13 věcí, které se stanou s vaším tělem, pokud začnete jíst jednu okurku denně!
Sezona okurek je v plném proudu! Jsou levné, chutné, ochlazují a chutnají snad každému. Pokud si dáte jednu okurku denně, vaše tělo brzy zaznamená výsledky!
V Indii se odedávna používají okurky v jídle i v tradiční medicíně. Je to proto, že v horkém podnebí Indie poskytují okurky tělu nezbytnou hydrataci a chlad. Ale to zdaleka není jediný přínos této skvělé zeleniny!
Pokud se vám ve skleníku chystá pěkná okurková úroda, radujte se a zařaďte okurku do své denní rutiny.
Jedna okurka denně totiž dokáže s vaším tělem hotové divy:
1) Mozek jako břitva
V okurkách je přítomna látka zvaná fisetin, která je podle výzkumů velice prospěšná pro lidský mozek. Okurky také obsahují fosfor a nedostatek fosforu souvisí se zvýšeným rizikem kognitivních poruch. Takže jíst okurky bude určitě výhra, pokud si chcete udržet mozek soustředěný a úsudek ostrý jako břitva!
2) Zhubnete!
Vysoký obsah vody v okurkách vám pomůže dosáhnout rychlého pocitu nasycení, a tím převzít kontrolu nad zbytečným přejídáním, které vede k nadváze. Okurka je úplně bez tuků, zbytečných sacharidů a kalorií. Je tedy skvělou volbou pro každého, kdo se snaží udržet nebo snížit svou tělesnou hmotnost.
3) Sníží se riziko rakoviny
Fisetin, flavonoid, který vzbuzuje velký zájem mezi výzkumníky rakoviny, jsme už zmínili a okurky jsou fisetinu, naštěstí pro nás, plné. Kromě antioxidačních a protizánětlivých vlastností tohoto flavonoidu, se může fisetin pochlubit redukcí rizika u jednotlivých typů rakoviny.
4) Zlepší se trávení
Okurky obsahují vlákninu a velké množství vody a vitaminy, což výrazně pomáhá při trávení. S okurkou denně můžete vyřešit problémy se zácpou a špatnými pohyby střev. Zlepší se také pravidelnost vyprazdňování a vyladí se celý trávicí systém.
5) Dodáte tělu hydrataci
Asi 95% okurky je prostě voda. Její každodenní konzumací snadno vylepšíte celkovou úroveň hydratace v těle, což zase pozitivně ovlivňuje vaše zdraví. Pokud často zapomínáte pít vodu, pak sníst jednu okurku denně může být skvělý trik, jak si dodat potřebné tekutiny.
6) Vaše kůže bude zářit
Hydratace - rovná se zářivá a krásná kůže. Okurky obsahují vitamíny B jako niacin, také riboflavin spolu s vitamínem C a zinkem, jsou klíčem k udržení krásné pokožky. Okurky také překvapivě obsahují kyselinu kávovou, která bojuje s podrážděním kůže a záněty.
7) Méně padají vlasy
Béčko přítomné v okurkách je nesmírně prospěšné pro pokožku hlavy a pro zdraví vlasů. Biotin, riboflavin, niacin a vitamíny B5, B6 a C mají důležitou úlohu při růstu krásné kštice, zabraňují také předčasnému vypadávání vlasů a šedivění!
8) Kardiovaskulární zdraví
Okurky obsahují draslík, hořčík a vitamin K. Tyto tři živiny jsou důležité pro správné fungování kardiovaskulárního systému. Vitamin K působí jako důležitý faktor při srážení krve a regulaci hladin vápníku v krvi. Nižší hladiny hořčíku a draslíku jsou spojeny s vyšším krevním tlakem. Takže okurčička denně vás dostane do formy a navíc srazí i špatný cholesterol.
9) Hladina cukru v krvi pod kontrolou
Okurky obsahují širokou škálu fenolových sloučenin, flavonoidů a triterpenů. Podle vědců je okurka denně skvělá kontrolorka vysoké hladiny cukru v krvi!
10) Posílíte kosti
Okurky obsahují vitamín K a vápník, obě látky jsou nezbytné pro silnější kosti. Bylo zjištěno, že vitamín K snižuje riziko zlomenin kostí a také hraje důležitou roli v absorpci vápníku v kostech!
11) Čeká vás detoxikace
S baštěním okurek přichází také skvělá detoxikace. Předpokládá se, že okurky mají přirozené detoxikační vlastnosti a pravidelný příjem může odstranit nečistoty a toxiny z jater a střev, což podporuje lepší celkové zdraví.
12) Zuby jako perly
Dokonce i zuby budou mít benefity z pravidelné konzumace okurek. Okurky obsahují molybden a fluorid, což je kombinace, o které bylo zjištěno, že opravuje zubní kaz. Obsah vápníku v okurkách také prospěje k síle vašeho chrupu.
13) Hormony v harmonii
Fosfor je klíčovou živinou pro hormonální rovnováhu v těle, protože pomáhá při tvorbě a uvolňování hormonů. Okurky obsahují asi 4% fosforu doporučeného pro denní příjem dospělého člověka!
autor: Kamila U.