Není císař jako císař: Lékaři se snaží přiblížit operaci klasickému porodu

Císařský řez se při komplikovaných porodech používá již dlouho. V posledních letech však už nejde jen o operaci samotnou a nový způsob, kterým se císař začíná provádět, znamená velkou změnu nejen pro matky, ale i pro novorozence.

Dnes téměř jedna třetina novorozenců přichází na svět císařským řezem, což platí i o Česku. Číslo je to obrovské a lékaři a sestry se proto snaží „zjemnit“ svůj přístup. Modernizovaná metoda operace se provádí tak, aby se žena cítila méně jako při chirurgickém zákroku a víc jako při přirozeném porodu. Tento zákrok se jmenuje přirozený císařský porod, lékaři ho označují také jako laskavý nebo jemný. Rodičky například dostanou své dítě do náruče hned po narození, pokud to jeho zdravotní stav dovoluje. „Aby bylo jasno, pořád jde o chirurgický zásah. Jde však o změnu přístupu, kdy operační tým, tedy porodník, anesteziolog a sestra, chtějí pro ženu učinit zážitek z porodu víc přirozeným,“ vysvětluje americký porodník David Garfinkel z mateřského centra v New Jersey.Zatímco jednotlivé zákroky se mohou lišit v závislosti na stavu rodičky, nový postup obecně dovoluje matkám, aby viděly své novorozené děti způsobem, který je podobný vaginálnímu porodu. Během operace se používají pevné plenty, které se těsně před tím, než se dítě narodí, vymění za průhledné, aby matka mohla porod sledovat. Také kabely od EKG už nevedou matce na hrudi, ale na boku, takže je možný okamžitý kontakt kůže na kůži matky a miminka. Ani pupeční šňůru není třeba přestřihnout okamžitě. Pár minut je možné počkat, než pupečník dotepe, protože podle posledních výzkumů dítě získá z pupečníkové krve například zásobu železa a kmenové buňky, které hrají významnou roli ve vývoji imunitního, respiračního a kardiovaskulárního systému i centrální nervové soustavy.

Spokojenější novorozenci

I podle lékařů má jemný císařský porod výhody nejen pro matky, ale hlavně pro novorozence. „Když se umožní kontakt matky a dítěte co nejdřív po porodu, dítě se lépe adaptuje na nové prostředí, včetně lepší regulace teploty a srdeční frekvence, též se posílí vazby mezi matkou a dítětem a zvyšuje se šance na úspěšné kojení,“ popisuje sestra Kathy Trainorová.

Méně zklamaných matek

Odborníci také uvádí emoční výhody, které jemnější císařský řez má. „Slyšela jsem spoustu maminek vzdychat, že jsou zklamané, že musí císařský řez podstoupit. Některé ženy dokonce trpěly pocity selhání, protože nebyly své dítě schopny porodit vaginálně. Díky tomuto způsobu císařského řezu mohou mít pocit, jsou do porodu svého dítěte zapojené a lékaři alespoň částečně respektují jejich přání. To jim pomůže se lépe sžít s rolí matky,“ dodává Trainorová. Je zapotřebí ještě více klinických studií, ale lékaři a další odborníci už teď doufají, že jemnější verze císařských řezů budou brzy normou po celém světě. „Všem ženám, které se bojí klasických porodů, chci ale připomenout, že nechceme zvyšovat počty těchto operací. I nadále chceme, aby císařský řez podstupovaly pouze ženy, které jej z různých důvodů potřebují,“ uvádí anesteziolog William Kaman.

-lk-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.