Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

Když je dovolená na nervy...

Dovolenou hodně lidí toužebně očekává, už dlouho dopředu spřádá plány. Není ale, bohužel, výjimkou, že se z ní místo selanky stane téměř horor....
Vydáno: 07.07.2016
Umí si dnes ještě někdo dovolenou představit úplně bez mobilu?
Autor: Thinkstock Umí si dnes ještě někdo dovolenou představit úplně bez mobilu?

Faktor, který se nebere moc v úvahu, je, že slunce nabíjí sice energií tělo i duši, ale zároveň vyčerpává. Dlouhotrvající vysoké teploty, zvlášť spojené s dusnem, kdy se ani větřík nepohne, působí na psychiku negativně. Pak stačí ke konfliktu jen málo. „Radím všem párům, aby si před odjezdem vyřešily i drobné spory, které přehlíží. Bagatelizují je a pak eskalují v hádky končící í rozvodem," varuje psycholog Michal Florian. „Ukončení vztahu je časté u zamilovaných. Během dovolené zjistí, že se k sobě nehodí, že mají odlišné zvyky a zájmy. Vyplave prostě na povrch vše, čeho si při krátkodobých schůzkách nestačili všimnout. I u manželů nastává ´ponorková nemoc´. Za normálních okolností se kromě víkendů vídají až večer, teď jsou spolu neustále a lezou si na nervy," konstatuje psycholog.

 

Týden nestačí!

Aby měla dovolená opravdu relaxační účinky, musí trvat v kuse čtrnáct, ideálně jednadvacet dní! Týdenní pobyt nemá smysl. Když se člověk pořádně aklimatizuje na odlišné prostředí, už pomalu zase odjíždí nebo odlétá. Místo, aby se vrátil osvěžený, je vyřízený a může mít zdravotní potíže. „Chybou jsou jak fyzicky přehnaně náročné túry, tak nicnedělání. Tělo odpočinek sice pár dní uvítá, ale pak mu pohyb chybí. Chce to zpestřit si čas rekreačním sportem. Nabízí se plavání, plážový volejbal, nebo jít před spaním alespoň na hodinovou procházku. To je důležité i na zachování hmotnosti. I za tři týdny se dá přibrat, zvlášť když se přejídáme. Švédské stoly jsou zrádné, vypadá to, že jen zobeme, přitom sníme až třikrát víc než obvykle, varuje Michal Florian.

dovolená manažer Foto:

 

Umíte vůbec odpočívat?

Speciální „skupinou“ jsou podnikatelé a manažeři. Ti si obvykle zvolí - už s prestiže - exotickou destinaci. První komplikací je takzvaný jet lag. Rychlé překonávání časových pásem během letu naruší biologické hodiny, které tikají stále, aniž si to uvědomujeme. Důsledkem je únava, bolesti hlavy, nespavost, dehydratace, žaludeční nevolnost, podrážděnost. „Závažnější je, že se tito lidé stále honí za prací a penězi, jsou na tom závislí, přepínají síly. Znám člověka zvyklého dělat čtrnáct hodin denně, který odjel po mnoha letech na dovolenou a strávil ji v nemocnici. Zkolaboval, protože se tělo i mysl odnaučily odpočívat! Někteří pracují i na pláži, notebook na koleně, mobil u ucha, občas ´náčiní´ odloží, vykoupou se a pak zase začnou. Tím si vyloženě škodí. Dovolená je i o tom vypnout mozek, nic neřešit, ani nevolat denně domů a sdělovat zážitky. Na to zbývá vždycky čas, mobil doporučuji nebrat vůbec," radí psycholog. Stačí dát někomu z blízkých číslo na hotel, aby měli kontakt v případě nenadálé situace či tragické události.

Letošní dovolenou si užijte! Jde to bez hádek i bez stresu!

Vyberte si správně!

Letošní dovolenou si užijete!  Jde to bez hádek i bez stresu! výběr

Pánové holdují adrenalinu, kdežto my ženy raději odpočinku, poznání a mořským vlnám. Dřív, než se natáhněte po last minute zájezdu, se opravdu domluvte na tom, co od vaší dovolené oba očekáváte. Ušetříte si návrat domů s rozporuplnými pocity a hlavně s nenaplněnými představami. Totéž také samozřejmě platí i o výběru osoby, se kterou se na cesty vydáte. Vybírejte proto opravdu dobře. A mějte na paměti, že není až důležité kam, ale s kým cestujete.

 

Návratový stres

Nejnepříjemnější zážitek ovšem nastane při příchodu do práce - tzv. návratový stres. Lze ho snížit ještě před odjezdem uděláním maxima pro to, abychom nemuseli krizový první den řešit nic závažného. Vyplatí se přijet už v sobotu, domácí prostředí nás automaticky „přepne“ do běžného denního rytmu. „Dobré je napsat si před dovolenou úkoly, které se nezvládly, a zbavit se tím strachu, že jsme něco důležité zapomněli. Mnohdy i zjistíme, že některé věci se mezitím vyřešily samy, říká se tomu pozitivní prokrastinace," radí Michal Florian.

Přivykání pracovnímu režimu trvá zhruba týden. Po tu dobu je dobré se do něj zapojovat spíš zvolna, víc odpočívat, neplánovat velké úkoly. Jen tak splní dovolená svůj účel.

Jan Janula

Reportáž - Letní dovolená s předstihem

Dovolená s manželem: Hlavně bez zbytečných sporů


Článek je zařazen v: letní dovolená