Zdraví a nemoci

21. března 2016 04:40

Lucie Průchová

"Miláčku, dneska ne...“

Ano, přesně tak zní věta, která muže obvykle vyvede z rovnováhy. Kromě toho bývá i častým důvodem hádek, co za ní ale doopravdy vězí?

Někdy je to migréna, špatná nálada, nechuť k sexu, ale mnohdy za tím stojí zdravotní obtíž – vaginální mykóza.

Podle statistik celé ¾ žen už někdy v životě postihlo toto onemocnění.

Dáme vám několik tipů, jak se této nepříjemné nemoci zbavit.

UPOZORNĚNÍ!

Vaginální mykóza se sice považuje za pohlavně nepřenosné onemocnění, ale není tomu tak! Nemocí mohou trpět oba partneři a bez důkladné léčby ji mohou na sebe stále přenášet. Přistupujte proto k léčbě zodpovědně!

Co je to vaginální mykóza?

Původcem nepříjemného onemocnění je kvasinka „Candida albicans“. Kvasinky se uvnitř pochvy běžně vyskytují v přiměřeném množství a tvoří tzv. vaginální prostředí. Hrozba však nastává, když se přemnoží a vzniká tak vaginální nerovnováha, která způsobuje příznaky nemoci. Plísním a kvasinkám se daří ve vlhkém prostředí, kde je minimální přístup vzduchu. K jejich růstu a množení často přispívá i zvýšení hladiny určitých látek v krvi.

Typické příznaky:

Svědění uvnitř i vně rodidel

Pálení při močení

Výtok

Nepříjemná bolest při pohlavním styku

Tlak a bolest v podbřišku

Jak vaginální mykózu léčit?

Léčba není nikterak složitá, pokud překonáte prvotní stud, a budete k ní přistupovat svědomitě.

Máte na výběr ze širokého množství přípravků: ať už se jedná o kapsle či tablety, které se vkládají dovnitř vagíny anebo o masti. Daleko příjemnějším způsobem aplikace je však koupel. Vyhnete se tak zdlouhavé aplikaci - tablety většinou musíte nechat působit po celou noc.

Léčebnou koupel můžete připravit pomocí výrobku Feel Fresh, který díky obsahu přírodního mikroorganismu Chytré houby zmírňuje a odstraňuje výtoky, svědění a pálení při vaginální mykóze.

Návštěvu lékaře rozhodně neodkládejte v těhotenství, při prvním onemocnění mykózou, v případě, že nemoc neustupuje a také při neobvykle zapáchajícím výtoku.

Příčiny vzniku vaginální mykózy mohou být následující:

• NEVHODNÝ ZPŮSOB STRAVOVÁNÍ. Strava nejvíce ovlivňuje hladinu látek v krvi. Mezi potraviny podporující vznik vaginální mykózy patří následující: bílé pečivo, kynuté pečivo, koláče, buchty, těstoviny, bílá rýže cukr, sladkosti, kečup, sirup, slazené nápoje, ovoce (až na výjimky), konzervované potraviny a výrobky obsahující konzervanty.

• STRES. Ten snižuje obranyschopnost organismu, nepříznivě působí nejen na psychiku člověka, ale především na jeho zdravotní stav. Bohužel právě samotný stres je častou příčinou kvasinkové mykózy, jelikož při něm jsou do krve vyplaveny látky, které zapříčiňují toto onemocnění.

• ANTIBIOTIKA. Při jejich užívání mnohdy dochází k přemnožení kvasinek.

• ZANEDBANÁ NEBO NAOPAK PŘEHNANÁ HYGIENA. Při nedostatečném nebo příliš častém mytí, či použití nevhodných mýdel, dochází k nerovnováze poševního prostředí.

• TĚHOTENSTVÍ. Hladina estrogenu a cukrů v krvi se zvyšuje, a to může způsobit přemnožení kvasinek.

• HORMONY. Užívání hormonální antikoncepce, nebo hormonální substituce, mění hladinu hormonů a to může vést ke vzniku onemocnění.

• NEVHODNÉ SPODNÍ PRÁDLO. Mokré plavky, tanga a těsné kalhotky vytvářejí vlhké a neprodyšné prostředí. Proto si raději zakupte prodyšné spodní prádlo vyrobené z bavlny.

• DIABETES MELLITUS. Cukrovka zvyšuje hladinu cukru v krvi, zvýšená hladina následně zapříčiňuje přemnožení kvasinek.

Muži, zbystřete!

Genitální mykózou mohou onemocnět i muži. Není to sice tak časté jako u žen, ale určité riziko tady je. Kvasinky se přemnoží v oblasti žaludu a předkožkového vaku, poté následuje nepříjemné svědění, pálení, zarudnutí a není vyloučen ani otok. Muži mnohdy nemusí onemocnět, ale stávají se spíše přenašeči, což znamená, že onemocnění se u nich neprojeví, ale přenášejí ho na své sexuální partnerky. Avšak i v tomto případě by měli podstoupit důkladnou léčbu.

Tip: lázeň Chytrá houba Feminine Bath Feel Fresh,

výrobek je k dostání v lékárnách, cena 360 Kč

Speciální koupel s obsahem chytré houby (Pythium oligandrum) je určená pro ženy, které často trápí vaginální mykózy spojené s nepříjemným pálením, svěděním a výtokem. Koupel pomáhá obnovit přirozenou fyziologickou mikroflóru. Návod: Do vany napustíte příjemně vlažnou

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.