Hrozí vám v budoucnu Alzheimer? Odhalí to velmi jednoduchý test

Možná tomu nebudete věřit, ale klíč k odhalení hrozby nepříjemné nemoci, která sice postihuje hlavně starší generaci, ale objevuje se i u mladších ročníků, mohou poskytnout drobné fialové postavičky, které vědci nazvali Greebles.

Jsou celkem čtyři a na první pohled vypadají stejně. Ovšem jedna z nich se od ostatních nepatrně liší. A lidé, kteří nejsou schopni drobné odchylky odhalit, by mohli být v budoucnu více ohroženi rozvojem onemocnění mozku. Alespoň to tvrdí vědci z univerzity v americkém Louisville.

Vědci zjistili, že těm, kteří jsou geneticky více ohroženi onemocněním, dělá potíže zaznamenat jemný rozdíl u jedné z postaviček, přestože jsou jinak dokonale schopni odhalit drobné změny třeba v tvářích lidí.

Problémem u Alzheimerovy choroby je, že začíná poškozovat mozek mnoho let před tím, než je u pacientů rozpoznána, a mnoho pokusů o léčbu neuspěje, protože pacienti dostávají léky v době, kdy mozek je již příliš poškozen. „Chceme být proto schopni odhalit nemoc včas, tedy v době, kdy v mozku dochází jen k jemným změnám. A jedním ze způsobů, jak to můžeme udělat, je kognitivní testování zaměřené na velmi specifickou oblast mozku,“ vysvětlila dr. Emily Mason z oddělení neurologické chirurgie, která vědecký výzkum vedla.

Jak test probíhal

Vědci sestavili skupinu dobrovolníků, z nichž jedna část byli lidé geneticky ohrožení Alzheimerem, a druhou část tvořili lidé bez genetického ohrožení. Všichni byli požádáni, aby provedli řadu po sobě jdoucích úkolů, kdy jim byly postupně předkládány soubory vždy čtyř obrázků zobrazujících objekty z reálného života, lidské tváře, scenérie a nakonec postavičky Greebles. V každé sérii se vždy jeden obrázek lehce lišil od zbývajících tří.

Ukázalo se, že u objektů, tváří i scenérií byly výsledky obou skupin srovnatelné, ovšem u fialových postaviček měla geneticky ohrožená skupina mnohem horší výsledky.

Doktorka Mason to vysvětlila: „Většina lidí nikdy takové fialové postavičky neviděla. A protože jsou si velmi podobné, je velmi těžké je od sebe odlišit. A my jsme právě pomocí tohoto úkolu odhalili významný rozdíl mezi skupinami. Obě skupiny se sice postupně zlepšovaly, ale ohrožená skupina po celou dobu testování zaostávala za kontrolní skupinou."

Emily Mason by ráda ve výzkumu pokračovala, aby zjistila, zda se u jedinců, kteří v testu zaostávali, skutečně později rozvinul Alzheimer. „Nejlepší věc, kterou bychom mohli udělat, je, aby lidé provedli tento test ve svých 40 a 50 letech a my jsme je pak sledovali dalších 10 nebo 20 let, abychom zjistili, u koho se nakonec onemocnění rozvine a u koho ne.

Otestujte se: Najdete rozdíl?

Tak toto jsou fialové postavičky Greebles. Pozorně se na ně zadívejte a zkuste objevit, která z nich se od odstatních lehce liší. Odpověď najdete pod obrázkem.

Zdroj: CENTRE FOR THE NEURAL BASIS OF COGNITION AND DEPARTMENT OF PSYCHOLOGY CARNEGIE MELLON UNIVERSITY

Správná odpověď: Postavička s číslem čtyři – její rohy a rameno jsou vytvarované trochu jinak než u ostatních postaviček.

Uhodli jste? Pokud ne, je asi ten nejvyšší čas začít trénovat mozek, pravidelně cvičit a přidat do jídelníčku omega-3 mastné kyseliny.

-ak-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 6. 2024

Berani, dnes můžete očekávat, že budete ve svých mezilidských vztazích podnikavější. Můžete si najít nové přátele nebo si užít kvalitní čas s těmi starými. Je pravděpodobné, že se zintenzivní váš milostný život. Několik následujících týdnů vám poskytne vynikající zdroje pro zlepšení vaší citové pohody. Využijte toho.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.