Alergenová imunoterapie: Účinný způsob, jak se zbavit alergie nejen na roztoče

Na jaře a v létě sice hodně lidí trápí pylová alergie, ale je tu ještě jeden „skrytý“ alergen, kterému prakticky nelze uniknout – roztoči! Nový byt nebo dům zamoří tihle malí živočichové do půl roku. A aniž by si to většina z nás připouštěla, můžou nám dost komplikovat život.

Velká část populace je na roztoče alergická, což může vést až k astmatu, v horším případě k závažným komplikacím nebo i úmrtí.

Roztoči jsou malí živočichové s osmi nohama, kteří nejraději žijí na teplých, vlhkých a temných místech. „Byť jsou roztoči kanibalové a požírají se navzájem, alergeny jsou obsaženy v jejich exkrementech a v tělesné schránce. Alergeny obsažené ve fekáliích roztočů pocházejí ze zažívacího traktu (jsou to enzymy), některé alergeny jsou i ve slinách roztočů a kontaminují prostředí, v němž se roztoči živí kožním odpadem lidského těla a dalším biologickým odpadem,“ objasňuje původ roztočové alergie MUDr. Iva Pončáková z Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce v Praze. Největší populace roztočů domácích se vyskytuje v ložnici, kde žijí většinou v matracích, polštářích a lůžkovinách. Udává se, že zhruba až 5–10 % váhy lůžkovin tvoří roztoči! Kromě ložnice najdete roztoče i na jiných místech domácnosti, nejčastěji v čalouněném nábytku, kobercích, předložkách, záclonách, závěsech nebo v textilních hračkách. Dokážou přežít v různých klimatických podmínkách bez ohledu na roční období, a proto je velmi obtížné se jich zbavit. Ani luxování, speciální prostředky na roztoče nebo chemické čištění v čistírně nedokážou roztoče úplně zlikvidovat, za určitých podmínek je ale možné problém řešit minimalizací kontaktu s alergenem změnou každodenních návyků.

10 kroků k minimalizaci roztočů ve vaší domácnosti

● Na přikrývky, polštáře a matrace používejte protiroztočové povlaky.

● Perte lůžkoviny (např. povlečení, přikrývky) každý týden při teplotě 60 °C. Jenom tak zajistíte likvidaci roztočů. Praní při nižší teplotě sice dočasně ničí alergen, který roztoči produkují, samotní roztoči ale v těchto teplotách přežívají a produkují pak další alergeny.

● Děti trpící alergií by neměly spát na spodní palandě dvoupatrových postelí, protože na ně může padat alergen z horní postele.

● Pokud je to možné, odstraňte z ložnice všechny koberce a podlahu pravidelně luxujte antialergenním vysavačem, stejně jako čalouněné plochy nábytku.

● Pokud chcete roztoče zahubit ještě efektivněji, použijte parní čističe, které likvidují roztoče horkou párou.

● Všechny vodorovné plochy, jako jsou například parapety, skříně a kuchyňské linky otřete jednou týdně nejdříve vlhkým hadrem, pak suchým. Zabráníte tím rozptýlení prachu s alergenem do vzduchu.

● Používejte lehké bavlněné závěsy a pravidelně je perte. Obecně omezte látkový a čalouněný nábytek.

● Každých 8–10 let vyměňte starou matraci za novou. Polštáře vyměňujte jednou za rok.

● Textilní a plyšové hračky je nutné prát stejně jako lůžkoviny, tj. na 60 °C. Pokud to pokyny výrobce hračky neumožňují, je možné je alternativně zabalit do plastového sáčku, dát na 12 hodin do mrazáku a následně vyprat na doporučenou teplotu.

● Zajistěte dostatečné větrání tak, aby byla snížena vlhkost ve vašem bytě. Optimální hodnota vlhkosti je mezi 30 a 50 %. Pokud to je nutné, použijte odvlhčovač.

Lidé často nevnímají alergii jako onemocnění

Alergie na roztoče se projevuje různě. Mezi nejčastější příznaky však patří kýchání, ucpaný nos nebo rýma, kašel, zarudlé oči, ale i nekvalitní spánek, únava nebo ospalost. Všechny tyto příznaky nás ovlivňují i během dne. Pokud dlouhodobě trpíte jednou z výše uvedených obtíží, raději se poraďte se svým lékařem. Na základě kožních testů nebo rozboru krve pozná, zda alergií na roztoče skutečně trpíte. To je první a velmi důležitý krok v boji proti nepříjemným příznakům, protože tato alergie může být některými z mnoha dostupných léků úspěšně léčena.

Různé způsoby léčby

Alergie na roztoče se dá v dnešní době léčit mnoha různými způsoby – od volně prodejných léků a farmak zaměřených pouze na potlačení symptomů až po hlavní možnost kauzálního ovlivnění alergického onemocnění specifickou alergenovou imunoterapií. Je pouze na vás, zda chcete jen potlačit alergeny nebo se z alergie opravdu vyléčit. V prvním případě vám postačí nákup antihistaminik nebo nosních sprejů s látkami snižujícími překrvení sliznice. Léky omezující příznaky alergie dostanete běžně ve volném prodeji, a to jak v lékárnách, tak třeba v supermarketech. Jejich dostupnost i aplikace je tedy snadná a nástup účinku relativně rychlý. Nemá však dlouhodobý účinek. Pokud navíc nějakou alergií trpíte v průběhu celého roku, nevyplatí se vám tento způsob samoléčby ani finančně.

Jedinou variantou, která opravdu nemoc léčí a zasahuje přímo její mechanismy, je alergenová imunoterapie. Je to dlouhodobá léčba rozvržená do tří až pěti let. Přináší však trvalé zlepšení stavu, které přetrvává i několik let po jejím ukončení. Jedná se o medikamentózní léčbu ve formě injekcí – aplikovaných buď v nemocnici, nebo v jiném zdravotnickém zařízení. Mnohem komfortnější je však užívání ve formě tablet, které může pacient užívat doma. Roztočová tableta se užívá denně pod jazyk a je vhodná i pro děti a dospívající od 12 let s alergickou rýmou vyvolanou roztoči. Hlavní rozdíl mezi léčbou symptomů alergie a alergenovou imunoterapií je, že alergenová imunoterapie vytváří toleranci na alergen a léčí tak hlavní a původní příčinu nemoci, nikoli pouze její příznaky. Alergenová imunoterapie se doporučuje především v případech alergií na pyly stromů, trav a plevele, roztoče (domácí prach), zvířecí srst a hmyz. Jejím velkým přínosem je také skutečnost, že brání zhoršování a progresi onemocnění, vzniku astmatu a rozvoji dalších alergií. Konkrétní formu léčby by však měl určit váš alergolog.

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 2. 2024

Prosperita je za rohem, Berani, pokud už tu není. Veškeré vaše úsilí se brzy vyplatí, a to ve velkém. Může se stát, že v práci bude přijat velký návrh, nebo možná rukopis, který jste napsali, vám zajistí nakladatele. Váš vrozený talent a štěstí se spojí a přinesou vám úžasné věci. Užijte si tuto vítanou změnu událostí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.