zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Není císař jako císař: Lékaři se snaží přiblížit operaci klasickému porodu

Pořád jde o operaci, ale mnohem přirozenější
Autor: iStock Pořád jde o operaci, ale mnohem přirozenější
anna kopečková , Vydáno: 30.06.2017
Císařský řez se při komplikovaných porodech používá již dlouho. V posledních letech však už nejde jen o operaci samotnou a nový způsob, kterým se císař začíná provádět, znamená velkou změnu nejen pro matky, ale i pro novorozence.

reklama

Dnes téměř jedna třetina novorozenců přichází na svět císařským řezem, což platí i o Česku. Číslo je to obrovské a lékaři a sestry se proto snaží „zjemnit“ svůj přístup. Modernizovaná metoda operace se provádí tak, aby se žena cítila méně jako při chirurgickém zákroku a víc jako při přirozeném porodu. Tento zákrok se jmenuje přirozený císařský porod, lékaři ho označují také jako laskavý nebo jemný. Rodičky například dostanou své dítě do náruče hned po narození, pokud to jeho zdravotní stav dovoluje.

„Aby bylo jasno, pořád jde o chirurgický zásah. Jde však o změnu přístupu, kdy operační tým, tedy porodník, anesteziolog a sestra, chtějí pro ženu učinit zážitek z porodu víc přirozeným,“ vysvětluje americký porodník David Garfinkel z mateřského centra v New Jersey.

Zatímco jednotlivé zákroky se mohou lišit v závislosti na stavu rodičky, nový postup obecně dovoluje matkám, aby viděly své novorozené děti způsobem, který je podobný vaginálnímu porodu. Během operace se používají pevné plenty, které se těsně před tím, než se dítě narodí, vymění za průhledné, aby matka mohla porod sledovat. Také kabely od EKG už nevedou matce na hrudi, ale na boku, takže je možný okamžitý kontakt kůže na kůži matky a miminka. Ani pupeční šňůru není třeba přestřihnout okamžitě. Pár minut je možné počkat, než pupečník dotepe, protože podle posledních výzkumů dítě získá z pupečníkové krve například zásobu železa a kmenové buňky, které hrají významnou roli ve vývoji imunitního, respiračního a kardiovaskulárního systému i centrální nervové soustavy.

Spokojenější novorozenci

I podle lékařů má jemný císařský porod výhody nejen pro matky, ale hlavně pro novorozence. „Když se umožní kontakt matky a dítěte co nejdřív po porodu, dítě se lépe adaptuje na nové prostředí, včetně lepší regulace teploty a srdeční frekvence, též se posílí vazby mezi matkou a dítětem a zvyšuje se šance na úspěšné kojení,“ popisuje sestra Kathy Trainorová.

Méně zklamaných matek

Odborníci také uvádí emoční výhody, které jemnější císařský řez má. „Slyšela jsem spoustu maminek vzdychat, že jsou zklamané, že musí císařský řez podstoupit. Některé ženy dokonce trpěly pocity selhání, protože nebyly své dítě schopny porodit vaginálně. Díky tomuto způsobu císařského řezu mohou mít pocit, jsou do porodu svého dítěte zapojené a lékaři alespoň částečně respektují jejich přání. To jim pomůže se lépe sžít s rolí matky,“ dodává Trainorová.  

Je zapotřebí ještě více klinických studií, ale lékaři a další odborníci už teď doufají, že jemnější verze císařských řezů budou brzy normou po celém světě. „Všem ženám, které se bojí klasických porodů, chci ale připomenout, že nechceme zvyšovat počty těchto operací. I nadále chceme, aby císařský řez podstupovaly pouze ženy, které jej z různých důvodů potřebují,“ uvádí anesteziolog William Kaman.

-lk-

Mohlo by vás taky zajímat:

Když si spočítáte pro a proti, je klasický porod mnohem lepší

10 věcí, které byste měla vědět o císařském řezu

Porody císařským řezem podle vědců ovlivňují evoluci

Porody císařským řezem ovlivňují evoluci - ženy mají užší pánve

Většina lidí považuje poporodní depresi za pouhý smutek nebo únavu

Poporodní deprese: Proč jí trpí tolik novopečených maminek?

Často to hodně bolí, ale je to krásné

KOUZLO PORODU: Úchvatné fotografie dokumentující příchod na svět


reklama

Související témata: těhotenství , porod , císařský řez , císař

reklama

Přečtěte si také

reklama