Jídlo versus alergie: Které potraviny mohou prozradit, že jste alergičtí na pyl?

Pokud jste na sobě zpozorovali, že vás po snědení oříšků šimrá v krku nebo po jablku trne v ústech, jste nejspíše alergičtí na pyl. Jde totiž o takzvaně zkříženou alergii mezi pyly a potravinami, kterou trpí ve střední Evropě zhruba každý druhý pylový alergik. Víte, jaké potraviny alergii na pyl mohou prozradit?

Zkřížená alergie vzniká na základě podobnosti složení alergenů (bílkovin). Protilátky imunitního systému vytvořené proti určitému pylovému alergenu pak reagují na stejném principu i s jídlem. Zkřížené reakce existují mezi potravinami vzájemně, ale i mezi potravinou a vzdušným alergenem (pyl, roztoči). „Hlavním projevem zkřížené alergie mezi pyly a potravinami je orálně alergický syndrom (OAS), nově také pylovo-potravinový syndrom (PFS), který se projevuje do několika minut pálením rtů, patra, jazyka, škrábáním v krku, může dojít k vyrážce nebo otokům kolem úst,“ vysvětluje MUDr. Iva Pončáková, alergo-imunoložka z Nemocnice Na Homolce. Pokud pokračuje alergik v další konzumaci potraviny, mohou se objevit i významnější příznaky, jako je zánět spojivek, vodnatá rýma, astmatický kašel, otok hrtanu nebo anafylaxe (prudká alergická reakce). K reakci na zeleninu a ovoce nemusí dojít jen po jejich snědení, ale i vdechnutím, dotekem (mnutí očí), při loupání, krájení, strouhání potravin. Tepelná úprava zeleniny (u některých druhů musí být dostatečně dlouhá např. celer, petržel) a ovoce alergenní vliv čerstvé potraviny ruší. Totéž ale neplatí u ořechů a arašídů, které obsahují teplu odolnější alergen.

Pomůže alergenová imunoterapie

Existují vědecké práce, které potvrzují, že užíváním pylové specifické alergenové imunoterapie lze časem v některých případech navodit i stav tolerance týkající se i některých potravin,“ říká MUDr. Iva Pončáková. Naopak zkřížená alergie mezi venkovními a domovními plísněmi není příliš častá.

V současné době je v ČR k dispozici tabletová forma roztočové a trávové alergenové imunoterapie, v nejbližší době bude již možnost léčit i alergenovou imunoterapií alergii na ambrozii a na podzim tohoto roku by měla být k dispozici tabletová alergenová imunoterapie na alergen břízy (břízovitých), která v tomto období produkuje velké množství pylu, šířícího se větrem na značné vzdálenosti. Alergika na pyl břízy potrápí i zkřížená alergie s lískou, olší, habrem, dubem, bukem, černým bezem, topolem, platanem, některými travami a pelyňkem. Projevy alergie můžete zaznamenat i díky syndromu „jablko – celer – lískový ořech“. Pokud vám konzumace těchto potravin vyvolává alergickou reakci, měli byste začít řešit své onemocnění již letos. Začnete-li s terapií včas, příští rok se vám už může alergie vyhnout.

Kdy je nejlepší čas pro testování alergie?

Pokud máte příznaky alergie v právě probíhající pylové sezoně (ať je jarní, letní či podzimní), požádejte svého praktického lékaře o předepsání antihistaminika, případně si kupte volně prodejné léky, které budete kapat do očí či aplikovat formou spreje do nosu. Nezapomeňte si nechat vystavit doporučení na alergologické vyšetření. Vzhledem k plné kapacitě ordinací máte nejvyšší čas. V případě pylové alergie je vhodné testování a krevní odběry na podzim. Alergenovou imunoterapii roztočovou lze zahájit kdykoliv, pylovou (trávy, stromy, plevele) mimo probíhající pylovou sezonu, ideálně na podzim (jarní a letní pyly), eventuálně v zimě (plevele).


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.