Uplakané oči, nudle u nosu? Při alergii pomůže imunoterapie

Jaro je pro většinu lidí tím nejhorším obdobím v roce, protože kvete mnoho rostlin, jejichž pyl je silným alergenem. Hodně pacientům by však mohla pomoci alergenová imunoterapie.

Alergie se může objevit u většiny dospělých, u dětí zhruba od pěti let věku. Na rozdíl od nemocí, jako je chřipka nebo nachlazení, příznaky alergie nemají všichni stejné. Závisí na tom, jaký typ alergické reakce se u člověka projeví a jak těžká nakonec bude. Proto se příznaky liší, nicméně pořád existuje několik věcí, které signalizují alergickou reakci. Rozpoznat tyto příznaky vám nebo někomu blízkému může zachránit život.

Jedním ze znaků alergické reakce je kopřivka. Vystouplé, svědivé a často červené hrboly mohou vyskákat na kůži, pokud alergen sníte nebo s ním jinak přijdete do kontaktu. Kopřivka je důsledkem toho, že tělo začalo uvolňovat histamin – chemickou látku, která dráždí pokožku a způsobuje právě kopřivku. Kopřivka však nemusí být jen důsledkem alergie. Může se objevit i po vystavení těla extrémním teplotám nebo stresu, přesto byste problém měli konzultovat s alergologem.

Slzení a pálení očí jsou příznaky, kterými trpí lidé s alergií na zvířata nebo pyl. Vzdušné částice těchto alergenů se dostanou do očního okolí a dráždí je. Kýchání a svědění v krku zase může být způsobeno vzdušnými alergeny, které vletěly do dýchacích cest. Ale i některé potraviny mohou podobné potíže způsobit.

Mezi vážnější příznaky alergické reakce pak patří oteklý jazyk nebo rty, otok obličeje, a dokonce anafylaktický šok. Tato závažná, multisystémová reakce zahrnuje kromě otoku úst i zúžení dýchacích cest a s tím spojené potíže s dýcháním, kopřivku a zvracení. V takovém případě okamžitě volejte sanitku, volně prodejné léky zde nemají šanci. Pokud ho nemocný má, použijte injekční pero EpiPen, které obsahuje adrenalin.

Imunoterapie – naděje pro alergiky

Přehnaná reakce organismu, ať už sezonní, nebo celoroční, může vážně ovlivnit kvalitu života. V některých případech může být i smrtelná. Pro některé nemocné však existuje naděje v podobě alergenové imunoterapie, která s přehnanou reakcí alergenů dokáže zatočit. Než zabere, může to někdy trvat, ale změny, které do života lidí všech věkových kategorií přinese, jsou dlouhotrvající. Její účinnost je podle studií nejlepší u dětí a mladých dospělých, ale funguje i u lidí středního a staršího věku. Studie z roku 2016 dokázala, že u lidí ve věku 65 až 75 let dokáže zmírnit symptomy senné rýmy až o 55 procent a potřebu léků až o 64 procent.

„Každý člověk je jiný, ale někteří mají na alergenovou imunoterapii velmi dobrou reakci. Mám spoustu pacientů, které alergie velmi trápila a nyní se jim daří mnohem lépe a mohou dělat věci, které dřív nemohli,“ tvrdí alergoložka Laura Dziadziová. Podle ní nemusí nutně jít jen o injekce. Některé typy imunoterapie již lze aplikovat tabletami nebo speciálním roztokem, které se vkládají nebo kapají pod jazyk. Pokud máte alergii a uvažujete o imunoterapii, máme pro vás pár důležitých věcí, které byste měli vědět:

Obsahuje alergeny, takže se může objevit reakce

Imunoterapie funguje tak, že pacienti jsou vystaveni drobnému množství alergenů. Množství alergenu se v každé reakci postupně zvyšuje, takže si tělo vytváří toleranci. Bohužel, ne všechny organismy reagují stejně – někteří lidé pak už léky nepotřebují vůbec, jiní jich mohou užívat méně. Některým pacientům však terapie vyvolá reakci, která může být různě silná. Může se objevit otok a svědění v místě vpichu, ale také ve vzácných případech anafylaktický šok. Pacienti by proto měli zůstat u lékaře po dobu 30 minut po každé expozici, aby mohli být monitorováni a léčeni, pokud se reakce objeví.

Nepomáhá jen u sezonních alergií

Imunoterapie je efektivní u pacientů se sennou rýmou a dalšími sezonními alergiemi, ale může pomoci i u takových alergií, jako je ta na plísně, prachové roztoče, zvířecí srst či na kousnutí hmyzem. Vypadá to však, že nefunguje na potravinové alergie.

Chce to trpělivost

Léčba imunoterapií probíhá ve dvou fázích. V té první se lékaři snaží vytvořit toleranci na alergen, kterému je třeba organismus vystavit dvakrát týdně až šest měsíců. Udržovací fáze pak trvá několik let, ale zase stačí jen jednou nebo dvakrát za měsíc. Dodržování plánu je důležité pro efektivitu léčby a snížení rizika reakce.

Alergie se nelze zbavit rychle. „Někteří lidé se mohou během léčby cítit lépe, většina ale nezaznamená citelné zlepšení dřív než za 6 až 18 měsíců,“ tvrdí doktorka Dziadziová. Ve skutečnosti nedávná britská studie zjistila, že trvá celé tři roky, než jsou u senné rýmy vidět skutečné výsledky.

Může zlepšit duševní zdraví

Nejsou to ale jen fyzické příznaky, které se mohou při imunoterapii zlepšit. Úleva od alergií prospěje i psychice, zvláště pokud si závažné alergie skutečně vybírají daň na zdraví a štěstí. Platí to zejména u alergie na hmyz, která může být pro nemocného skutečně život ohrožující. Takový pacient si pak ani nemůže vychutnat pohyb venku. Studie z roku 2014 zjistila, že pacienti s alergiemi na hmyzí jed, kteří podstoupili imunoterapii, měli nejen nižší riziko anafylaxe a úmrtí než ti, kteří ji nepodstoupili, ale měli také nižší skóre úzkosti a deprese.

-lk-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.