Zdraví a nemoci

20. května 2017 06:00

Anna Kopečková

Jak účinně na lupénku? Nejlépe celostním přístupem

Léčba lupénky je běh na dlouhou trať, pro mnohé dokonce celoživotní. Tato zatím nevyléčitelná a velmi stresující nemoc postihuje stále větší část populace – v Česku jí trpí téměř půl milionu lidí. Jak se této autoimunitní chorobě postavit a minimalizovat její příznaky?

Mnoho lidí bojuje dlouhá léta s lupénkou a řadě z nich se boj zdá marný. Příznaky se při použití různých lokálních léků často vůbec nezlepšují a pokud jde o přípravky na bázi kortikoidů, téměř vždy se objeví nepříjemné vedlejší účinky. To vše nepomáhá ani psychickému stavu psoriatiků, mohou se začít stydět chodit mezi lidi, protože jejich pohledy na rozdrážděná ložiska lupénky jsou logicky velmi nepříjemné. Vzniká tak začarovaný kruh, protože čím hůř se pacienti cítí, tím hůře zase vypadá jejich kůže. „Lupénka je velmi nepříjemná. Kůže vás svědí a někdy se škrábete až do krve. Svědění se pak následně mění v bolest. Zdaleka nejhorší je ovšem psychický problém. Někteří lidé se vás štítí, protože neví, že nemoc není nakažlivá. Vyhýbají se vám, nechtějí se vás dotýkat a vy se pak stydíte nosit krátké rukávy a chodit do bazénu. Přitom se jedná o takzvanou psychosomatickou chorobu, tudíž čím více jste nervózní a ve stresu, tím jsou její příznaky horší,“ popisuje pacient s psoriázou Aleš M. (37 let).

Vedlejší účinky ztěžují léčbu

Lupénka je ve své podstatě poruchou imunitního systému. „Přirozený proces rohovění kůže je u psoriatiků sedmkrát rychlejší než u zdravých lidí, proto vznikají na povrchu těla pacientů šupinatá ložiska. Onemocnění se nedá vyléčit, ale dají se úspěšně mírnit jeho projevy,“ uvádí renomovaná dermatoložka MUDr. Anna Jiráková, Ph.D.

Navzdory vyspělosti moderní medicíny je velká řada autoimunitních onemocnění klasifikována jako nevyléčitelná, pacientům však může lékař pomoci ve zmírnění nepříjemných symptomů – léčba se je snaží eliminovat. Protože je však většina konvenčních postupů léčby lupénky založená na kortikoidech v podobě mastí či tabletek, trpí pacienti při dlouhodobém užívání negativními vedlejší účinky. Kortikoidy jsou totiž syntetické chemické látky, které mohou u dětí způsobovat zpomalení růstu a u dospělých zvyšují krevní tlak. Nevhodné jsou také pro těhotné ženy. Při dlouhodobém lokálním aplikování na stejné místo způsobují navíc ztenčení kůže a zvýšenou chuť k jídlu, s čímž samozřejmě souvisí i následný přírůstek na váze.

Také biologická léčba neboli imunoterapie využívající oslabení nebo naopak zesílení lidské imunity pomocí různých látek, může být velmi nepříjemná – únava, bolesti hlavy a svalů, třesavka, změny krevního tlaku, nechutenství a další patálie. Z dlouhodobé povahy nemoci však vyplývá, že psoriatici potřebují také dlouhodobě udržitelné řešení, proto stále častěji hledají pacienti i lékaři jiné cesty a kortikoidy se nasazují až u velmi těžkých případů.

„Obě tyto léčby mají při dlouhodobém užívání silné nežádoucí vedlejší účinky a neřeší příčiny vzniku nemoci, proto by měli být používány pro ty nejhorší případy, na co nejkratší dobu a zároveň s tím přistoupit k řešení podstaty vzniku nemoci,“ říká Mudr. Jan Vojáček, vedoucí lékař kliniky celostní medicíny Endala.

Jak tedy jinak?

Celostní medicína je přístup, který vždy zvažuje celého člověka, nejen jeho nemocnou část nebo jednotlivé projevy nemoci. V dnešní době už snad každý sám na sobě pociťuje, jak jsou jednotlivé části našeho fyzického těla propojené a že je také úzká souvislost mezi tělem a psychikou. Například už je pro nás běžnou realitou, že z práce náročné nikoliv fyzicky, ale psychicky, nás může bolet hlava a také jiné části těla. A že každá neuspokojivá situace, trvá-li dlouho, se může promítnout do našeho zdraví. Co má tedy na svědomí zhoršování stavu lupénky? „Dle mého názoru je hlavní spouštěč stres, nicméně dnes si pod tímto lidé představí stres psychický, ale stres v těle je aktivován spoustou dalších faktorů – chemikáliemi, infekcemi, těžkými kovy, elektromagnetickým smogem, nedostatkem mikronutrientů, poruchou hormonálního systému, neurotransmiterů atd. Stále ale platí, že psychoemocionální stres je jeden z nejzásadnějších,“ uvádí Mudr. Jan Vojáček.

Nikdy ale není pozdě začít více přemýšlet o svém životním stylu a postupně se obracet k přirozenému způsobu života – více poslouchat své tělo, zdravěji jíst, lépe spát, vyhýbat se stresu, sportovat na čerstvém vzduchu, využívat přípravky přírodní medicíny. Kombinace těchto věcí se řadě pacientů osvědčuje, a přestože je lupénka zatím nevyléčitelná choroba, pomáhá celostní pojetí zdraví hodně eliminovat její příznaky. Díky tomu mohou pacienti snížit dávky léků a omezit tedy vedlejší účinky.

„Autoimunitní a kožní onemocnění vždy řešíme v prvé řadě zaměřením se na trávicí trakt a játra. Je velice důležité vyloučit ze stravy cokoliv co u konkrétního klienta dráždí jeho imunitní systém. Eliminujeme vše, co dráždí, vytahujeme z těla vše škodlivé, co tam nepatří a vyživujeme tím, co v těle chybí. Pacienti s lupénkou jednoznačně musí přesně vědět, jakým způsobem se stravovat a tělo vyživit, jak organismus pravidelně detoxikovat a jak zacházet se stresem. Všichni by si měli dát pozor na svou hladinu vitamínu D a zároveň s tím přistoupit k řešení podstaty vzniku nemoci,” doplňuje Mudr. Vojáček.

Foto: iStock

Strava jako základ

Základem pevného zdraví je bezesporu pestrá a vyvážená strava. Při dermatologických obtížích je třeba dodávat tělu antioxidanty a nenasycené mastné kyseliny. Je vhodné vyvarovat se uzenin a pšenici, dále citrusům, kečupům, čokoládám a barvivům v potravinách. „Je dobré omezit tlusté maso a tučné masné výrobky které obsahují cholesterol a nasycené mastné tuky a také potraviny bohaté na přidaný cukr – tedy veškeré sladké limonády, cukrovinky, sladké pečivo apod. Nadměrný příjem cukru vyživuje kvasinky a plísně, které jdou naprosto proti léčbě, a naopak onemocnění zhoršují,” radí Mgr. Michaela Bebová, výživová poradkyně a biochemička, a dodává: „Výzkumy poukazují na příznivý vliv omega-3 mastných kyselin, které působí protizánětlivě. Omega-3 mastné kyseliny najdeme v tučných rybách – losos, tuňák, sardinky, makrela, ale také v lněném semínku a vlašských ořeších. Příznivěji ale působí ty z tučných ryb. Doporučuji tedy buď kvalitní ryby pravidelně do jídelníčku zařazovat, nebo zvolit kvalitní doplněk stravy v podobě rybího oleje." Pacienti by také měli myslet na dostatečný přísun potravin, které obsahují přírodní antioxidanty nebo jejich důležité prvky – vitamín E, C, betakaroten, selen a zinek. Dobré je tedy zařadit do jídelníčku zeleninové a ovocné šťávy, které mohou významně navýšit antioxidační kapacitu organismu.

Bez chemie a kortikoidů

Lékař Michael Tirant před lety vyvinul přírodní krém na lupénku, který mnozí pacienti považují za zázrak. Před pětadvaceti lety vybočil z hlavního proudu medicíny a začal vyvíjet receptury založené výhradně na léčivých rostlinách a bylinách. „Můj lékařský výzkum a studia biochemie mi přinesly pochopení principů, na nichž funguje lidské tělo, a způsobů, jak různé látky ovlivňují fungování a signalizaci těla a také jak nemoc ovlivňuje tělo. Vždycky jsem věřil, že je mnohem víc, co se dá nabídnout pacientům v oblasti jejich léčby, a začal jsem se vzdalovat hlavnímu proudu ve zdravotnictví, který léčí pacienty látkami vyrobenými lidmi. Zároveň jsem se začal zajímat o přírodní medicínu, včetně té čínské, o byliny a jiné podoby alternativní léčby,“ říká rodák ze Seychelských ostrovů, který ve svých přípravcích využívá osvědčené suroviny jako levandulový olej, olej z meruňkových jadérek, pelargónii a řadu dalších. Fígl je prý v jejich správné kombinaci. Po nedávno proběhlé aféře s podvodnými léky na lupénku se navíc pacienti nemusí bát, že u řady Dr. Michaels naletí – čistící gel a zklidňující krém totiž zařadil Státní ústav pro kontrolu léčiv do kategorie Zdravotnický přípravek.

Účinnost těchto přípravků potvrzuje také dermatoložka MUDr. Anna Jiráková, Ph.D.: „Jedná se o přírodní kosmetiku, která obsahuje především ovocné kyseliny a esenciální oleje. Na základě klinických studií, které byly provedeny v několika fakultních nemocnicích v České republice, přesahuje úspěšnost těchto přípravků v léčbě lupénky 80 % jak u dospělých, tak i dětských pacientů.“

Chcete-li se tedy s lupénkou poprat co nejvíce přirozenou cestou, zaměřte se na svůj přístup k životu a na správnou životosprávu:

  • Přistupujte k nemoci holisticky, abyste zajistili co největší omezení nepříjemných příznaků.
  • Pokud se chcete vyhnout užívání škodlivých kortikoidů, snažte se být v psychické pohodě, a to hlavně v chladných dnech. Nenoste si práci domů a dělejte ve volnu to, co vás těší.
  • Myslete na dostatek pohybu, prvním krokem je každodenní půlhodinová procházka na čerstvém vzduchu.
  • Klíčová je také vaše imunita – pravidelná dávka vitamínů zvyšuje šanci, že vaše citlivá pokožka zůstane v přijatelné kondici a nezapomeťe ani na otužování.
  • Hlídejte si také jídelníček dle rad uvedených výše a nezapomínejte na detoxikaci a regeneraci jaterních buněk. „Doporučuji užívat ostropestřec mariánský, a to v jakékoli podobě – semínka, kapky, olej, které se dají přidávat do polévek, salátů, či na lžičku.”, radí fytoložka Venuše Studničková. Pro vyčištění organismu jsou ideální i očistné čajové směsi na odkyselení.
  • Pravidelný spánek pomáhá regenerovat celé tělo, nejen namáhanou pleť, a proto je důležité především v mrazivých dnech dbát na dostatek spánku.
  • Pijte nejlépe 2 deci vody každou hodinu, aby pokožka byla optimálně hydratovaná.
  • Pro udržení kožních problémů v klidové fázi je vhodné vyhnout se kávě, tvrdému alkoholu i vínu. Kouření nebo pobyt v zakouřených prostorách vysušuje pokožku a zvyšuje tak šanci výskytu lupénky.
  • Měli byste také pravidelně větrat a zbavovat se tak alergenů, které mohou způsobovat další komplikace. Samozřejmě také pečujte o kůži kosmetikou na přírodní bázi s výtažky z bylin, která ji šetrně regeneruje a chrání.

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 12. 2024

Máte od někoho blízkého podivné vibrace? Je pravděpodobné, že se na vás tato osoba nezlobí. Možná se jen obává nadcházejících změn v profesním prostředí. Vše nasvědčuje tomu, že tyto obavy jsou neopodstatněné. Nabídněte svému příteli, že ho pozvete na oběd, a jen naslouchejte. Budete moci odlehčit situaci a poskytnout tolik potřebný nadhled.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.