Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama
Reklama

Hit jménem kurkumin: Znáte jeho senzační účinky?

Kurkumin je rozhodně trendem, který vede u milovníků zdravého životního stylu. Co je na něm vlastně tak úžasného?
Vydáno: 09.12.2018
Hit jménem kurkumin: Znáte jeho senzační účinky?
Hit jménem kurkumin: Znáte jeho senzační účinky? Autor: istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Všechno, dalo by se říci. Nejde jen o další “namachrovanou” superpotravinu, ale o látku, které dala příroda do vínku mnoho blahodárných účinků na naše zdraví.

Když se řekne kurkuma, představíme si koření babiček nebo něco z indické kuchyně.

A vlastně je to správně, právě v orientálních jídlech se kurkumou nešetří. Kurkuma sama je také nazývána indický šafrán. Pochází z rostliny jménem kurkumovník dlouhý a žádné pořádné indické karí se bez něj neobejde. Právě od kurkumy mají indická jídla tu krásně sytě žlutou barvu a kurkuma se obecně používá jako přírodní barvivo do potravin.

Co je kurkumin?

Ale zpátky ke kurkuminu. Je to vlastně aktivní složka kurkumy, která jí dodává zemitou, nahořklou, pepřovitou a hořčici podobnou chuť. Nám nejde ale ani tak o chuť a užití v kuchyni, jako o to, co dokáže udělat pro naše zdraví. Je toho totiž tolik, že je kurkumin nazýván “elixír života a mládí”. A to nezní špatně, co říkáte?

Kurkumin by se mohl ve vaší kabelce usídlit za zimu hned z několika důvodů:

Imunita a virózy

Pokud chytnete vše, co jde kolem, asi hledáte způsoby, jak si zvýšit imunitu a nemoci zatípnout hned na začátku. Kurkumin má podobné účinky jako antibiotika a antivirotika. Je to zkrátka velice silný bojovník proti bakteriím a virům, což se může v zimě opravdu hodit!

Zažívací potíže

Čeká nás období Vánoc a to bývá pro naše zažívání opravdu náročné. Přiznejme si, že i přes všechny dobré úmysly, nakonec cukroví, chlebíčkům a smaženým jídlům neodoláme. Kurkumin má skvělé a opravdu výrazné účinky na trávení, jemně stimuluje zažívání, zlepšuje stravitelnost potravy a zlepšuje vstřebávání živin. Také pomáhá také detoxikovat potravu, zabíjí bakterie a parazity, což se hodí pro milovníky sushi a tataráků.

Špatná nálada a deprese

Někteří lidé se zimou jen plouží, snaží se udržet v teple a modlí se, aby už bylo jaro. Chladné období roku nezvládají s veselou myslí a z venkovního počasí a tmy na ně jdou depresivní nálady.

Kurkumin má skvělé antidepresivní účinky, oživuje mozkovou činnost a přináší úlevu při emočním napětí a depresi.

Omlazení a krása

Ať je zima nebo léto, chceme být mladé a krásné. Kurkumin je více než dobrým pomocníkem v cestě za mládím! Má silné detoxikační účinky, zbavuje tělo a pleť toxinů. Parádně čistí a vyživuje pleť a pomáhá jí udržovat elastickou a mladistvou. Pokud si na obličej nanesete pastu z kurkumy a mléka či vody, dáte pleti jednu z nejlepších masek vůbec! Kurkuma kůži hluboce pročišťuje, nevysušuje ji a udržuje ji hydratovanou a nádherně zářivou.

Proti rakovině

Kurkumin je mezi lékaři velice ceněný pro své účinky při léčbě rakoviny. Má silné protinádorové účinky a vypadá to, že by mohl být důležitým činitelem při léčení rakoviny tlustého střeva a prostaty. Podle nových výzkumů významně pomáhá při samotné chemoterapii, kterou zkoumaní pacienti podstoupili v rámci  léčby rakoviny tlustého střeva. Také testy na zvířatech kombinující kurkumin s chemoterapií "byly o sto procent lepší" než kterýkoliv z léků samostatně!

Co ještě umí?

Kurkumin tlumí bolesti a jestliže máte poranění, dokáže hojit tkáně! Nejenže pomáhá zlepšovat hojení, ale čistí a omlazuje odumřelou tkáň, přičemž podporuje růst nových a zdravých buněk. Stačí práškem posypat poškozené místo. Proto je také vhodná po operacích pro podporu hojení a prevenci tvoření jizev. Pomůže i při akné a ekzému.

-KU-

Reklama