Nejlepší lék na bolavá záda? Dovolená v lázních!

Kdyby jako v hudbě existovala v medicíně hitparáda problémů, zřejmě by vyhrála páteř. Jejími bolesti trpí navíc netrpí už jen starší lidé, ale i střední a mladá generace.

„Důvodem je sedavý styl života, nedostatek pohybu. Mnozí se snaží být aktivní alespoň na dovolené, tím si ale ještě víc ublíží, ochablé tělo nevydrží a skončí u mě v ordinaci. Pak mi líčí, jak první den dlouho plavali v moři, dočetli se totiž, že to prospívá zádům. Ano, ale ne styl prsa se zvednutou hlavou, který je nejčastější! Naopak přetěžuje krční páteř a únava z nezvyklého pohybu může být poslední kapka,“ říká rehabilitační lékař MUDr. Jan Sedmík. Problém nevidí jen v tom, že moc sedíme, ale i špatně, hrbíme se nad klávesnicí, navíc chodíme v předklonu, s hlavou mezi svěšenými rameny, kdy záda úpí.

Vhodné procedury

MUDr. Sedmík nabízí tip - jet na dovolenou do lázní, což je na Západě dávno běžný standard. A doporučuje Janské Lázně, kde je ticho a klid, které, jak známo léčí. Navíc krásná okolní krkonošská příroda láká na pěší túry.

I když mu nemáme důvod nevěřit, rozhodli jsme se vysondovat situaci na „místě činu.“ Pobyt nezačíná jako všude jen na recepci, ale i důkladným vstupním vyšetřením. MUDr. Zuzana Fibichová která se nás ujala, právě podle něho určuje vhodné procedury. Je jich celá řada - perlivé, vířivé nebo uhličité koupele, nenáročné cvičení v bazénu a tělocvičně, elektroléčba, magnetoterapie, masáže - na přání havajské, s lávovými kameny - ozonoterapie, nechybí ani sauna.

Nejde o týrání

„Stává se mi, že při prohlídce pohybového aparátu odhalím problém, o kterém lidé nemají ani tušení. Zatím je totiž nebolí a procedury ho naštěstí vyléčí dřív než začne. Obvykle trvají 20-30 minut a jsou rozvržené tak, aby cíleně působily na problémová místa. Nejvíc se zaměřujeme na individuální cvičení tam, kde jsou potíže - protahováním zatuhlých svalů a dalšími metodami,“ vysvětluje paní doktorka.

Jsou i společná cvičení, ale nejde o „týrání“ těla jako ve fitku (i když je tady také), ale o nenáročné cviky, které zvládají bez potíží i senioři či invalidé. Důležité je zpevnění zad, trupu, naučení správného držení těla.

Páteř podle Smíška

Hodně účinný je tzv. SM systém doktora Smíška, který nejen léčí páteř, ale dokáže předejít budoucím potížím. Je účinný hlavně na velké klouby, hodně zatěžované při pohybu, zvlášť u lidí s nadváhou, kterých je u nás dost. „Cviky - regenerační, protahovací, posilovací - jsou zvoleny tak, aby v nich mohl každý pokračovat doma. Trvají asi 10 minut, takže obvyklé výmluvy na nedostatek času neobstojí. Prostě se každý naučí, co potřebuje k tomu, aby ho bolesti zad - třeba i celý život - netrápily, pokud bude pokračovat v naučené sestavě,“ říká fyzioterapeutka Elen Javůrková, která tu pracuje už 33 let.

Voda léčí

Dovolená v lázních je o tom, aby se z ní člověk vrátil „znovuzrozený“ na těle i na duši. Je tu k dispozici psycholog, ale málokdo ho potřebuje, příroda kolem uklidní mnohem víc. Za optimální se považují tři týdny pobytu, pochopitelně s plnou penzí. Po domluvě s nutriční terapeutkou není problém dohodnout i dietní režim a shodit nějaké to kilo. Blahodárné účinky mají minerální prameny z údolí na úpatí Černé hory (l 299 m), které vyvěrají ve výšce 615 m. V současné době proudí ze dvou vrtů - Janova a Černého pramene - přímo pod budovu léčebny Lázeňský Dům, odkud se rozvádí do všech prostor.

Teplota vody v místě vývěru je 27, 5°C a tak se dá použít ke koupelím bez dalších úprav. Je hydro-uhličitano-vápenato-sodného typu s velkým podílem vápníku. Napouští se s ní také luxusní bazén, který neslouží jen lázeňským hostům, ale všem, stejně jako pramen u kolonády, kde lze svlažit hrdlo.

Pro děti i manažery

Janské Lázně nabízí i ozdravné a relaxační pobyty pro určité cílové skupiny, ženy, rodiny s menšími dětmi - blízký areál Mladé Buky je plný atrakcí - manažery. Jsou víkendové, zaměřené spíš na relaxaci. Za pár dní se totiž poškozená páteř napravit nedá. Pokud je ale jen zatuhlá a potřebuje uvolnit, víkendový pobyt zcela stačí.

Masáž podvodníků

Dost oblíbené jsou podvodní (subaquální) masáže. S těmi se člověk jinak moc běžně nesetká. Vyzkoušíme je sami a po půlhodině se cítíme úplně uvolněně. Ve vaně plné teplé vody ruce fyzioterapeutky míří proud vycházející z hadice do všech míst těla a dostane se všude, i tam, kam ruce maséra nedosáhnou. Když si představíme, že bychom to absolvovali během tří týdnů mnohokrát, je nám líto, že musíme odjet.

Ještě předtím zajdeme na dortík a kávu do kavárny Kolonáda, kde náhodou „dáme řeč“ s rodiči, kteří mají s sebou dvě děti . Oba mají sedavé zaměstnání a ke sportu se dostanou jen výjimečně. Jezdí sem každoročně už několik let. „Po domluvě se dá snadno zařídit, aby jeden z nás měl proceduru, druhý volno a mohl se věnovat dětem. Výhodou je, že procedury končí nejpozději ve čtyři, takže máme dost času na společné procházky i jinou činnost. Pro zdraví je to nejlepší dovolená na světě, nikdy nás tak nic skvěle nepostavilo na nohy. A levná, když si vezmete, co všechno ´balíček´ obsahuje,“ shodují se oba rodiče. Když před odjezdem nakoukneme do ceníku, musíme jim dát za pravdu. Tři týdny s plnou penzí i všemi procedurami vyjdou asi na 11 tisíc korun na osobu, což je vzhledem k nabídce opravdu za pakatel.

Jan Janula

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.