Zdraví a nemoci

19. září 2015 04:20

Lucie Průchová

Mladá žena všechny prosí: Nepodceňujte žádnou bouličku na svém těle!

Neměla žádné příznaky a ani při prvním vyšetření na ní lékař neshledal nic alarmujícího, čeho je třeba se obávat. Ale to byl omyl!

Dnes devětadvacetiletá policistka Polly Demetriou zjistila, že něco není v pořádku, až když se boulička, kterou měla pod levou klíční kostí, začala zvětšovat a překážela jí v práci.

Ze začátku tomu nevěnovala pozornost, říkala si, že to bude něco tukového, vůbec to nebolelo. Ale postupem času se bulka zvětšovala a začala jí to vadit v těžké neprůstřelné vestě. Vesta se o ni třela a to bylo velice nepříjemné.

Proto se rozhodla jít k doktorovi, aby zjistil, co je ta podivná boule zač.

Její lékař provedl několik krevních testů, ale ty se zdály být v pořádku. Usoudil tedy, že se jedná o zánět lymfatických uzlin, který má na svědomí bakteriální nebo virová infekce.

Dostala recept na antibiotika, ale pro jistotu ji lékař pozval za deset dní na kontrolu, aby zjistil, zda se její stav zlepšil a útvar zmizel, nebo tam stále je. Bohužel se nic nezměnilo a bylo TO tam stále!

Poslal dívku tedy na ušní, nosní a krční kliniku. Po několika vyšetřeních a konzultacích konečně dostala odpověď na otázku, co že to je… Doktoři jí oznámili, že se nejedná o infekci, ale o rakovinu.

Byla u ní diagnostikována Hodgkinova choroba, rakovina lymfatického systému. Nejčastěji bývá diagnostikována u mladých lidí ve věku 15 až 29 let.

„Byl to pro mě strašný šok, dva dny jsem plakala, pak přišel na řadu hněv. Proč se to stalo? Kdo by čekal, že onemocní ve svých dvaceti pěti letech rakovinou?“

Šest měsíců před svou diagnózou se zasnoubila. Před zahájením vyčerpávajícího procesu léčby – devět měsíců chemoterapie – se tedy rozhodla k preventivnímu opatření a nechala si zmrazit svá vajíčka. S přítelem se moc těšili na společné děti.

O rok později kontrolní skeny ukázaly, že je v pořádku a rakovina je pryč. Bylo to jen několik týdnů před svatbou. Na svatbu si musela pořídit paruku, protože jí během léčby vlasy vypadaly. Ale i tak byla šťastná, rakovina zmizela a vdávala se za svou životní lásku.

Bohužel se ale rakovina po několika měsících vrátila a byla ještě agresivnější. Bylo jí řečeno, že potřebuje transplantaci kmenových buněk. Nabídl se její bratr, který ji velmi miluje, a naštěstí podle testů mohl být opravdu on tímto dárcem.

Nyní je Polly znovu po dlouhé léčbě a vypadá to, že je vše v pořádku. „Mám se čile k světu. Jen jsem na vše trochu opatrnější.“

Polly prosí: „Pokud máte pocit, že se něco s vaším tělem děje, nahmatáte si nějakou bulku nebo uvidíte najednou prohlubeň na svém těle, okamžitě navštivte svého lékaře! Včasné odhalení může zachránit váš život.“

Devětadvacetiletá policistka Polly Demetriou, věděla, že něco není v pořádku, až když se její boulička, kterou měla pod levou klíční kostí začala zvětšovat a překážela ji v práci. Ze začátku tomu nevěnovala pozornost, říkala si, že to bude něco tukového, bylo to úplně bezbolestné. Ale postupem času se to zvětšovalo a začalo ji to vadit v její těžké neprůstřelné vestě. Vesta se jí o bouličku třela a bylo to velice nepříjemné.

Proto se rozhodla jít k doktorovi, aby jí řekl, co mohlo způsobit, že se jí vytvořila tato podivná boule. Její lékař provedl několik krevních testů, ale ty se zdály být v pořádku. Usoudil tedy, že se jedná o zánět lymfatických uzlin, který má na svědomí bakteriální nebo virová infekce.

Dostala recept na antibiotika, ale pro jistotu ji lékař pozval za deset dní na kontrolu, aby zjistil, zda se její stav zlepšil a útvar zmizel nebo tam stále je. Bohužel se nic nezměnilo a bylo TO tam stále!

Poslal dívku tedy na ušní, nosní a krční kliniku. Po několika vyšetřeních a konzultacích se jí konečně dostala odpověď na otázku, co že to je… Doktoři jí oznámili, že se nejedná o infekci, ale o rakovinu.

Byla u ní diagnostikována Hodgkinova choroba, rakovina lymfatického systému. Nejčastěji bývá diagnostikována u mladých lidí a to ve věku 15 až 29 let. „Byl to pro mě strašný šok, dva dny jsem plakala, pak přišel na řadu hněv. Proč se to stalo? Kdo by čekal, že onemocní ve svých dvaceti pěti lech rakovinou?“

Šest měsíců před svou diagnózou se zasnoubila. Před zahájením vyčerpávajícího procesu léčby – devět měsíců chemoterapie se tedy rozhodla k preventivnímu opatření, nechala si zmrazit svá vajíčka. S přítelem se moc těšili na společné děti.

O rok později kontrolní skeny ukázaly, že je v pořádku a rakovina je pryč. Bylo to jen několik týdnů před svatbou. Na svatbu si musela pořídit paruka, protože jí během léčby vlasy vypadaly. Ale i tak byla šťastná, rakovina zmizela a vdávala se za svou životní lásku. Bohužel se ale vyplnila její noční můra a rakovina se po několika měsících vrátila a byla ještě agresivnější. Bylo jí řečeno, že potřebuje transplantaci kmenových buněk. Nabídl se její bratr, který ji velmi miluje a naštěstí, podle testů mohl být opravdu on tímto dárcem.

Nyní je znovu po dlouhé léčbě a vypadá to, že je vše v pořádku a rakovina je pryč. „Mám se čile k světu - Jen jsem na vše trochu opatrnější.“ Polly prosí: „Pokud máte pocit, že se něco s vaším tělem děje, nahmatáte si nějakou bulku nebo uvidíte najednou prohlubeň na svém těle, okamžitě navštivte svého lékaře! Včasné odhalení může zachránit váš život.“

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.