Hit jménem kurkumin: Znáte jeho senzační účinky?

Kurkumin je rozhodně trendem, který vede u milovníků zdravého životního stylu. Co je na něm vlastně tak úžasného?

Všechno, dalo by se říci. Nejde jen o další “namachrovanou” superpotravinu, ale o látku, které dala příroda do vínku mnoho blahodárných účinků na naše zdraví.

Když se řekne kurkuma, představíme si koření babiček nebo něco z indické kuchyně.

A vlastně je to správně, právě v orientálních jídlech se kurkumou nešetří. Kurkuma sama je také nazývána indický šafrán. Pochází z rostliny jménem kurkumovník dlouhý a žádné pořádné indické karí se bez něj neobejde. Právě od kurkumy mají indická jídla tu krásně sytě žlutou barvu a kurkuma se obecně používá jako přírodní barvivo do potravin.

Co je kurkumin?

Ale zpátky ke kurkuminu. Je to vlastně aktivní složka kurkumy, která jí dodává zemitou, nahořklou, pepřovitou a hořčici podobnou chuť. Nám nejde ale ani tak o chuť a užití v kuchyni, jako o to, co dokáže udělat pro naše zdraví. Je toho totiž tolik, že je kurkumin nazýván “elixír života a mládí”. A to nezní špatně, co říkáte?

Kurkumin by se mohl ve vaší kabelce usídlit za zimu hned z několika důvodů:

Imunita a virózy

Pokud chytnete vše, co jde kolem, asi hledáte způsoby, jak si zvýšit imunitu a nemoci zatípnout hned na začátku. Kurkumin má podobné účinky jako antibiotika a antivirotika. Je to zkrátka velice silný bojovník proti bakteriím a virům, což se může v zimě opravdu hodit!

Zažívací potíže

Čeká nás období Vánoc a to bývá pro naše zažívání opravdu náročné. Přiznejme si, že i přes všechny dobré úmysly, nakonec cukroví, chlebíčkům a smaženým jídlům neodoláme. Kurkumin má skvělé a opravdu výrazné účinky na trávení, jemně stimuluje zažívání, zlepšuje stravitelnost potravy a zlepšuje vstřebávání živin. Také pomáhá také detoxikovat potravu, zabíjí bakterie a parazity, což se hodí pro milovníky sushi a tataráků.

Špatná nálada a deprese

Někteří lidé se zimou jen plouží, snaží se udržet v teple a modlí se, aby už bylo jaro. Chladné období roku nezvládají s veselou myslí a z venkovního počasí a tmy na ně jdou depresivní nálady.

Kurkumin má skvělé antidepresivní účinky, oživuje mozkovou činnost a přináší úlevu při emočním napětí a depresi.

Omlazení a krása

Ať je zima nebo léto, chceme být mladé a krásné. Kurkumin je více než dobrým pomocníkem v cestě za mládím! Má silné detoxikační účinky, zbavuje tělo a pleť toxinů. Parádně čistí a vyživuje pleť a pomáhá jí udržovat elastickou a mladistvou. Pokud si na obličej nanesete pastu z kurkumy a mléka či vody, dáte pleti jednu z nejlepších masek vůbec! Kurkuma kůži hluboce pročišťuje, nevysušuje ji a udržuje ji hydratovanou a nádherně zářivou.

Proti rakovině

Kurkumin je mezi lékaři velice ceněný pro své účinky při léčbě rakoviny. Má silné protinádorové účinky a vypadá to, že by mohl být důležitým činitelem při léčení rakoviny tlustého střeva a prostaty. Podle nových výzkumů významně pomáhá při samotné chemoterapii, kterou zkoumaní pacienti podstoupili v rámci léčby rakoviny tlustého střeva. Také testy na zvířatech kombinující kurkumin s chemoterapií "byly o sto procent lepší" než kterýkoliv z léků samostatně!

Co ještě umí?

Kurkumin tlumí bolesti a jestliže máte poranění, dokáže hojit tkáně! Nejenže pomáhá zlepšovat hojení, ale čistí a omlazuje odumřelou tkáň, přičemž podporuje růst nových a zdravých buněk. Stačí práškem posypat poškozené místo. Proto je také vhodná po operacích pro podporu hojení a prevenci tvoření jizev. Pomůže i při akné a ekzému.

-KU-

Sdílejte článek
Štítky jídlo zima Vánoce kurkumovník

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.