Výzva Suchej únor na vlastní kůži: Jak prožilo pět žen měsíc bez alkoholu?

Vzdejte se alkoholu na celý měsíc. Nesmíte ani kapku! Zdá se to snadné? Tyto ženy se do výzvy skutečně pustily. Jaké zkušenosti si odnesly?

V roce 2013 začala ve Spojeném království kampaň, která měla celosvětovou odezvu. Suchý leden, neboli Dry January měl přimět lidi, aby zkusili alespoň jeden měsíc úplně abstinovat. Od té doby se každý začátek roku nese v duchu výzvy: zvládnete měsíc nepít alkohol? U nás se tato akce koná v únoru, pod názvem Suchej únor a letos proběhne už její sedmý ročník. ČR se dlouhodobě drží v první pětce zemí s největší spotřebou čistého lihu na hlavu. Za hranicí rizikového pití se u nás podle výzkumů pohybuje přes 1 000 000 lidí. Je tedy nejvyšší čas zasušit si ve velkém!

Možná si říkáte, že vás se to netýká, vždyť skoro nepijete. Večer si občas vychutnáte sklenku vína, k obědu si dáte malé pivo, o víkendu jedno dvě mojita. Co je na tom špatného, přece nejste alkoholik.

Jistěže ne, společenské popíjení spojené s nějakou příležitostí nebo vinný střik k obědu jsou jiné, než bezbřehé pití a opíjení se. Ale stejně. Dokážete se vzdát i těchto občasných „nevinných” skleniček? Na celý měsíc?

Výhody plynoucí z abstinence jsou nesporné: ušetříte peníze, zdraví, pročistíte si játra a čeká vás díky tomu pěkná pleť. Zkuste začít a může to být kdykoli!

Protože příklady táhnou a motivují, přinášíme pět autentických výpovědí žen, které si tuhle výzvu zkusily na vlastní kůži.

MĚSÍC BEZ ALKOHOLU: VÍTE, CO UDĚLÁ S VAŠÍM TĚLEM?

Eliška: Zvládla jsem to díky dceři

Jsem matka s malým dítětem a dlouho jsem se pořádně nevyspala. Pokud budu upřímná hlavně sama k sobě, zaháněla jsem stres a únavu občasnými sklenkami vína. Dcerka ale povyrostla a mně začalo vadit, že mě přes den vidí se skleničkou, i když jsem rozhodně nepila nijak moc. Několikrát se mě i zeptala, proč to piju, a musela jsem si přiznat, že se mi odpovědět nechtělo. Proto jsem se rozhodla začít abstinovat, zkusit to alespoň měsíc bez kapičky vína. Chci, aby moje dcera měla dobrý příklad, chci, aby viděla, že maminka žije zdravě, že jsem plná energie. Upřímně, bylo to docela snadné, protože jsem měla skvělou motivaci. Naplnila jsem skříňku dobrými čaji a kávou bez kofeinu. Jsem na sebe pyšná a myslím, že mám teď s dcerou i sama se sebou lepší vztah.

Kateřina: Všichni se ptali, jestli nejsem těhotná

Chtěla jsem si dokázat, že to mohu dokázat! Když jsem slyšela o Suchém únoru, uvědomila jsem si, kolik pití jsem do sebe dokázala nalít přes Vánoce. Vánoční večírky, setkání s rodinou, slavnostní večeře, párty s kamarády. Žiji na Moravě, kde jsou alkohol a společenský život těsně propojeny, zvláště v zimě, kdy není nic jiného na zábavu. Bylo toho v součtu hodně!

Když přišel nový rok, potřebovala jsem dát mému trávicímu systému pauzu. Tak jsem najela na přísnou měsíční abstinenci. Chtěla jsem si dokázat, že to prostě zvládnu. Důležité je uvědomit si, že to není nějaký trest, ale že to děláte čistě pro sebe. I když přišly situace, kdy se nabízené skleničce jen těžko odolávalo, zvládla jsem to a cítím se skvěle! Ale těch otázek, jestli nejsem náhodou těhotná...

Tereza: Zahnala jsem rodinné prokletí

Suchej únor je pro mě mnohem víc než to, že jsem přestala pít alkohol po dobu 30 dní. Moje rodina si bohužel nese stigma z minulosti: alkoholismus a drogovou závislost. Výzkum nám říká, že děti rodičů se závislostí mají větší pravděpodobnost, že si vytvoří vlastní závislost. To je pro mě docela velký strašák! Prožít začátek tohoto roku úplně bez alkoholu je příležitost ukázat sama sobě, že mám své zvyky pod kontrolou a nemusím mít v životě nežádoucí berličky v podobě drinků.

Přiznám se, že to nebylo lehké. Přemýšlela jsem o sobě, jestli jsem zábavná, zajímavá a sexy, když nepiju, ale snažím se tím netrápit. Fakt je, že moje pleť vypadá skvěle, lépe spím a cítím se fajn. Neplánuji trvalou abstinenci, ale mám pocit, že pití už není nějakou prioritou na sobotní večer. Je skvělé vědět, že se můžete bavit i bez skleničky.

Klára: Detox se snoubencem

Chtěla jsem odstartovat rok 2019 zdravě! Můj snoubenec a já jsme o vánočních svátcích dost pařili, a tak jsme se shodli, že výzva vydržet měsíc bez alkoholu bude pro nás to pravé. Potřebovali jsem detox a začít zdravě žít. První měsíce roku jsou pro nás obvykle nejpomalejší. Pracovně ani společensky se nic moc neděje, takže načasování bylo skvělé. Musím říci, že celkově to bylo docela snadné, jediné nevýhody byly, že jsem začala nesnášet minerálku a nemohla jsem si dát víno při sledování svého milovaného seriálu.

Helena: Pochybovala jsem, že to zvládnu

Můj vztah k alkoholu byl za poslední léta dost zajímavý – od neexistujícího až po pořádnou jízdu. Celý měsíc nepít? Upřímně jsem pochybovala, že to zvládnu, cítila jsem lítost, frustraci, úzkost. Bylo to v začátku emocionálně i psychicky těžké, to vám povím. Ale ten měsíc mi ukázal hodně o sobě a o tom, jakou roli hraje alkohol v mém životě. Vím, že znovu začnu pít, ale spíš si dám jen malou sklenku vína nebo báječného piva, nebudu se ale opíjet. Jsem tak ráda, že jsem to udělala a pravděpodobně si i nadále budu dělat „střízlivé” měsíce v průběhu roku!

-ku-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.