Zdraví a nemoci

27. září 2017 07:30

Martina Čerňanská

Co všechno můžete dělat, když zrovna máte menstruaci?

Každá z nás to zná. Přijde perioda a nám se chce alespoň dva dny hibernovat v posteli, než to nejhorší bude za námi. Je menstruace opravdu důvodem, abychom si nemohly užívat života jako normálně?

Některé z nás o menstruaci skoro nevědí, jiné ji prožívají opravdu bolestivě. Jedna menstruuje přesně podle kalendáře, druhá nepravidelně. Menzes je prostě v tolika verzích, kolik je žen. Některé věci máme ovšem zažité všechny. Když “to” dostaneme, nechceme se většinou milovat s mužem, pilates přehodíme na jindy a do bazénu půjdeme až za týden. Je to opravdu nutné? Co všechno se dá dělat při menstruaci?

Sport

Je pravda, že se zvýšenou teplotou a křečemi v břiše se sportovat moc nechce, ale pokud nemáte enormní bolesti, není důvod, proč se vzdát sportovních aktivit úplně. Nemusíte hned na power jógu nebo sprintovat na oválu, zvolte si prostě mírnější aktivitu a jděte do toho. Mnohdy vám pohyb naopak uleví od napětí, vzteku i bolesti. Běžte si lehce zaklusat, jógu zvolte klidnou a protahovací nebo si naordinujte dlouhou procházku. Nezapomeňte na poctivý pitný režim a doplňování minerálů, které odcházejí s menstruační krví.

Koupání

Vědci to zkoumali opravdu poctivě a nenašli jediný důvod, proč byste nemohla při menstruaci plavat v bazénu. Tato obava vznikla ještě před běžným užíváním tampónů, kdy převládala představa, že menstruující žena znečistí vodu v bazénu krví. To je dnes ovšem pasé, zvláště, když existují opravdu vysoce savé a spolehlivé tampóny. Příjemný pobyt ve vodě naopak může zmírnit menstruační potíže.

Nevzdávejte se toho, co vás baví jen proto, že zrovna máte své dny. Foto: istock.com

Sex

Milovat se v době menstruace nebylo z kulturně antropologického hlediska vždy dovoleno. Různé společnosti menstruaci vnímaly různými způsoby, od silně negativního až po téměř adorující přístup. Sex během menstruace ale není nic zakázaného nebo zvláštního. Ženám může připadat trapné nebo nevhodné, že krvácejí a měly by mít při tom pohlavní styk. Mnohé ale zároveň přiznávají, že právě při periodě jsou nejvíce při chuti. Jinými slovy, je to o partnerské domluvě. Pokud to ani jedné straně není na překážku z estetického hlediska, klidně na to hupněte!

Těhotenství

Je pravda, že při menstruaci skutečně nemůžete otěhotnět. Nicméně spermie jsou velice životaschopné potvůrky a dokážou v ženských pohlavních orgánech a cestách trpělivě počkat živé a připravené až pět dní. Pokud budete mít sex na konci menstruace a vaše ovulace se dostaví brzy po menstruaci, můžete otěhotnět prostřednictvím spermií, které se do vás "dostaly" několik dní předem při menstruaci.

Cestování

Jako by tělo poznalo, že se něco chystá a cestováním se váš cyklus rozhodí. Stává se to poměrně často, ale většinou se vše zase brzy srovná. Chodit při cestování neustále někam na toaletu není sice nejkomfortnější, ale vydržet se to dá. Menstruace vás v cestování nemusí brzdit, stačí se dobře vybavit, mít menstruační kalíšek nebo dobrou zásobu spolehlivých tampónů. Vysílením nepadnete, průměrně odejde při menstruačním krvácení 150 ml krve, což odpovídá přibližně šesti polévkovým lžicím. Žádného oslabení organismu se proto obávat nemusíte a klidně vyrazte na cesty!

Mohlo by vás také zajímat:

autor: KU

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.