Jak napravit záda: Řešte příčinu, ne bolest

Napravování páteře znali již staří Řekové. Přináší okamžitou úlevu od bolesti, ale je nutné ho opravdu umět. Stačí špatný pohyb a může skončit až ochrnutím. I proto ho dělá jen málo rehabilitačních lékařů.

Začíná to v dětství

MUDr. Jan Sedmík z Prahy praxi provozuje přes třicet let a v jeho ordinaci se dveře netrhnou. Podle něj problémy vznikají v dětství – špatné držení těla, nošení těžkých školních batohů, málo pohybu –, to vše se časem projeví.

Blokace obvykle vzniká po prudkém pohybu s rotací. Klasický příklad je člověk, který má sedavé zaměstnání, ale o víkendech jezdí na chalupu, kde se ohýbá, zvedá těžké předměty.

Opačný extrém jsou „Rambové“ kteří páteř nepřiměřeně zatěžují. Ta je jako stěžeň na lodi, jen z ní místo lan vycházejí svaly, které se posilováním zkracují, a obratle chránící míchu, jejíž porušení vede obvykle k invaliditě.

Je nutné řešit příčinu, ne bolest

Nejrizikovější bývá dolní partie zad, ale problém může nastat kdekoli, od krku až ke kostrči. Souvisí to i s tím, že neustále spěcháme, chceme být za každou cenu výkonní a schází nám zdravý selský rozum. Když naše předky rozbolelo koleno, dali na něj studený obklad a pár dní ho nenamáhali. Dnes si lidé koupí mast nebo pilulky, podle toho, co jim zrovna doporučí v televizní reklamě nebo v lékárně, a dále ho přetěžují. Neuvědomí si, že všechny „zázračné přípravky“ sice umí potlačit bolest, ale neřeší její příčinu, kterou je třeba zablokovaný kloub. „Takže místo aby mast nebo pilulky pomohly, naopak člověku ublíží. Takový zablokovaný kloub se totiž sám na místo nevrátí,“ říká doktor Sedmík.

Stačí málo

Když si představíme, z kolika obratlů, kloubů, vazů, svalů a nervů je páteř složena, nemůžeme se divit, že ke „stávkování“ stačí málo – přeležení, prochladnutí, nepohodlná obuv, uklouznutí, nepřirozený pohyb.

Největší problémy jsou s ploténkami. Věkem se opotřebovávají, praskají, dochází k jejich vyhřeznutí. Při něm bolest vystřeluje, bodá, později postoupí do nohou a ty znecitliví tak, že člověka ochromí a není často schopen dojít ani na záchod. Pokud dojde k vyhřeznutí ploténky, je často nutná i operace. „Já v akutním stavu nedělám vůbec nic. Zákrokem bych spíše ublížil, takže jen čekám, jestli se oblast trochu uvolní, abych mohl segment vrátit zpět. Jde o nacvičené uvolňující manévrování, pak přijde rázový hmat. S oblibou říkám, že většina lidí je napravitelná,“ vysvětluje MUDr. Sedmík.

Úleva po takovém zákroku je okamžitá, ale to je snadnější část cesty. Pak se musí uvolněné místo cvičením udržovat hybné, jinak se brzy opět zablokuje. To bohužel hodně lidí nedělá. Jakmile bolest pomine, na doktory i cvičení zapomenou. Až do doby, než se bolest znovu vrátí. „Pak slyším výmluvy, že neměli čas, přitom sestava cviků na páteř zabere dvě minuty denně! Ti jsou zkrátka nenapravitelní a kvůli své lenosti snad spoléhají, že se stane zázrak," říká doktor Sedmík.

Jenže problémy v těle se sčítají nebo násobí. Hodně jich je spojených s obezitou. „Každému radím, ať zkusí potěžkat batoh se svojí nadváhou – u některých je to půlmetrákový pytel (!) – a uvědomí si, že ho nosí 24 hodin denně, bez přestání,“ varuje doktor Sedmík.

Jan Janula

Sdílejte článek
Štítky bolest Praha kloub

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.