Lupénka není jen otázka kůže. Může poškodit i klouby!

Lupénku asi nejlépe charakterizuje latinský název psoriáza, odvozený ze slova psora, prašivina, případně svědění. I když si většina lidí myslí, se týká jen kůže, mýlí se. Může totiž postihovat i další části těla.

U nás trpí lupénkou přibližně 250 000 lidí, její výskyt ale stále narůstá nejen u nás, ale i v celé Evropě. Podle statistik se od roku 1990 zvýšil o víc než 7 % – roli totiž hrají i civilizační faktory. Lupénka trápí spíše bělochy, poprvé v dětství, objevuje se přibližně od deseti let. S výjimkou období od 25 do 35 let, kdy trochu stagnuje, se může objevit až do šedesátky, ale i později. Jedním z faktorů je dědičnost, ne choroby samé, ale náchylnosti k ní (až 30% případů), dále poruchy imunity, vliv vnějšího prostředí. „Spouštěčem může být stres, pití alkoholu, nedostatek spánku, obezita, kouření, nepravidelné stravování, u dětí hormonální změny v pubertě, angína, virová nákaza, kontakt s chemickými látkami, injekční vpich, pooperační následky, kousnutí, škrábnutí, spektrum je široké," říká známý dermatolog. MUDr. Milan Junášek.

Tlak na psychiku

Smutnou zprávou je, že lupénku nelze zcela vyléčit, navíc se často vrací. Patří mezi autoimunitní onemocnění, tělo bojuje samo se sebou, ničí vlastní buňky. Kvůli nepřehlédnutelným vnějším projevům má lupénka obrovský vliv na psychiku. Lidé se totiž nemocným vyhýbají kvůli strachu z nákazy, která ale při fyzickém kontaktu včetně podání ruky absolutně nehrozí, nevábnému pohledu na kůži, z níž se olupují (obvykle červená) šupinatá ložiska. „Kdo má mírnou formu lupénky (psoriáza ložisková), vyskytující se nejvíc na loktech a kolenou, může ji skrýt pod oblečením, v závažných případech ale vyrážka zasáhne celé tělo včetně vlasů. Pokud nemají tito jedinci zázemí v podobě rodiny, uchylují se vzhledem k negativním reakcím okolí do izolace, samoty, často musí vyhledat psychiatra," upozorňuje Milan Junášek.

Z kůže na klouby

Gen způsobující lupénku volí kůži či nehty. Při klasickém průběhu dobře zabírají přípravky s obsahem kortikosteroidů, ovšem jen krátkodobě, mají totiž, bohužel, hodně nežádoucích vedlejších účinků. Využívá se proto čím dál víc biologická léčba, která je velmi účinná a její vývoj pokračuje a podle všeho může mít i šanci v budoucnosti lupénku vyléčit. Ta může gradovat i psoriatickou artritidou zasahující hlavně velké klouby – kolenní, loketní, kyčelní, ramenní. Není vyloučena ani jejich deformace a částečná až úplná invalidita. Následky se objeví na obou končetinách symetricky, potíže začínají typicky ráno poruchami hybnosti.

Mrtvé moře a slunce

Lupénku dermatolog diagnostikuje pohledem, v případě pochybností histologickým rozborem povrchové kůže, seškrábnutím šupiny. Z dalších způsobů léčby lze zmínit fototerapii, ideální je dlouhodobý pobyt na slunci u moře, nejlépe Mrtvého, které samotné působí na pokožku příznivě. Na to ale každý logicky nemá finanční prostředky. Náhradní možností je zdroj ultrafialového záření typu UVB, nikoli UVA, které se používá v soláriích. „To lze sice také využít, ale předtím je nutné podat speciální látky (tzv. psoraleny) zvyšující citlivost kůže, což zajistí záření lepší pronikavost. Tato metoda se nazývá PUVA. Dalším řešením je systémová léčba tlumící imunitní reakce určitými látkami (metotrexát, cyklosporin, retinoidy). Jejich nevýhodou jsou škodlivé dopady na organismus, musí se po určité době střídat, aby jejich dávky byly co nejnižší," uzavírá MUDr. Junášek.

Jan Janula

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.