Křečové žíly: Vyzrajte na ně s pomocí přírody

Pozorujete na vašich nohou náběh na křečové žíly, máte toto civilizační onemocnění žilní soustavy v rodině, nebo vám křečáky křižují dolní končetiny? Poradíme vám, jak jejich výskyt snížit a dáme i několik preventivních tipů, které ocení každá žena milující sukně, šaty a šortky.

Je to nespravedlivé, ale je to tak. Žilní varixy postihují častěji ženy, než muže a pravidelně se objevují v oblasti nohou. Proč? Je to dáno tím, že krev musí cirkulovat směrem k srdci obtížněji a nedostatečná žilní stěna má za následek jejich rozšíření, které je okem patrné a v mnohých pokročilejších stadiích i velmi bolestivé. Na vině ale mnohdy jsou i špatně fungující srdeční chlopně. Také dlouhodobý vysoký tlak vede ke vzniku nevzhledných křečáků, tlak si proto namátkově tu a tam změřte, i když nemáte žádné obtíže. Je rozhodně lepší mít přehled.

Jak se křečové žíly projevují?

Poznávacím znamením je pocit těžkých nohou, bolest, mravenčení, možný výskyt křečí a v pokročilejší fázi se k těmto symptomům přidávají otoky, zabarvení kůže a tvrdnutí v inkriminované oblasti.

Ach ta dědičnost!

Má vaše maminka nebo babička potíže s křečovými žilami? Pak je tady mnohem vyšší pravděpodobnost, že se dřív nebo později objeví i u vás. Lékaři se shodují, že nedostatečná žilní stěna může být dána do vínku také genovou zátěží.

Sbohem, vysoké podpatky a těsné džíny!

V případě, že se chcete žilním varixům na vašich nohou vyhnout, omezte chůzi na vysokých podpatcích a ve volném čase hupsněte do pohodlných bot a volnějších kalhot. Úzké džíny nebo přiléhavé legíny žilním stěnám rozhodně neprospívají.

Sedavé zaměstnání a časté stání mohou křečáky probudit k životu!

Trávíte osm hodin v práci na nohou při obsluze hostů nebo sedíte v kanceláři od začátku až do konce vaší pracovní doby? Tak právě vy patříte mezi ženy, které patří do rizikové skupiny. Doma si hoďte nohy na stůl a nechte je odpočinout. Máte ve zvyku při sezení křížit nohu přes nohu? Tak to nedělejte, vašim žilám rozhodně ulevíte. Doporučuje se také sprchování proudem studené vody (začněte vlažnější a postupně ji ochlazujte). Ke zdravým žilám je možné se také proplavat.

Zase ty hormony a těhotenství

Tvorbě křečáků nahrávají do noty také ženské hormony, bohužel. A těhotenství k tomu ještě přispívá. Se zvětšující se dělohou dochází k útlaku žil a nesmíme zapomenout na fakt, že během gravidity se zvyšuje průtok krve a slabší žilní stěna nemusí odolat tlaku a náporu, které jsou na ní vyvinuty.

Redukce váhy a vitamíny

Pokud máte nějaké to kilo navíc, zamyslete se nad tím, zda by nestálo za to váhu trochu snížit. Přirozenou cestou tímto způsobem ulevíte srdci, snížíte vysoký tlak a také se budete cítit o poznání lehčeji.

Aby se naše žilní stěna nacházela v dobré kondici, je třeba, aby byla elastická a dostatečně pevná. A právě tyto vlastnosti má na starost kolagen s elastinem. Jejich přítomnost v těle navýšíte příjmem vitamínu C. Doporučuje se zobat také "béčko" a "éčko", skvělý je i rutin. Ten si můžete pořídit v tabletkách nebo ho získat přirozenou cestou, ve vysoké koncentraci se nachází například v pohance.

-len-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.