Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama
Reklama

Když na lyže, tak jedině s helmou

Na českých horách se podle údajů horské služby ročně stane zhruba 6 tisíc úrazů. Nejde ale jen o různé zlomeniny nebo pohmožděniny, ale i o nebezpečné úrazy páteře, které mohou mít trvalé následky. A také o úrazy hlavy, kterých v Česku každoročně přibývá.
Vydáno: 04.01.2015
Nezáleží na tom, jak dobří jste lyžaři. Helma vás ochrání před pády i nebezpečnými lyžaři
Autor: Thinkstock Nezáleží na tom, jak dobří jste lyžaři. Helma vás ochrání před pády i nebezpečnými lyžaři
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Mezi nejčastější úrazy patří natažené nebo přetržené vazy v kolenním kloubu, zlomeniny končetin, zranění ramene a různé pohmožděniny. Zvláště nebezpečné jsou úrazy páteře, které si mohou vyžádat trvalé následky. To samé platí i pro úrazy hlavy," říká MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. Nejhorší zranění pak bývají po vzájemných srážkách lyžařů. Na lyže se proto nevyplácí jezdit bez sportovních chráničů a přilby. A důležité je také umět správně poskytnout první pomoc, pokud se něco na sjezdovce stane.

Lyžařské brnění chrání před úrazy

Lyžování bez helmy je nezodpovědné. Chrání totiž nejen před lehkými úrazy, ale i před vážným poraněním mozku, tedy v případech, kdy jde o život nebo hrozí riziko trvalých zdravotních následků. Na hory byste si měli přibalit i páteřní pás, ať už jste sjezdoví lyžaři nebo snowboardisté. Budete chráněni před zraněními páteře - vymknutím nebo zlomeninami. Některé chrániče mohou navíc bránit i před zraněním klíčních kostí a žeber. „Ochranu si zaslouží také kolena, což se vyplatí zejména u snowboardingu, kde může dojít po prudkém pádu k přetržení kolenních vazů. K rizikovým partiím paří také ramenní klouby a předloktí,“ vypočítává MUDr. Michaela Tomanová.

Lyzovani_na_horach_ilustracni_foto_Rehabilitacni_ustav_Brandys_nad_Orlici Foto:

Je povinná nebo není?

U nás zatím žádný zákon nestanovuje povinnost nosit lyžařskou přilbu a to ani pro děti, ale to se může také díky tlaku na zákonodárce ze strany záchranářů brzy změnit. Ve většině českých lyžařských škol ale odmítnou vaše dítě učit, pokud nebude vybaveno přilbou. Minimálně svému dítěti musíte pořídit přilbu i tehdy, pokud se rozhodnete vyrazit na lyže do zahraničí. Například v Itálii jsou lyžařské přilby povinné do 14 let věku, v některých spolkových zemích Rakouska je tato hranice ještě o rok vyšší.

Jakou vybrat?

První, co by vás mělo při výběru helmy zajímat je, zda je atestovaná. Prakticky všechny značkové helmy jsou standardně certifikované podle některé z příslušných norem, takže u nich nemusíte mít obavu. Dále by vás mělo zajímat konstrukční řešení.

lyzarska_prilba_ilustracni_foto Foto:

Helma může být poloskořepinová (halfshellová) nebo celoskořepinová (fulshellová). Poloskořepinová má měkké textilní ušnice a díky tomu je lehčí a má civilnější vzhled (jinými slovy, nevypadáte v ní jako mimozemšťan). Celoskořepinové helmy vychází z konstrukce závodních helem, takže jejich pevná plastová skořepina chrání celou hlavu včetně uší a tím pádem jsou bezpečnější a také těžší. Důležitá je u helmy i absorbce energie nárazu. Buď ji zajišťuje speciální pěna vstřikovaná do vnější skořepiny (takovým helmám se říká sendvičové) nebo se o ni stará polystyren (takzvaná technologie in-mold). Spolehlivě vás ochrání oba druhy, rozdíl je v tom, že helma s polystyrenem se po větším nárazu často zdeformuje a je nutné ji vyměnit. Než helmu koupíte, dobře si ji vyzkoušejte. Měla by vám těsně sedět  na hlavě - pokud se předkloníte s rozepnutým řemínkem, nesmí spadnout. A neměla by vás samozřejmě ani nikde tlačit. Vyzkoušejte si také zapnout řemínek pod bradou - neměl by po zapnutí jít přetáhnout přes bradu, ale měl by vám umožňovat otevírat ústa, jako kdybyste chtěla jíst. A pokud lyžujete hodně, jistě vás bude zajímat i možnost odvětrání, zateplení a případně další vychytávky. 

První pomoc na sjezdovce

Úrazů na sjezdovkách přibývá především z důvodu rostoucího počtu lyžařů a také moderního vybavení, které umožňuje jezdit na svahu vyšší rychlostí. Pokud se stanete účastníkem nehody, je potřeba vědět, jak poskytnout první pomoc a co nejrychleji zavolat horskou službu nebo rychlou záchrannou službu. Jestliže vyhodnotíte, že se nejedná o zranění páteře ani o bezvědomí, pokuste se dostat zraněného ze sjezdovky. „Pokud máte podezření na zlomeninu či poškození vazivových tkání kloubů končetin, snažte se minimalizovat bolest zraněného jejím znehybněním. Ruku můžete například zavěsit do šály, nohu zase fixovat k druhé končetině ve dvou místech - u kotníků a nad kolenem,“ radí lékařka.

Mohlo by vás také zajímat:

 

 

Reklama