Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s lupénkou?
Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy s lupénkou neboli psoriázou?
V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.
Lupénka (psoriáza) je chronické kožní onemocnění, které se vyznačuje rohovatěním povrchových vrstev kůže. Kromě pokožky může postihovat též nehty a klouby. Ohlašuje se svědivými ložisky pupínků a pokrytím loktů, kolen nebo vlasové části hlavy (šupinky). Někdy zasahuje i pupek a třísla. Probíhá s velkým sklonem k recidivám. Částečně je dědičná. Jedná se o viditelnou poruchu kůže. Psoriáza je časté, neinfekční, zánětlivé, autoimunitní onemocnění. Odlupování pokožky, které je 7x rychlejší než u zdravé pokožky, je častou součástí lupénky.
Jaké jsou duševní příčiny potíží s lupénkou?
Prostřednictvím kůže se přímo dotýkáme svého okolí, světa. Problémy s kůží tak ukazují na přecitlivělost na prostředí, ve kterém se pohybujeme, na lidi, se kterými se stýkáme, na emoce, které prožíváme.
Lupénku nám může způsobit strach, že nám bude ublíženo. Snažíme se sami sebe umrtvit a odmítnout zodpovědnost za své city. Jsme naštvaní, že nám někdo ublížil nebo ubližuje. Můžeme se zlobit i sami na sebe. Bojíme se do svého života přijmout změny, které jsou nezbytné pro náš další vývoj. Dusíme své city i emoce.
Položte si následující otázky:
Čeho se bojím? Jaké emoce v sobě dusím? Co mi vadí v mém životě? Bojím se změn? Co mě trápí? Cítím pocity viny?
Moje klientka trpěla roky lupénkou. Měla ji od svého dětství. Když jsme pracovaly s tím, kdy se její lupénka objevila poprvé, dostaly jsme se až do dětství, kdy si uvědomila, že nenáviděla svoji matku. Ta z mé klientky chtěla mít dokonalou holčičku, a tak ji neustále upozorňovala na to, že se má upravit, učesat, obléci. Vlastně jí svými poznámkami často snižovala sebevědomí. Má klientka toužila jít si občas zahrát s kamarádkami na hřiště a obléknout se do tepláků. Nemohla, musela být učesaná a oblečená do šatů a na hřišti by se přeci umazala. Lupénka se jí vždy vrátila s každou kritikou v jejím okolí. Jakmile někdo zkritizoval její vzhled nebo celkově její osobu, okamžitě došlo k zhoršení jejího stavu. Matka ji i v dospělosti kritizovala a tím jí dávala najevo, že si nezaslouží lásku pro její nedokonalosti. Pracovaly jsme roky na jejím sebevědomí a sebehodnotě a lupénka se jí začala zlepšovat. V současné době se občas lupénka objeví, ale už je to jen výjimečný stav, většinou když se vrátí z návštěvy od své matky. Její máma ji určitě měla ráda, jen si myslela, že jí těmi připomínkami pomůže k tomu, aby byl krásnější. Nedokázala přijmout samu sebe, a tak nedokázala přijmout ani svou dceru.
Jak k nám problémy s lupénkou promlouvají?
Kožními problémy.
Jak si vyléčit problémy s lupénkou?
Důležité je bojovat za to, s čím nesouhlasíte, a zlepšit tak tento stav. Nestahovat se, ale bránit se a neuzavírat se. Chcete něco ve svém okolí změnit, ale máte strach to udělat. Udělejte ty nezbytné změny. Otevřete své srdce, někde uberte a někde zase přidejte. Především se radujte ze svého života a pěstujte sebelásku. Nebojte se změn a toho, co vám život přináší, a otevřete i své emoce, propusťte je ze svého nitra.
Na fyzické úrovni je dobré vyčistit si střeva. Pokud je střevo ucpané toxickými látkami, odcházejí tyto látky do lymfatického systému a následně do krevního oběhu. Posílit játra a ledviny je také skvělým prostředkem k léčbě lupénky. Je tedy dobré začít především s detoxikací organismu. Také do stravy přidat více B komplexu, zinku a vitamínu A. Pít hodně čisté vody, cvičit jógu nebo provádět meditační cvičení. Vyhýbat se alkoholu, teplým a pálivým jídlům. Přejít především na zásaditou stravu a do stravování přidat více ovoce a zeleniny.
Afirmace pro léčbu: „Pociťuji radost ze života. Každý den se raduji a očekávám příznivé změny ve svém životě.“
Šárka Vávrová
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie
Save
Save