Zdraví a nemoci

30. listopadu 2017 10:00

Anna Kopečková

Hledáte účinný lék na kašel? Zkuste čokoládu!

Až budete mít příště kašel, zkuste vynechat osvědčenou dvojku med a citron - a chopte se čokolády! Podle nových výzkumů respiračních onemocnění je totiž právě čokoláda účinným bojovníkem proti kašli!

Sny čokoholiček se zřejmě plní. Po čokoládě se sice ještě úplně nehubne, ale už je alespoň dokázáno, že účinně funguje proti kašli. Tvrdí to konkrétně profesor Alyn Morice, vedoucí výzkumu kardiovaskulárních a respiračních onemocnění na University of Hull a zakládající člen Mezinárodní společnosti pro studium kašle. Tento pán je skutečnou kapacitou v oboru a dal si tu práci, aby výzkumem převrátil tvrzení o medu a citronu jako nejúčinnější domácí léčbě kašle. Trumfne je opravdu čokoláda?

"Já vím, že to zní jako něco z Mary Poppinsové, ale jako nezávislý odborník, který strávil léta zkoumáním mechanismu kašle, vás mohu ujistit, že máme empirické důkazy,” tvrdí profesor Morice.

Na kašel i dobré spaní

Profesor Morice poukazuje na novou evropskou studii o lécích proti kašli. U pacientů, kteří užívali nový lék obsahující kakao, bylo zjištěno, že během dvou dnů došlo ke značnému zlepšení kašle a nespavosti (ve srovnání s těmi, kteří užívali standardní sirup proti kašli).

A co je ještě lepší? Tato studie není první, která dokazuje, že čokoláda může uklidnit kašel! Ke stejným výsledkům došli i vědci z londýnské Imperial College. Ti nezávisle zjistili, že theobromin, což je alkaloid obsažený v kakaovém prášku, potlačuje kašel lépe než kodein, běžná přísada léků proti kašli!

Proč vlastně funguje čokoláda tak dobře? Odborníci tvrdí, že je to proto, že kakao zmírňuje zánět nebo podráždění. V podstatě je lepivější než typický sirup na kašel a lépe vytváří potah pro ochranu nervových zakončení v krku, které vyvolávají nutkání k kašli. Na podobné bázi funguje i med a citron, ale prý ne tak dobře! Rádi věříme!

Tak sladké to nebude

Nepředstavujte si ovšem, že při kašli načnete bonboniéru a pomalu ji ve jménu vědy a léčení zhltnete. Ani pití horké čokolády nebude mít dostatečný účinek. Podle profesora Morice může jistou úlevu zajistit pomalé cucání kousku čokolády, ale skutečně účinná léčba bude prozaičtější. Čokoládové sloučeniny budou přidávány do sirupů proti kašli, kde s jinými přísadami vytvoří efektivní tým pro léčbu.

-ku-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.