Měsíc bez alkoholu: Víte, co udělá s vaším tělem?

I když si dáte pravidelně nebo občas jen jednu skleničku, určitě neuškodí na nějaký čas se alkoholu úplně vzdát. I jeho umírněné pití totiž pomalu a velmi zrádně ničí naše tělo a také naši mysl. A i když se alkoholu vzdáte na pouhý měsíc, může se ve vašem těle změnit mnoho k lepšímu.

Rozhodně to stojí za vyzkoušení. Už jen proto, že podle výsledků exkluzivního sociologického šetření realizovaného agenturou Nielsen Admosphere se na hraně rizikového pití alkoholu pohybuje 51 % českých mužů a 44 % českých žen. Zcela za hranicí rizika se podle výzkumu pohybuje zhruba 20 % mužů a 5 % žen. Dohromady se jedná o více než desetinu obyvatel ČR, tedy přes 1 milion lidí! „To je ohromné číslo, ačkoli není překvapivé a koresponduje s jinými studiemi. Pití alkoholu u nás prostě není jen široce tolerované, je považováno za součást národní identity a kultury,“ vysvětluje Prof. Michal Miovský z Kliniky adiktologie 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

Čeští muži dokonce patří ve spotřebě alkoholu ke světové špičce. Podle WHO vypijí ročně téměř trojnásobek světového průměru. Společenské náklady nadměrného pití se u nás odhadují na více než 16 miliard Kč ročně.

V testu dopadli nejhůře svobodní muži z velkých měst, ve věku 18–24 let. Svou roli hraje ale také společenský status. Lidé, kteří jsou výše na společenském žebříčku, pijí v průměru více rizikově, než ti, kteří jsou v jeho průměru nebo blíže jeho opačnému konci.

Alkohol je droga a i přesto, že mnoho lidí v něm utápí své každodenní starosti, Více na http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-zdravi-zdravi/227655/ani-hlt-alkoholu-co-se-v-tele-zlepsi-za-mesic.html?utm_source=prozeny.blesk.cz&utm_medium=copy

Alkohol je droga a i přesto, že mnoho lidí v něm utápí své každodenní starosti, Více na http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-zdravi-zdravi/227655/ani-hlt-alkoholu-co-se-v-tele-zlepsi-za-mesic.html?utm_source=prozeny.blesk.cz&utm_medium=copy

Měsíc – není to málo?

I když se řada odborníků domnívala, že měsíc bez alkoholu je příliš krátká doba na to, aby se v těle něco mohlo změnit k lepšímu, pokus provedený před čtyřmi lety britským novinářem ukázal, že nemají tak úplně pravdu. Andy Coughlan z britského listu New Scientist do svého neformálního výzkumu zapojil devět svých kolegů, kteří popsali svůj příjem alkoholu jako normální, a rozdělil je na abstinující a kontrolní skupinu. Alkoholu se kolegové vyhýbali po dobu pěti týdnů a na začátku i na konci pokusu jim byla v londýnské nemocnici vyšetřena játra, změřena hladina glukózy a cholesterolu v krvi.

A výsledky překvapily i samotné lékaře. V průměru totiž znamenal měsíc abstinence pokles cholesterolu o 5 % a glukózy dokonce o 25 %. Hladina jaterního tuku se snížila v průměru o 15 %, což dokazuje, že se játra dokázala částečně zregenerovat i za takto krátkou dobu. K výčtu pozitivních dopadů měsíční abstinence patří i shození přibližně půldruhého kilogramu, kvalitnější spánek a lepší pozornost v zaměstnání.

Bohužel studie nepokračovala dále, bylo by totiž zajímavé zjistit, jak rychle se játra vrátí zpět do původního stavu, pokud začne člověk opět pít. Nicméně profesor Rajiv Jalan z londýnské University College, který při této studii pomáhal, prohlásil, že v každém případě jsou pak játra odolnější vůči dalšímu ničení. A Andy Coughlan přidal i varování: „Nerad bych, aby si lidé mysleli, že pokud dají svým játrům měsíční dovolenou, mohou po zbytek roku pít jako šílení."

Co udělá měsíc bez alkoholu s vaším tělem?

Bude vám to lépe myslet

Alkohol je nervový jed a v zásadě není v těle místo, které by jeho pití neovlivňovalo. Bohužel je jedním z nich i mozek a alkohol mění chemickou rovnováhu mozku a ničí mozkové buňky. Pokud se tedy rozhodnete abstinovat, bude regenerovat i váš mozek.

Budete lépe spát

I když to může vypadat, že vám alkohol pomáhá rychleji usnout, není to úplně tak. Sice rychle upadnete do hlubokého spánku, ale jen na chvíli. Celková kvalita spánku je pak velmi špatná, proto se lidé, kteří pijí, cítí během následujícího dne tak unavení.

Zhubnete

I když vynecháte jen alkohol a budete dál jíst stejně, pravděpodobně zhubnete. Alkohol totiž obsahuje spoustu zbytečných kalorií. A je tu ještě něco. Nejspíš toho pak sníte i méně. Při konzumaci alkoholu je tělo citlivější na vůni potravin, což vede k častějšímu přejídání a také vybírání těch nejméně vhodných jídel.

Vaše pleť se zlepší

Alkohol tělo dehydratuje. Proto je tak důležité během popíjení alkoholu dopřávat tělu i vodu. A proto máte takovou žízeň, když se ráno probudíte s kocovinou. Nedostatek vody v těle se samozřejmě brzy objeví i na kůži, která je suchá, může praskat, zčervenat, někdy se objeví i lupy nebo ekzém.

Hladina cukru se vrátí k normálu

Když má tělo plné ruce práce se zpracováním alkoholu, omezí se jeho schopnost vytvářet glukózu a tělo přestane efektivně udržovat správnou hladinu cukru v krvi.

Klesne riziko rozvoje několika druhů rakoviny

I umírněné pití zvyšuje riziko mnoha onemocnění, kromě jiného i rakoviny (slinivky, jícnu, hltanu, tlustého střeva či jater).

Zlepší se stav jater

Menší studie provedená na jedné z londýnských univerzit ukázala, že po měsíci abstinence došlo k průměrnému poklesu jaterního tuku o 15 % (u některých osob došlo ke snížení o 20 %). To je velmi dobrá zpráva, protože hromadění tuků v játrech může vést k jejich poškození.

Zlepší se váš imunitní systém

Konzumace alkoholu ovlivňuje i imunitní systém. Člověk je pak samozřejmě náchylnější k řadě onemocnění, hůře se mu hojí rány nebo se mohou objevit pooperační komplikace.

Budete plodnější

Alkohol, dokonce i jeho mírné pití, snižuje u žen plodnost. U mužů má dlouhodobé užívání alkoholu vliv nejen na plodnost, ale i erekci.

Přidáte se?

Přiznejme si to – alkohol je droga, a i přesto, že mnoho lidí v něm utápí své každodenní starosti, měli bychom čas od času tělu dopřát pauzu. Začít můžete kdykoli, nejlépe hned. A jestli nemáte dost odhodlání nebo pevné vůle pustit se do toho sami, připojte se například do akce Suchej únor, kterou pořádá pravidelně každý rok Liga otevřených mužů. Původně byla tato akce sice primárně určená mužům, ale postupně se do ní zapojují i ženy, které chtějí třeba zjistit, co se stane, když si večer nedají pravidelnou sklenku či dvě vína.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.