Kdy jsou probiotika jen vyhazováním peněz?
Přátelské bakterie (probiotika) jsou podle reklam hotový zázrak, zlepšují trávení, posilují imunitu, chrání před alergiemi, až to vypadá, že bez nich může žít jen sebevrah, a matka, co je nedopřeje svému dítěti, patří za mříže.
Zákaz reklamy!
Většina takových produktů vzniká mléčným kvašením (jogurty a nápoje z nich, acidofilní a bifidogenní mléka, zakysaná smetana, podmáslí aj.) Jejich význam v průměrně konzumovaném množství není ale zdaleka takový, jak výrobci vehementně tvrdí.
V Anglii je dokonce zakázáno propagovat jejich údajnou zdravotní prospěšnost! Kromě nich existuje i množství různých tablet, pilulek, čajů a bůhví čeho ještě, jenže většinou neprošly seriózními testy, takže účinky mohou být minimální, v nejhorším případě žádné.
Bakterie od narození
Bakterie se v těle usídlí už při narození průchodem porodními cestami matky, obsahuje je i mateřské mléko. Dalším jejich zdrojem je, že si nemluvňata strkají do pusy všechno, na co přijdou. Mezi „spřátelené“ kmeny patří hlavně Lactobacillus casei, Bacteroides thetaiotomicron a Bifidobacterium longum.
K optimálnímu efektu ale nutně potřebují dostatek vlákniny, nejlépe z přírodních zdrojů – nejvíc jí obsahuje ovoce, zelenina a výrobky z celozrnné mouky. Těm, kdo se „ládují“ bůčkem, uzeninami a bílým pečivem, tedy nepomohou, ti, co žijí zdravě, je zase až tak akutně nepotřebují.
Alkoholický kefír
Učit se můžeme u starých kultur, zdá se, že opravdu prospěšný je kefír. Ne ale ten „náš“, ten nemá nic společného s tím originálním z Kavkazu. Tam se totiž nedělá z kravského, ale z kobylího či velbloudího mléka, je chuťově úplně jiný, mírně perlivý, trošičku alkoholický a zásadně nepasterovaný.
Jinak máme ve střevech víc než 500 druhů baterií – váží 1,5 kg! Určitě je vhodné nasadit ty s vyzkoušeným příznivým efektem v průběhu užívání a po dobrání antibiotik, ta ničí všechny bez rozdílu. „Zlé“ si ale proti nim vypěstují odolnost, při opakovaném užívání tyto léky tak víc škodí než pomáhají.
Po angíně ano
Hodně se to týká dětí, trpí často angínami, na ty se antibiotika předpisují nejvíc. Výrobků, co umí opravdu prokazatelně zlepšit střevní mikroflóru, není mnoho. Nejvíc se mi osvědčily preparáty určené pro zvláštní lékařské účely, VSL#3 a Lactocare. První má v jedné dávce 450 miliard bakterií místo obvyklých 10! Navíc nejsou jako ostatní z jednoho kmene, ale z osmi.
Druhý obsahuje navíc vlákninu arabinogalaktan působící příznivě na potlačení nepříjemných žaludeční šťáv. K obnově přirozeného prostředí ve střevech tak dochází dvěma nezávislými mechanismy, fermentace navíc probíhá pomalu a tím snižuje vedlejší účinky – např. nadýmání a tvorbu plynů.
Jen s doporučením
I když jde o volně prodejné přípravky, měl by jejich užívání a dávkování vždy raději schválit gastroenterolog podle konkrétních problémů a diagnózy, protože každý působí jiným způsobem, takže efekty jsou rozdílné. Toto doporučení se ale týká všech potravních doplňků!
Nejde ani o to, že by mohly výrazněji uškodit, pokud jsou tedy u nás schválené k prodeji (!), ale v mnoha případech jde o vyhazování peněz oknem, protože jejich efekt je malý nebo nulový. Není bez zajímavosti, že problémy zažívacího ústrojí jsou hned po srdci druhým nejčastějším důvodem pro návštěvu lékaře.
-JJ-