Nejčastější úrazy na horách a co si s nimi počít

Počet úrazů na horách každým rokem stoupá. Lyžařům se stane nejvíce úrazů při sjezdovém lyžování, a to více jak 3 500 osob ročně. Následují zranění při snownoardingu, kolem 1 780 osob ročně a naopak nejméně zranění se vyskytuje v souvislosti s běžeckým lyžováním, jen okolo 340 zranění.

Lehká zranění

Ztráta rovnováhy nebo neopatrné zabrzdění či nedobrzdění jsou nejčastější příčinou lehkých úrazů. Patří mezi ně modřiny, pohmožděniny a naraženiny. Po pádu tak na těle pozorujeme modřinu nebo lehký otok. „Malé poúrazové hematomy žádnou specifickou léčbu nevyžadují, postačí studený obklad a ošetření poraněné části těla,“ říká praktický lékař MUDr. Michal Lazák. Stačit nám tak bude praktická lékárnička, která by měla obsahovat fixační náplasti a náplasti na rány, obvazy, chladící gelový polštářek a například protizánětlivou mast s kombinací ibuprofenu a heparinoidu, která pomůže hojení modřin a otoků zároveň.

I když je modřina tou nejlehčí formou zranění, které nás na svahu může potkat, měli bychom ji přesto vnímat jako zranění a poraněnou končetinu nezatěžovat. Riziko některých hematomů spočívá v možné sekundární zánětlivé reakci a z toho plynoucí složitější léčbě. Podle MUDr. Michala Lazáka je důležité léčbu nezanedbávat. „Velmi často dochází k tomu, že se doba znehybnění a odlehčování zraněné končetiny nadměrně zkracuje a pacient se velmi rychle vrací k původní zátěži. To je ale velká chyba. Zanedbaná léčba může vést k tomu, že se např. kotník stane chronicky nestabilním a náchylným k dalšímu zranění.“

Středně těžká zranění – klouby

Vyrážíte za sportem do zahraničí? Neriskujte zbytečně a uzavřete snadno a rychle on-line cestovní pojištění.

Jeden z úrazů, který nás při lyžování může postihnout je poranění kloubu. Často se stává, že se kloub dostane ven ze svého ochranného obalu a nastává problém. Kloub následně začíná otékat a bolí. Nejvhodnější léčbou je klidový režim, stažení poranění obvazem a chlazení. Při těžším zranění, jako je například vykloubení, je už nutný zásah lékaře, který kloub opět vrátí na jeho původní místo. Po takovémto poranění je opět vhodné užívání správné masti na tlumení bolestí a otoků.

V případě silnějších bolestí je tak ideální kombinovat mast s užíváním léků proti bolesti, jak také potvrzuje MUDr. Lazák: „V řadě případů silnějších bolestivých stavů samotná lokální aplikace masti nemusí být dostačující. Ovšem obecně kombinovat nesteroidní antirevmatikum s různou účinnou látkou není doporučováno ani v případě současného lokálního, tedy kožního a perorálního podání. V takovém případě lze kombinovat lokální a perorální podání (mast + tableta) a to pro silnější analgetický účinek takovéto kombinace. Tím dojde k rychlejší úlevě od bolesti a současně se i zkrátí doba potřebná k hojení. “

Středně těžká zranění – koleno, vazy, meniskus

Při lyžování jsou nejvíce zatěžována kolena, což způsobuje i jejich častá poranění. Meniskus, přední zkřížený vaz a kolenní vazy jsou oblastí na našem těle, kterou lékaři horské služby ošetřují nejčastěji. Jde například o přetrhané kolenní vazy, protože vlivem zátěže kolena při lyžování a prudké změny pohybu dochází mnohdy k jejich prasknutí.

V případě zranění menisku a přetržení vazů se už bohužel nelze vyhnout alespoň lehčímu operačnímu zákroku. Nutné je sešití nebo odstranění poškozené části. Každopádně při včasné léčbě ani toto zranění neznamená konec sportovních aktivit a pohybu. Nutné je ale ihned volat Horskou službu a nesnažit si takovéto zranění léčit vlastními silami nebo odkládat návštěvu lékaře.

Co byste měli vědět a znát?

Číslo na Horskou službu

Před tím, než vyrazíte na hory, si nezapomeňte zapamatovat nebo uložit do svého telefonu tísňovou linku 1210. Je to právě číslo na Horskou službu, která vám v případě úrazu poskytne první pomoc.

Jak se chovat na svahu

Při lyžování byste měli dbát také na takzvané „dopravní předpisy“ neboli na několik zásad, jak se při lyžování chovat, abyste neohrozili zdraví své nebo ostatních lyžařů. Je to například ohled na ostatní lyžaře, zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy, respektování značení a signalizace trati, předjíždění pouze v případě, že má lyžař z obou stran dostatek prostoru a neohrozí jiné lyžaře.

Sdílejte článek
Štítky lyžování bolest léčba lékař horská služba edém kloub

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.