17. března 2017 10:00
Martina ČerňanskáTajemství menstruace: Od klůcku po revoluční kalhotky
“Přijela mi teta z Červený Lhoty,” povzdechla si kamarádka Hanka a čekala účast. “A to bydlí jako u vás?” já na to lakonicky… Menstruační anekdota je na světě. Ano, do svých třicátých šestých narozenin jsem toto označení neznala.
Menses, měsíčky, “to” či “vaše dny”, ale i teta z Červené Lhoty. To vše označuje jeden z tajemných chodů ženského těla, který i v době padajících tabu raději tiše a potajmu přetrpíme.
Klůcek, košile nebo nic
Menstruační cyklus byl pro lidstvo odjakživa citlivým tématem. V různých kulturách a dobách se menstruace buď stavěla do světla mocného kouzla plodnosti, hodného uctívání, anebo do podoby čehosi nečistého, co ženu a její okolí dehonestuje. Menstruující žena mohla být buď požehnaná a mocná, nebo posedlá zlou silou, které bylo třeba se stranit, to podle toho, kdy a kam se narodila. Menstruační cyklus se svou pravidelností prostě působil stejně magicky jako fáze měsíce, a dokonce podle něj vznikaly některé pradávné kalendáře. Asi každého napadne, jak tehdy měsíčky ženy řešily? S hygienou si hlavu moc nelámaly, ty chudé nechaly krev jen stékat po nohách a oblečení, bohatší vrstvy používaly kusy smotané látky připevněné k bokům nebo dokonce speciální “menstruační” košili, která se zavazovala mezi stehny a sála krev.
Foto: istock.com
Superstar jménem tampon
Současné statistiky uvádějí, že až 70 % menstruujících žen na celém světě používá tampony, v průměru je to přes jedenáct tisíc tamponů na ženu za celý její život. Zaplať bůh za ně! Možná máte ještě v paměti příšerné tlusté vložky, nebo dokonce kusy vaty z předrevolučních dob, o tamponech si ženy za železnou oponou mohly nechat zdát. Nejinak tomu je v současné době v mnoha rozvojových zemích, kde se dívky na “svůj” týden raději uklidí pryč z veřejného života, protože nemají prostředky na hygienické potřeby. První tampony přitom znali už ve starověku, kdy si ženy zaváděly stočený svitek papyru. Moderní tampon vynalezl v roce 1933 překvapivě muž. Earle Haas přišel s prvními tampony moderního typu s aplikátorem a my si i díky němu můžeme dnes při menstruaci užívat relativního pohodlí.
Foto: istock.com
Kalíšek jako bio alternativa
Přes nespornou popularitu tamponů se v posledních letech začíná stále více používat menstruační kalíšek. Dá se říci, že je jakousi bio a eko možností při vašich dnech. Není napuštěný žádnými chemikáliemi, bakterie se v něm množí mnohem méně a pokud je správně zaveden, ani o něm nevíte. Krev udrží na jedničku, nezpůsobí podráždění sliznic nebo opruzeniny. Je netoxický, vyrobený z lékařského silikonu, podobně jako dětské dudlíčky. Můžete ho mít zavedený 4–12 hodin, podle síly menstruace, protože pojme až 30 ml tekutiny. Pokud se o něj budete dobře starat, vydrží vám klidně i deset let, stačí ho dobře vymýt, sterilizovat 5 minut ve vařící vodě – a je vám znovu k službám.
Foto: shethinx.com
THINX pants – revoluce z New Yorku
Horkou novinkou ve světě dámských hygienických potřeb jsou menstruační kalhotky THINX. V době, kdy si už umíme spočítat, jak naše menstruace zatěžuje také životní prostředí, se tři dívky z New Yorku zamyslely a během tří let rozjely revoluci v podobě dámských menstruačních kalhotek. Ovšem nikoli na jedno použití, ale na mnoho přeprání. Miki Agrawal, její sestra Radha a jejich kamarádka Antonia Dunbar se zkrátka rozhodly odlehčit planetě i peněžence žen a dívek a udělat celou tu naši choulostivou záležitost jednoduchou a komfortní. A co je jednoduššího než nosit jenom(!) kalhotky? Žádné zastávky v drogerii, když vám v kabelce dojdou tampony, žádné strachy z prosáknutí, když ani ta nejokřídlenější vložka nezvládne příval krve. Jedny kalhotky celý den, i při nejsilnější menstruaci. Žádný zápach, prosakování, nepohodlí nebo neustálé návštěvy toalety. Po použití přemáchnete a vyperete na čtyřicítku, abyste si je mohla vzít zas a zas.
Nepředstavujte si nevzhledné bombarďáky nebo inkontinenční pleny pro dospělé. THINX pants jsou k nerozeznání od běžných kalhotek, a dokonce si můžete vybrat svůj oblíbený střih. Jsou vybaveny vrstvou speciálního materiálu, který samozřejmě odvádí vlhkost a zvládne to, co dva velké tampony. Vybírat kalhotky můžete podle toho, jakou intenzitu menstruace právě prožíváte. Jediným nepohodlím může být ze začátku “blbý” pocit, že “tam dole” vlastně nic nemáte. Ale stačí trocha zvyku a na balíky vložek a tamponů snadno zapomenete, jako kdyby nikdy nebyly. Doufejme tedy, že se dovozci brzy rozhoupou a THINX kalhotky budou běžně k sehnání i u nás. Česká příroda a české ženy by je určitě ocenily.
Mohlo by vás také zajímat:
-KU-