zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

10 věcí, které byste měla vědět o císařském řezu

Když si spočítáte pro a proti, je klasický porod mnohem lepší
Autor: Thinkstock Když si spočítáte pro a proti, je klasický porod mnohem lepší
anna kopečková , Vydáno: 20.11.2016
Počet porodů císařským řezem se v posledních letech neustále zvyšuje. Někdy je to volba lékařů, protože se k němu odhodlají ihned při prvních komplikacích, jindy to tak chtějí rodičky a jsou lékaři, kteří jim vyhoví. Pokud tedy plánujete rodit „císařem“, měla byste znát následující fakta.

reklama

Jedním z důvodů zvyšujícího se procenta porodu císařským řezem je stoupající váha rodiček, což značně komplikuje těhotenství. Další příčinou je řešení neplodnosti umělým oplodněním, čímž se zvyšuje pravděpodobnost vícečetného porodu, kdy je „císař“ většinou nezbytný. Světová zdravotnická organizace ale varuje, že leckdy tato forma porodu není z lékařského hlediska nutná. Může to být riskantní jak pro matku, tak i pro miminko, protože se jedná o vážnou operaci. Jaká je realita? Posuďte sama:

1. V některých situacích je císařský řez bezpečnější než vaginální porod

Nejčastějším důvodem císařského řezu je to, že je dítě umístěno v děloze jiným směrem než hlavičkou dolů k porodním cestám, například sedí zadečkem dolů. „Císařem“ se většinou rodí dvojčata, i když je pravda, že pokud jsou děti v pořádku, může žena zkusit rodit vaginálně. Případně se může stát, že první dítě vyjde vaginou, na porod druhého je už potřeba císařský řez. V jiném případě může blokovat výstupní cesty miminka placenta. Nutností je císařský řez, jinak by mohla maminka nebo dítě vykrvácet. Mezi další situace, kdy se pravděpodobně přistoupí k této variantě porodu, patří nadměrná hmotnost miminka, případně zdravotní problémy rodičky (cukrovka apod.).

2. Přestože jsou císařské řezy běžné, mají svá rizika

Císařský řez patří mezi velké operace břicha. To, že se provádí poměrně často a rychle, neznamená, že se u něj nemohou vyskytnout žádné komplikace. Nejčastěji se jedná o ztrátu krve, infekci nebo poranění okolních orgánů. Zároveň hrozí i zvýšené riziko plicní embolie, tedy krevní sraženiny, která putuje do plic. U dítěte je možné, že utrpí nějakou tržnou ranku, nebo že bude potřebovat po porodu podporu dýchání.

3. Před zákrokem budete znecitlivělá lokálními anestetiky - během operace budete vzhůru

Až na výjimečné případy není třeba během císařského řezu provádět celkovou anestezii. Optimální je využít lokální anestezii, která ochromí tělo od pasu dolů (stejně jako např. epidurální anestezie). V těchto případech se vstřikuje do prostoru kolem míchy, od něhož pak dojde k znecitlivění. Jste po celou dobu při vědomí, můžete během zákroku cítit v oblasti břicha určitý tlak, ale rozhodně vás to nebude bolet. Pak vám ovšem hrozí postpunkční syndrom projevující se nejčastěji bolestmi hlavy. Nicméně po pár dnech samovolně odezní.

4. Císařský řez může negativně ovlivnit zdraví dítěte

Stinnou stránkou „císaře“ je to, že děti nemají kolonizovaný zažívací systém matčinými bakteriemi, což může mít negativní dopad na zdraví dítěte. Matčino střevní a vaginální prostředí hraje klíčovou roli pro kolonizaci dítěte střevními mikroby, což je důležité pro zdravou mikroflóru, tedy pro centrum imunity. Zatím není zcela jisté, jestli má způsob porodu na miminko vliv celoživotní, nebo jen dočasný, kdy se to v průběhu několika let může srovnat. Nicméně řada studií naznačuje, že je v tomto ohledu – tedy pro celkové zdraví miminka včetně dispozic pro rozvoj alergií a obezity - optimální vaginální porod. Někdy by proto mohlo pomoci potření novorozence bakteriemi matky.

5. Doba zotavení z „císaře“ je mnohem delší

Ženy, které rodí císařským řezem, zůstávají po porodu v nemocnici zhruba 3-4 dny. Oproti tomu maminky rodící vaginálně a bez komplikací jdou domů zhruba za 2 dny. Tyto ženy se z porodu zotaví zhruba do 14 dnů, kdežto po císařském řezu trvá regenerace přibližně 1 - 2 měsíce. Pro maminky to může být dost vyčerpávající.

6. I bolest je o něco intenzivnější

Některé ženy chtějí rodit dobrovolně císařským řezem, aby se vyhnuly bolesti během porodu. Paradoxně je pak ale čeká větší a déletrvající bolest, protože se jednalo o zákrok ve středu břicha, kde je mnoho svalů a orgánů. Maminky rodící tímto způsobem pak cítí bolest během smíchu, zakašlání, kýchání, při ulehnutí do postele a zároveň i při vstávání z lůžka, zkrátka téměř při každé činnosti. Domů vás pak pošlou s léky na bolest, protože bez nich by to byl opravdu teror. Při vaginálním porodu to je hodně o vlastní bolesti, jak se miminko dere ven. Pak už to spíše doznívá, rána pobolívá, ale oproti císařskému řezu se hojí poměrně rychle, což mohou dosvědčit ženy, které zažily oba dva typy porodů.

7. Podmínky pro zotavení jsou velmi podobné jako u žen, které rodily vaginálně

Obecně platí, že by maminky po jakékoliv formě porodu neměly dělat dva týdny od narození miminka žádnou těžkou práci. Také by neměly zhruba měsíc cvičit (ideálně jenom chodit na procházky) a není dobré mít během šestinedělí pohlavní styk. Jizva po císařském řezu bude pevně zatažená zhruba po týdnu od porodu. Vy se proto nemusíte strachovat, že by se ranka otevřela. Jestliže chcete co nejdříve začít zpevňovat bříško, naslouchejte svému tělu. Začněte pozvolna, a pokud ucítíte někdy bolest, nepřekonávejte ji, ale dejte si pauzu, případně snižte intenzitu. Řečeno obrazně i doslova, než začnete běhat, je třeba se nejprve procházet.

porod císařem Foto:                                                                                                                   Foto: Thinkstock

 

8. Ano, zůstane vám pak jizva

Řez se obvykle nachází nad stydkou kostí a je dlouhý zhruba na dva prsty. Nejčastěji kopíruje linii spodního prádla a plavek. V některých případech, například při porodu dvojčat či větších dětí, je třeba udělat řez o něco větší. Nejnovější technologie sešití ale dokáží doslova zázraky. Jizva se rychleji zatáhne a zahojí.

9. Mít císařský řez s jedním dítětem automaticky neznamená, že ho budete mít i s dalším

Zdaleka neplatí rčení: „jednou císařský řez, vždy císařským řezem“. Toto tvrzení je už přežité. Vždycky záleží na okolnostech porodu. Pokud vše vypadá dobře a bez problému, není důvod podruhé volit zase „císaře“. V tom by vám měl poradit váš lékař.

10. Rodit „císařem“ z vás nedělá méněcennou matku

Každá žena, pokud nerodí o něco dříve, nosí v sobě miminko zhruba 9 měsíců. Pokud nejde rodit vaginálně, nic se neděje, půjde to císařským řezem. Rozhodně se kvůli tomu nemusíte trápit. Zbavte se myšlenek, že nejste pořádná matka, když si porod pořádně neprohekáte a neprotrpíte a když z vás miminko nevyleze tudy, kudy by správně mělo. Vždyť jste spolu oba dva tři čtvrtě roku souzněli! Navíc máte jizvičku, která to dokazuje.

-šp-

Mohlo by vás taky zajímat:

Starší maminky snáší porod, těhotenství i mateřství úplně jinak, než ty mladší

Maminkou ve 20, 30 nebo 40 letech: Každý věk má svá pro i proti

Často to hodně bolí, ale je to krásné

KOUZLO PORODU: Úchvatné fotografie dokumentující příchod na svět

Sex po porodu: 8 myšlenek, které proletí hlavou každé novopečené matce

Mnohé těhotné ženy, kterými cloumají hormony, si neumí představit, jak dodrží povinnou sexuální abstinenční pauzu v šestinedělí. Jenomže pak to přijde – porod, kojení, nevyspání, poporodní blues… Je toho hodně, co čerstvá maminka prožije. Nelze se tedy divit, že sex se ze života najednou ztratí. Čím déle sexuální pauza trvá, tím obtížnější může pro některé ženy být zase s milováním začít. Není vhodné se do ničeho nutit, ale také není nutné zbytečně otálet.

Až k tomu dojde, je přirozené, že vaše pocity budou velmi smíšené. Objeví se nervozita, vzrušení, úzkost, touha… Zde jsou myšlenky, které proletí hlavou každé matky, když má poprvé sex po porodu.

Budu to ještě umět?

sex po porodu budu to ještě umět

Pochyby nejsou na místě. I když jste spolu nespali opravdu dlouho, je to věc, která se nezapomíná. A to i v případě, že jste tak unavená, že byste usnula i za chůze. Stačí se dostatečně uvolnit, poddat se partnerovým dotykům a správný postup vám naskočí sám od sebe.

 

5 osvědčených tipů, jak se zotavit po porodu přírodní cestou

Porod je pro ženu jedním z nejbolestivějších zážitků, který výrazně ovlivňuje její fyzický stav, ale i psychické rozpoložení. Po porodu by proto měly matky věnovat svému tělu i mysli zvýšenou péči zahrnující dostatečný přísun vitamínů a živin. Přestože v současnosti existuje nepřeberné množství doplňků stravy, nejkvalitnější jsou ty z přírodních zdrojů.

Ovoce, mořské řasy a chia semínka jako základ

5 osvědčených tipů, jak se zotavit po porodu přírodní cestou chia

Jednou z klíčových zásad poporodní péče je dostatek kvalitní a výživné stravy. Po porodu totiž nastává období, kdy se tělo potřebuje hojit, ale zároveň musí produkovat živiny i pro dítě. Proto je důležité konzumovat takové potraviny, které jsou bohaté na vitamíny, živiny a minerály. „Nejlepším zdrojem vitamínů je čerstvé ovoce, které obsahuje všechny esenciální vitamíny, potřebné pro zotavení po porodu. Dále je důležité si hlídat dostatečný příjem bílkovin. Ty jsou základem pro správný růst dítěte i regeneraci poškozených tkání matky. Výborným zdrojem přírodních proteinů jsou mandle, slunečnicová semínka a především mořské řasy. Matka by měla konzumovat i dostatečné množství vápníku, který ovlivňuje tvorbu mateřského mléka, ale i železa a jódu. Ideálním zdrojem těchto minerálů jsou semínka chia,“ radí Jan Petr ze společnosti Vitalvibe.


reklama

Související témata: těhotenství , císařský řez , porod císařem , epidurál , narození dítěte

reklama

Přečtěte si také

reklama