejte článek
Štítky bolest Česko

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.