Nezhoubné děložní nádory: Operace už nejsou nutností

Diagnóza děložního myomu u mnohých žen vyvolává paniku. Důvodem je strach z gynekologické operace. Ta sice dříve bývala při léčbě myomů téměř pravidlem, podle některých odborníků se ale díky novým lékům postupně stane až krajním řešením.

Odhaduje se, že s nezhoubnými děložními nádory neboli myomy má zkušenost 40 % žen ve věku 25–45 let a až 60 % žen starších 45 let. Tento zdravotní problém neřeší pouze dvě skupiny žen: malé holčičky, které ještě nemenstruují, a ženy v období klimakteria. Růst myomů totiž závisí na produkci ženských pohlavních hormonů. Jakmile je vaječníky přestanou tvořit, nové myomy už nerostou a ty původní již obvykle nečiní potíže.

Nepravidelné krvácení nebo špinění mezi menstruacemi, které mohou kromě jiného znamenat i růst děložního myomu, bohužel berou některé ženy jako běžnou věc spojenou s věkem a neřeší to ani při preventivních gynekologických prohlídkách. „Teprve při mých cílených dotazech přiznají, že je silné krvácení, větší bolesti při menstruaci a třeba i postupně se přidávající tlaky v břiše obtěžují stále víc,“ říká pražský soukromý gynekolog MUDr. Lubomír Mikulášek z Centra pro léčbu myomatosy.

Převratné změny v ordinacích

Donedávna ženy odkládaly řešení svých nepříjemných gynekologických příznaků i proto, že by se s velkou pravděpodobností nevyhnuly chirurgickému zákroku – ať už by se jednalo o operační odstranění samotných myomů, nebo rovnou celé dělohy. Určitým řešením silného a nepravidelného krvácení způsobovaného myomy bylo pouze v některých případech zavedení nitroděložního tělíska, které obsahuje hormon progesteron.

Zlom přinesl před několika lety nový hormonální lék s účinnou látkou ulipristal acetát. Gynekologové jej předepisují stále častěji a situace se začíná měnit. „Troufám si tvrdit, že v blízké budoucnosti se díky podávání tohoto léku u nás sníží počty operačních odstranění dělohy, takzvaných hysterektomií, o 70 až 80 procent,“ říká doktor Mikulášek.

Konzervativní léčba pomocí nového léku se zatím jeví slibně. „U řady pacientek díky jeho užívání téměř zmizely i myomy slušné velikosti,“ říká doktor Mikulášek. Druhým podstatným přínosem léčby je, že se u všech jejich uživatelek daří téměř okamžitě po nasazení léku odstranit nepříjemné příznaky děložních myomů – silným menstruačním krvácením počínaje přes špinění až po bolesti a tlaky v podbřišku.

Proč ne operace?

Každá pacientka má možnost si postup své léčby zvolit. Gynekolog nabídne jak konzervativní léčbu, tak operaci podle stavu myomů. Ke konzervativním postupům patří kromě podávání hormonálních léků také méně často užívaná léčba takzvaným fokusovaným ultrazvukem naváděným magnetickou rezonancí nebo embolizace děložní tepny. V prvním případě lékaři zacílí ultrazvukové vlnění na myomy, které takto zahřejí a postupně rozruší. Při embolizaci děložní tepny se pomocí katétru zavedou malé částečky do krevních cév zásobujících myomy. To omezí přívod krve k myomům a ty se zmenšují. Stejně jako u každého zákroku, i tady hrozí různá rizika, například selhání vaječníků, infekce či vaginální krvácení.

„Je poměrně pochopitelné, že operaci se ženy obvykle snaží vyhnout. Ačkoliv jsou dnes operační zákroky minimálně invazivní, s co nejmenším zatížením pacientky během výkonu i po něm, jde stále o operaci. A s tou je vždy spojeno větší riziko, bolest i nějaké následné dočasné omezení,“ říká gynekolog. Naopak konzervativní léčba znamená nejmenší možnou zátěž i riziko a největší možnou kvalitu života.

Více informací najdete na lecbamyomu.cz.

Mohlo by vás taky zajímat:

Save


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.