Řeč těla: Co nám odkrývají kožní problémy?

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Kůže je orgán pokrývající tělo a oddělující vnitřní prostředí od vnějšího. Je to největší orgán lidského těla. Nejtenčí kůže je na očních víčkách, penisu a vlasové části hlavy. Kůže má mnoho funkcí, především ochrannou – chrání tělo před vniknutím škodlivých látek, UV záření a mikroorganismů. Dále plní smyslové funkce prostřednictvím receptorů, které reagují například na chlad, teplo nebo poranění. Má i estetickou funkci, viz například červenání. Zajišťuje termoregulaci, což znamená, že kůže udržuje stálou teplotu těla pomocí potních žláz a kožních cév. Dále se v podkožním vazivu ukládá tuk, který izoluje a také ukládá vitamíny rozpustné v tucích.

Zdravá kůže je schopna absorbovat jen malé množství látek. Naopak poškozená kůže má velké resorpční schopnosti, což může vést k rozšíření infekcí způsobených mikroorganismy.

Jaké symboly nám okrývají potíže s kůží?

Kůže chrání naši individualitu. Je o ohraničení, nastavení normy, našem kontaktu s lidmi. Kůže prozrazuje naše pocity, především ty, které potlačujeme.

Pokud se nám objeví vyrážka, znamená to, že se tělo začne bránit. Chce přejít do akce. Bojíme se stáří, cítíme se ohroženi. Jsme podráždění a váháme, jak se zachovat.

Při chorobách kůže je narušený kontakt. Kůže je totiž napojena na ledviny. Lidé se cítí nečistí a mají problémy se vyjádřit.

Příčinou akné jsou citové problémy a přecitlivělost. Akné může být dost často spojeno především s neúspěchem u druhého pohlaví.

Pokud máme myšlenky, které nám nedají spát, a prožíváme tak své problémy znovu a opětovně, rozbíjí to náš vnitřní klid. Jsou situace, které bychom chtěli vymazat z naší mysli, ale takto se tam stále opakují a ukládají se. Je-li přetlak těchto myšlenek obrovský, tak se může stát, že nás začne svědit celé tělo. Kopřivka je následkem právě těchto niterných myšlenek. Často se v hlavě rojí myšlenky typu: „Nestojím za nic. Není na mně nic, co by někdo mohl ocenit. Kdybych tady nebyl/a, nikdo by to ani nepoznal.“

Není-li kontakt od druhých pro nás příjemný, radostný, laskavý, kůže slábne a může se objevit její zánět. Válčí-li rodiče mezi sebou a prožívají něco bolestného, prožívá to i jejich dítě – prostřednictvím vyrážky. Je to vyjádření určitého nesouhlasu a zápasu, který v sobě prožíváme. Je to nesoulad toho, po čem toužíme a co skutečně prožíváme. Děti v manželství, kde žena není šťastná a podrobí se svému muži, mohou často onemocnět ekzémem. Děti s matkou prožívají její vnitřní boj. Neradostná atmosféra nemusí být jen v oblasti domova, ale také ve škole nebo v zájmovém kroužku či u prarodičů, kde dítě tráví svůj volný čas. Pokud se žena nešťastná v partnerství a matka upne na dítě, k uzdravení mu nepomůže, protože se s dítětem energeticky propojují.

Položte si následující otázky:

Zabývám se často sám/a sebou? Co mě svědí a pálí? Co mám za negativní myšlenky, nevracím se často k bolestivým vzpomínkám?

Moje klientka přišla s tím, že už dlouhodobě se jí v obličeji objevuje akné. Nebyla ve věku adolescenta, a tak bylo jasné, že svůj pohled na svět si už vytvořila. U adolescentů je akné spojené s tím, že poznávají svět a začínají ho vidět reálným pohledem, což jim může přinést pocit špíny a negace, a to ucpává jejích kůži a tvoří se akné. S klientkou jsem prošla vstupní pohovor a zjistila, že žije v neuspokojivém manželství s mužem, který je tyranem, despotou a především manipulátorem. Denně se jí hlavou honily negativní myšlenky a prožívala stále strach a obavy z toho, že už ji nic hezkého nečeká. Stále si přehrávala hádky a nepříjemnosti, které jí partner každý den přichystal. Její kůže se bránila všem těm nečistým a beznadějným myšlenkám. Kůže vypadala přesně tak, jak se ona cítila. Nečistá, špinavá, k ničemu, nehezká a bez lásky. Když po roční terapii opustila svého muže a začala žít svůj život, zvedla si sebevědomí a začala prožívat radost, její kůže ji odměnila tím, že se akné úplně vytratilo. Zmizelo ze dne na den, stejně tak, jak se objevilo. Dnes je šťastná v partnerství s jiným mužem a pleť má úplně čistou a jasnou. Tento velký životní krok jí pomohl nejen s jejími problémy s kůží.

Jak k nám kůže promlouvá?

Akné, poškození kůže, kopřivka, exantém, ekzém, bradavice.

Jak přispět k tomu, aby nám kůže správně fungovala?

Léčení problémů s kůží se vztahuje především na zvýšenou lásku k sobě. Na odložení ničivých myšlenek a ubližování prostřednictvím vracení se do minulosti a přehrávání si bolestivých okamžiků. Důležité je zahrnout do života více prožitků radosti. Každý večer si uvědomit, co krásného člověk prožil, a znovu si tento pocit a okamžik vyvolat ve své mysli.

Léčba akné je spojena s lepší komunikací a reálném vyhodnocení kladů a předpokladů svých i ostatních lidí. Smutky, které jsou uloženy v mysli, je dobré odložit a neztotožňovat se s nimi. Odevzdat je!

Pokud máte potíže s kůží, na fyzické úrovni je potřeba posílit ledviny a také tenké a tlusté střevo. Upravit životosprávu a jídelníček. Vyhýbat se těžkým jídlům, čokoládě, mléčným výrobkům i lepku. Pomohou také různé alternativní prostředky, jako jsou bylinky nebo homeopatika.

Afirmace pro léčbu: „Cítím se bezpečně být sama sebou.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.