Jak přirozeně snížit vysoký tlak? NÁVOD

Nespoléhejte se pouze na pilulky, které vám předepíše lékař. S kily jde dolů i tlak!

„Pokud máte kila navíc, snažte se snížit tělesnou hmotnost. Omezte příjem energie a hýbejte se,“ radí kardioložka Taťána Urbanová z kliniky Medicon a.s.

„Podle ověřených poznatků může snížení hmotnosti o 1 kilogram vést ke snížení krevního tlaku o 2,5 mmHg. Při poklesu hmotnosti o 5 kg dochází k poklesu tlaku o více než 10 mmHg!“

Pryč s pneumatikou kolem břicha

Důležité je také to, jak máme tuk v těle rozložený. „Nejškodlivější je pneumatika kolem břicha. Ta je podle výzkumů spojená s vyšším rizikem kardiovaskulárních chorob,“ upozorňuje Urbanová. Kdy se nad velikostí pasu zamyslet? Když máte objeme pasu nad 102 cm u mužů a nad 88 cm u žen.

Hlídejte si množství soli

Dalším krokem je snížení příjmu soli na 5 až 6 g za den. Množství soli, které se již uplatňuje na zvýšení tlaku, je individuální a svůj vliv mají i genetické faktory.

Věděli jste, že existují na sůl senzitivní a na sůl rezistentní jedinci? Těm druhým sůl nic moc nedělá, jenže to je dáno geneticky.

Do tohoto doporučovaného množství soli je nutné započítat i sůl obsaženou v potravinách. Množství 5–6 g za den odpovídá přibližně jedné čajové lžičce. Důležité je také dostatečné množství draslíku ve stravě. Dále je vhodné zvýšení konzumace ovoce a zeleniny a snížení celkového množství tuků, zvláště nasycených.

Pozor na alkohol!

Nezbytné je omezení konzumace alkoholu – u mužů do 30 g za den, u žen do 20 g za den, tj. 2 dl vína nebo 0,3 l piva.

Kdy máme vyšší krevní tlak? Lékaři považují za vyšší krevní tlak stav, kdy je u osob starších 18 let naměřen tlak hodnoty 140 /90 mmHg a více, minimálně při dvou různých kontrolách. Vyšší krevní tlak trápí v průměru 40 procent dospělých a ve vyšším věku ještě více. Je jedním z nejzávažnějších rizikových faktorů ischemické choroby srdeční.

Jak se léčí vyšší krevní tlak?

Kromě nasazení léků jsou ve všech stadiích hypertenze doporučována režimová a dietní opatření – ta vycházejí z dnes již známých faktorů zevního prostředí, které se podílejí na vzestupu hodnot tlaku.

Co pomůže snížit tlak? Kardioložka radí:

– slazené limonády nahraďte vodou s citronem, ovocným nebo zeleným čajem

– bílé pečivo nahraďte tmavými celozrnnými variantami s dostatečným množstvím vlákniny

– když máte chuť na sladké, dejte si raději kvalitní hořkou čokoládu

– kupujte čerstvé potraviny bez přídavku soli, vylučte konzervované potraviny, uzeniny, smažené výrobky

– ryby zařaďte do jídelníčku 2x týdně (losos, pstruh, herinky, sardinky), z masa jsou vhodná nejlépe libová kuřecí nebo krůtí prsa

– sůl nahraďte bylinami a kořením, nepoužívejte tekutá a sypká polévková koření, vynechte potraviny s glutamátem sodným

– jako zdroj draslíku zařaďte ovoce a zeleninu – meloun, banány, broskve, pomeranče, cukety, dále jsou vhodné celer, rajčata, cibule, česnek, brokolice, mrkev. Zeleninu upravujte nejlépe v páře

– mléko a mléčné výrobky volte se sníženým obsahem tuků (jogurty do 3 %, sýry do 30 %, vylučte tavené sýry)

– vhodná je pravidelná konzumace vlašských a lískových ořechů, lněných a slunečnicových semínek, olivového oleje

– zařaďte do stravy pravidelně čočku, fazole a další luštěniny

– vyhýbejte se řetězcům rychlého občerstvení

– snažte se jíst v menších dávkách a alespoň 5x denně

thinkstock.com

Kromě úpravy stravy jsou vhodná i další režimová opatření:

Nekuřte!

Zanechání kouření se doporučuje pro významný vztah kouření a ischemické choroby srdeční, a je tedy doporučováno i nemocným s hypertenzí.

Hýbejte se!

Nedílnou součástí je i zařazení vhodné a dostatečné pohybové aktivity – minimálně 30–45 minut 3–4x týdně, nejlépe formou svižné chůze, plavání, jízdy na kole nebo běhu.

Pozor na léky!

Nelze zapomenout na léky, které se mohou podílet na zvýšení tlaku – například nesteroidní antiflogistika, sympatomimetika, kortikoidy a hormonální antikoncepce u citlivých žen.

Relaxujte!

Opakované stresové situace se rovněž mohou podílet na zvýšení tlaku. Snažte se najít chvilku pro sebe a uvědomte si, že zdraví je to nejcennější, co máme. A když nejde o život, nejde o nic… Tak se zbytečně nestresujte!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.