Co se s vámi stane, když sníte vajíčko? Získáte 10 úžasných benefitů!

Vajíčko je superpotravina. Aby ne, když se z něj má vylíhnout kuře. Všechny jeho skvělé vlastnosti můžete využít ve svůj prospěch! Vajíčka klidně bohatě zařaďte do svého letního jídelníčku.

Dietologové řadí vajíčka mezi nejvýživnější potraviny na světě – a právem! Jsou bohatá na živiny, bílkoviny, aminokyseliny, železo či antioxidanty. Prostě dostanete pořádnou dávku zdraví v jednom žlutobílém balení.

Vajíčka je nejlepší jíst celá, neoddělujte proto žloutky od bílků, i když vám šmakuje jedno více než druhé. Obě složky mají totiž něco do sebe a dohromady jsou silná dvojka! Zatímco bílky jsou bohaté především na proteiny, žloutky obsahují látku cholin, který je prospěšný při trávení tuků.

Co se stane s vaším tělem, když sníte vajíčko?

1) Nasytíte se

Vejce mají spousty kvalitních bílkovin, proto nerozhoupají hladinu vašeho krevního cukru a naopak vám přinesou pocit sytosti.

2) Regulujete cholesterol

Vejce měla dlouho špatnou pověst ohledně cholesterolu. Ale ono je to vlastně naopak. Vajíčka mají sice vysoký obsah cholesterolu, ale toho dobrého, proto se jejich konzumace ani ve zvýšeném objemu obávat nemusíte.

3) Získáte aminokyseliny

Vajíčka obsahují všechny esenciální aminokyseliny! Neesenciální aminokyseliny si tělo dokáže vyrobit samo, esenciální však ne, a proto mu je musíme dodat ve stravě. Vejce je ideální zdroj!

4) Posílíte imunitu

Vejce a selen, selen a imunita. To je jednoduchý řetězec, který si stačí zapamatovat. Selen je velmi důležitý nejen pro imunitu, ale i pro regulaci hormonů štítné žlázy a vajíčka obsahují 60 % doporučené denní dávky selenu!

5) Budete chytřejší

Říci, že budete po vejcích chytřejší, je sice trochu nadnesené, ale proč ne? Souvislost tu jistě je. Cholin obsažený ve vajíčkách je součástí membrán nervových buněk. Je také nezbytný při syntéze dalších látek důležitých pro váš mozek. Nedostatek cholinu způsobuje neurologická onemocnění a zhoršuje kognitivní schopnosti.

6) Posílíte zuby

I kosti. Vajíčka patří vedle slunečního záření mezi jeden z nejvydatnějších zdrojů vitamínu D, který je potřebný pro dobrou kondici svalů a kostí.

7) Lépe uvidíte

Dokonce i oči budou mít z konzumace vajíček prospěch. Vaječné žloutky totiž obsahují látky lutein a zeaxantin, které snižují riziko vzniku špatného vidění a slepoty ve vyšším věku.

8) Zkrásní vaše kůže a vlasy

Nemůžete očekávat, že budete mít kvalitní vlasy a pokožku bez látek nacházejících se ve vajíčkách! Jde hlavně o vitamíny B2, B5 a B12.

9) Zeštíhlí vaše tělo

Vejce skutečně dokážou pomoci spálit tuk! Podle vědců lidé konzumující vajíčka hubnou o 65 % více než ti, kteří je nejedí!

10) Budete vitální

Vitamin B2 a další vitaminy skupiny B jsou dobré pro tvorbu energie, protože se podílejí na přeměně potravy na palivo pro buňky. Pouze jedno vajíčko obsahuje až 15 % denní doporučené dávky vitamínu B2.

autor: Kamila U.

Sdílejte článek
Štítky vejce imunita zuby vajíčko cholesterol imunní systém aminokyselina

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.