Zdraví a nemoci

23. září 2015 04:40

Lucie Průchová

Kašlete na diety! Podle americké psycholožky jsou k ničemu!

Tak z této paní nebudou mít radost společnosti a jednotliví podnikavci, kteří rozjeli svůj byznys na tom, že se rádi přejídáme a pak nás chytne období, kdy se snažíme rychle svá „vyžraná“ kila shodit.

Samozřejmě za pomoci nějaké osvědčené diety a odborníků, kteří nám radí, jak na to, a doporučují všechny možné i nemožné diety. Dalo by se říct, že všem těm jde psycholožka Mannová po krku :-)

Americká psycholožka Traci Mannová po 20 letech výzkumu dospěla k závěru, že z dlouhodobého hlediska nemají diety žádný efekt. Nejenže nefungují, ale často vedou k tomu, že pak lidé naberou další kilogramy.

„Lidé prohrávají boj s tukovými polštáři, neboť není v našich genech zapsáno, že mozek a tělo mají odolávat potravě. Je to v rozporu s biologickým imperativem přežít,“ uvádí Mannová.

Během 20 let výzkumu Mannová vyhodnocovala zažité představy o dietách, o jejich fungování a o tom, proč ztroskotávají. Především se zaměřovala na náš vztah k potravě. „Lidé mají velké komplexy kvůli své váze. Tyto úzkosti zvládají idiotským způsobem: dietami, které nefungují. Na počátku mě udivilo, že lidé nemají tu vůli, aby nějakou dietu doživotně drželi. Není to ale jejich chyba, jestliže přibývají na váze, ani chyba jejich slabé vůle. Kromě toho, že je od jejich cesty odvádějí všemožné důvody, je třeba přihlédnout také k biologickým změnám probíhajícím při dietě,“ prohlašuje psycholožka.

„Vůle sice může být motorem v životě některých lidí, ale pokud jde o jídlo, nestačí,“ zdůrazňuje Mannová. Například máte pracovní schůzku, na kterou někdo přinese donuty. Jestliže držíte dietu, musíte odolávat chuti na ně, což vyžaduje obrovskou dávku kontroly a vůle. Chuť na donuty totiž nepřichází jen tehdy, když je někdo přinese, ale pokaždé, když vám na ně padne zrak. Tedy například devatenáctkrát nebo i devadesátkrát. Vydržíte, ale po dvacátém pokušení už neodoláte. V kterékoli jiné oblasti byste si za to vysloužili pěknou známku, ale pokud jde o výživu, vysloužíte si pětku. Když se učíte na zkoušku, pak deset minut strávených na Facebooku nezničí to, co jste se předtím naučili. Jestliže však máte chvilku slabosti, pokud jde o jídlo, zničí to všechny vaše předešlé úspěchy.

Podle Mannové se při odtučňovací kúře objevují tři biologické změny: neurologická, hormonální a metabolická. „Když držíte dietu, jste velmi citliví na všechno, co se týká jídla. Váš mozek přehnaně reaguje na potravu, zejména na tu, která vypadá lákavě. A stává se čím dál tím více neodolatelnou. A hormonální změna? Když odbouráváte tuk, mění se hormonální úroveň. Roste hladina hormonů, které signalizují hlad. Při dietě se také zpomaluje metabolismus. Tělo využívá kalorie co nejúčinněji. To může být prospěšné v případě, že umíráte hlady. Tělo si zvyká na to, že musí přežít s menším množstvím potravy. Proto může tíhnout k vytváření zásob, které skladuje ve formě tuku,“ říká.

Držet dietu je podle psycholožky totéž jako umírat fyzicky hladem. „Nevěřte dietám. Jejich cílem není říkat vám pravdu, ale vydělat peníze. A mají právo lhát. Společnosti, které je propagují, nemají zisk z úspěchu, ale z neúspěchu. Nemohou žít z klientů, kteří přijdou jen jednou,“ vysvětluje. Mnozí však díky dietě zhubnou. „Když se tak stane, říká se tomu úspěch. A když znovu naberete kilogramy, nezpochybňuje se dieta, ale přičítá se to našemu chybování. To ale není pravda, je to součást diety,“ zdůrazňuje Mannová.

Jak tedy proti obezitě bojovat? Podle této studie má každá osoba vlastní přirozenou váhu. My však nenasloucháme našemu tělu a od toho, co je zdravé, se odchylujeme buďto k tomu, že jíme příliš mnoho, nebo zase příliš málo.

zdroj: ČTK

Sdílejte článek
Štítky jídlo Facebook psychologie dieta

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 2. 2024

Berani, dnes si dejte pozor na právníky, bankéře a burzovní makléře. Jeden z nich se vás pravděpodobně pokusí uvést v omyl nepřesnými informacemi. I když je možná v jeho či jejím zájmu, abyste tyto informace brali za bernou minci, rozhodně to není ve vašem zájmu. Udělejte si vlastní průzkum a zjistěte si všechna fakta, než se pustíte do finančních investic, které vám někdo doporučuje.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.