Firma snů pro ženy: Při menstruaci dává volno!

Firma snů pro ženy: Při menstruaci dává volno!

Každá žena někdy v životě zažila bolestivou menstruaci. Stav, kdy je člověku tak mizerně, že by nejraději nevylezl z postele, tělem cloumají křeče a žaludek se obrací. Kromě bolestí se ještě navíc přidává špatná nálada. V tu chvíli se nikomu nechce do práce, protože výkonnost bude stejně mizerná a ještě se možná pohádáte s kolegy.

Nezisková organizace Coexist, která sídlí v Bristolu ve Velké Británii, pochopila, že pokud ženám vyjde vstříc a umožní jim flexibilní pracovní dobu, bude mít šťastnější, a tedy i výkonnější zaměstnance. Proto firma zavedla „menstruační politiku“, aby toto nepříjemné období bylo pro ženy snesitelnější.

Firma má 24 zaměstnanců, jen 7 z nich jsou muži, zbytek tvoří ženy. „Jako personální manažerka jsem viděla mnoho žen opravdu trpět, některé z nich jsem našla, jak se doslova kroutí bolestí,“ prohlásila ředitelka firmy Bex Baxterová.

„Cítí se provinile a stydí se vzít si volno. A tak tiše sedí u svého stolu a nechtějí nic přiznat. Proto jsme se rozhodli, že aktivita musí vyjít od nás. Chceme zjistit, jak jim pomoci, a chceme prolomit poslední velké tabu, které v naší společnosti panuje. Doposud se nic takového v Británii pro ženy nedělalo,“ přiznala Baxterová.

Ví to i Nike!

Studie naznačují, že až 90 procent žen zažívá během menstruace bolest. Zhruba 20 procent žen ji popisuje jen jako mírnou, zatímco dvě procenta přiznávají, že jejich bolesti jsou velmi silné. Další studie tvrdí, že až 14 procent žen často není schopno kvůli bolesti pracovat.

Slečna Baxterová věří, že nová politika zvýší produktivitu společnosti a doufá, že ostatní firmy je budou následovat a zavedou podobnou politiku. „V mnoha firmách dominují muži, kteří vyžadují dlouhou pracovní dobu. Panuje mylná představa, že se více volna odrazí na hospodářských výsledcích firem,“ uvedla. Přitom podobnou politiku prosadila už v roce 2007 nadnárodní korporace Nike, která zavedla menstruační volna, a donutila své obchodní partnery podepsat memorandum o porozumění ženám.

Podle ní nejde o to, aby zaměstnanci měli víc volna, ale o to, aby mohli pracovat pružněji a efektivněji. Během menstruačního cyklu jsou dny, kdy jsou ženy skutečně výkonné, a jiné, kdy jim to tak nejde. Také musí být pracovní a soukromý život v rovnováze. „Když mají ženy periodu, je to jako by spaly zimním spánkem. Potřebují být v teple, klidu a potřebují dobré jídlo. Ale na jaře, tedy bezprostředně po menstruaci, je zase období, ve kterém jsou třikrát produktivnější než obvykle.“

Trpíte během menstruace?

Čeští zaměstnavatelé zatím ženský cyklus příliš nezohledňují. Jsou sice firmy, které umožňují vzít si den volna, když se člověk necítí dobře, ale tento počet dnů je velmi omezen. Ženy tak zatím musí hledat jiné způsoby, jak si při bolestivé menstruaci ulevit.

Poslední možností jsou léky na potlačení bolesti, ale ještě než po nich sáhnete, zkuste například speciální bylinkové čaje umíchané právě pro tuto příležitost. Na všechny ženské problémy je výborný kontryhel obecný. Pomůže také teplo zvnějšku, můžete si například v mikrovlnce v kuchyňce nahřát malý ručník, který na břicho přiložíte, nebo mějte v práci v šuplíku sáček se syrovou rýží, který když nahřejete, vydrží dlouho teplý.

Vhodná je kvalitní strava, ve které budou bohatě zastoupeny nejen vitaminy a minerály, ale i vláknina, která pomůže s vyprazdňováním. Důležitý je dostatečný pitný režim a pravidelný pohyb, který vám protáhne i hluboko uložené svaly.

Ať to zní sebevíc neuvěřitelně, cviky vám pomohou i v okamžiku, kdy trpíte bolestí. Při cvičení je důležité i dýchání, dech by měl směřovat do břicha a pánevní oblasti. Vyzkoušet můžete například všem známou pozici kočky:

Nejprve se zhluboka nadechněte a s výdechem uvolněte břicho, prohněte se v bedrech a zvedněte hlavu. Chvíli v této poloze setrvejte a prodýchávejte. Poté s výdechem záda naopak vyhrbte a hlavu svěste mezi ruce. Stáhněte břišní svaly a opět chvilku vydržte. Cvik několikrát opakujte.

-lk-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.