Když se kůže „zblázní“ aneb Lupénka si nevybírá
Kožní projevy lupénky jsou různé, od plošných výsevů až po trvalá ložiska, a to na hlavě, nehtech i kloubech. Její zákeřnost spočívá vtom, že se může objevit kdykoliv, záleží pouze na aktivaci jejího spouštěče.
Lupénka neboli psoriáza patří k nejstarším popsaným chronickým kožním onemocněním. Její výskyt i průběh ovlivňuje mnoho faktorů, od infekcí, zánětů a oslabení imunity přes hormonální poruchy, úrazy a psychický stres až po nezdravou životosprávu. Není infekční ani nakažlivá, může se objevit kdykoliv bez ohledu na věk nebo pohlaví a stává se celoživotní průvodkyní svého nositele, nelze ji totiž zcela vyléčit. Její projevy je ale možné výrazně potlačit, a to hned několika způsoby.
Pomoc z přírody místo kortikoidů
První volbou pro zmírnění projevů lupénky mnohdy bývá místní léčba kortikoidy v podobě krémů, mastí a gelů. Ta s sebou ale přináší dva nežádoucí vedlejší účinky. První z nich, kterým je ovlivnění růstu u dětí po vstřebání kortikoidů do krevního oběhu, je poměrně vzácný. Může k němu dojít při dlouhodobém používání přípravků s kortikoidy na velkých plochách kůže. Druhým a relativně častým je zase nevratné ztenčení kůže na zasažených místech. V závažných případech dnešní medicína využívá biologickou léčbu, ta je však obtížně dostupná a finančně nákladná. Ani ta však lupénku nedokáže zcela odstranit.
V současné době lze proto vypozorovat příklon k mírnějším, avšak neméně účinným metodám, jako je používání přípravků na přírodní bázi. „Léčbu lupénky volíme podle typu psoriázy, věku pacienta, lokalizace a rozsahu postižení a předchozí léčby. Z takzvaných přírodních metod máme velmi dobré zkušenosti s přípravky Dr. Michaels. Jedná se o přírodní kosmetiku, která obsahuje především ovocné kyseliny a esenciální oleje. Na základě klinických studií, které byly provedeny v několika fakultních nemocnicích v České republice, přesahuje úspěšnost těchto přípravků v léčbě lupénky 80 procent jak u dospělých, tak i dětských pacientů,“ říká dermatoložka MUDr. Anna Jiráková, Ph.D. z 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Život naruby
Kdo onemocní psoriázou, tomu nemoc mění život doslova od maličkostí. Ať už je to výběr oblečení, které zakryje ložiska lupénky, dlouhé hodiny strávené v koupelně, anebo zcela nový životní rytmus a řešení problémů, o kterých se ostatním ani nezdá. Samostatnou kapitolou je také intimní život, často spojený se studem, zranitelností, pochybnostmi o sobě a negativními myšlenkami. Snadno se tak může stát, že psoriatik začne nenávidět své tělo jako zdroj depresí a překážku, která mu zabraňuje žít spokojeným životem.
Dospívající v ohrožení
Nejkritičtější období vzniku lupénky je dospívání, v němž hrají hlavní roli hormonální vlivy a zároveň do života jedince vstupují nové stresové faktory. Psychika je v těchto obdobích velmi křehká. Stresy, netrpělivost, deprese a špatná nálada navíc mohou celkový stav nemoci ještě více zhoršovat. „U dětí a mladistvých bývá nejčastějším spouštěčem akutní streptokokové onemocnění, jako např. angína, kdy se na kůži trupu a končetin objeví stovky červených skvrnek a pupínků, které mají na povrchu šupinky,“ vysvětluje profesorka MUDr. Jana Hercogová, CSc. MHA, přednostka Dermatovenerologické kliniky Nemocnice Na Bulovce.
Zdravá životospráva jako forma prevence
I v případě kožních onemocnění platí, že prevence je na prvním místě. A to především v oblasti životosprávy, tedy pestrého jídelníčku, dostatku čisté vody a také pohybu, který tělu přináší potřebné prokrvení a psychický odpočinek. Pokud však nemoc přesto propukne, je kromě volby vhodné léčby také nutné vyvarovat se rizikových faktorů. Mezi ně patří pálivé pokrmy zahřívající organismus, cukr, sůl, ale i alkohol, káva či histamin. Ten se vyskytuje například v rajčatech, lilku nebo špenátu a hraje velkou roli při svědění, které je při léčbě projevů lupénky kontraproduktivní.
Léčba lupénky je běh na dlouhou trať, a dokonce i přes všechny pokroky v dnešní medicíně se tato nemoc objevuje stále častěji. Jedním z možných a velmi rozumných řešení, jak proti ní bojovat, může být celostní přístup kombinující správnou životosprávu s péčí o psychické zdraví.
-jk-