Zdraví a nemoci

24. dubna 2015 04:30

Anna Kopečková

Myomy: Co se to děje v děloze?

Nepříjemné bolesti v podbřišku a dlouhé, silné menstruační krvácení, to jsou příznaky, které nakonec většinu žen přivedou do ordinace gynekologa. Vyšetření ultrazvukem pak mnohdy prokáže jeden nebo více děložních myomů.

Myomy jsou nádory, ale nelekejte se, nejsou zhoubné, takže nerostou nikam dál do organismu. Jedná se o útvary, které vznikají chybným dělením buněk děložní svaloviny. Nejčastější jsou ty umístěné ve stěně dělohy, vyrůstat ale mohou i na povrch dělohy, nebo naopak dovnitř do dutiny děložní. Statistiky odhadují, že myomy postihují až 40 procent žen v plodném věku. Objevit se mohou kdykoliv od začátku pravidelné menstruace po menopauzu. Dokud totiž vaječníky produkují ženské pohlavní hormony, jsou myomy stimulovány k růstu. Trochu by se to dalo přirovnat k živinám, jež zahradník dodává rostlinám.

Ohrožená plodnost

Myomy se nemusí pokaždé projevovat nějakými příznaky, a pokud se na ně přijde, tak jen náhodou. „Ve většině případů ale gynekolog odhalí myomy nebo více myomů v děloze poté, co začnou ženě způsobovat nepříjemné potíže, jako jsou bolesti v podbřišku, nejčastěji v době ovulace a před začátkem měsíčků. Typické je i silné, někdy neztišitelné krvácení a před ním i po něm dlouhé špinění,“ vysvětluje MUDr. Roman Kříž, gynekolog z Benešova.

Podstatným problémem, který myomy mohou způsobovat, je neplodnost ženy. Leckdy brání v otěhotnění či zhoršují schopnost těhotenství udržet, takže žena předčasně potrácí. Stává se to například v případě, kdy myom zasahuje do děložního hrdla, ale vadit může i jeho jiné uložení. Pokud žena otěhotní a začne se zvětšovat objem dělohy, roste trochu i myom, a ten může překážet v růstu plodu. Existují ovšem i občasné výjimky, potvrzující pravidlo, a těmi jsou ženy, jež porodí navzdory myomu bez problémů.

Prevence neexistuje

Pokud chcete slyšet odpověď na otázku, jak vzniku myomů předejít, od odborníků ji zřejmě nedostanete. „Tvorbě myomů nelze zabránit, ženy k nim dispozice dědí a dosud se nepovedlo přesně zjistit, proč chybné dělení buněk v děloze nastane,“ říká doktor Kříž a dodává, že nejvíce myomů vídá u pacientek mezi 25. a 50. rokem. Souvisí to také s výkony na děloze: čím více žena podstoupila kyretáží, přerušení těhotenství a porodů, tím je výskyt myomů častější.

Postup šitý na míru

Gynekolog přítomnost myomů v děloze snadno diagnostikuje za pomoci vaginálního ultrazvuku. Podle konkrétní situace pacientky, podle jejího věku i podle obtíží, které myom či myomy způsobují, pak lékař stanovuje další postup. „Například pokud ke mně přijde zdravá mladá žena mezi 18–35 lety, která plánuje těhotenství, a najdu u ní myom, rozhoduji se podle toho, jak je velký a kde je uložen. Můj názor je, že bych ho v tuto chvíli neléčil, ale čekal bych půl roku až rok, zda žena neotěhotní. Pokud by se tak nestalo, teprve pak bych nasazoval léčbu,“ vysvětluje doktor Kříž.

A jak vypadá léčba? Krajním a poměrně častým řešením jsou operace, a to laparoskopické nebo klasické. Chirurg může buď odstranit jen myom či myomy samotné, jestliže už žena neplánuje další mateřství, může provést i takzvanou hysterektomii, tedy odstranění celé dělohy.

Lék zabrání operaci

Samozřejmě asi každá žena dává přednost léčbě takzvaně konzervativní. Pokud by řešila myom a současně se chtěla chránit před neplánovaným otěhotněním, mohla by užívat hormonální antikoncepci, nebo si nechat zavést nitroděložní tělísko s hormonem gestagenem. Takto se daří úspěšně snižovat silné menstruační krvácení, nejedná se ale o standardní léčbu myomů. Dále může žena užívat různé hormonální léky v tabletové a injekční formě. Jenže ty mnohdy způsobují hodně nežádoucích vedlejších účinků.

Žádné nežádoucí účinky nemá jeden z nejnovějších léků s účinnou látkou ulipristal acetát. Tento lék ovlivňuje hormonální receptory na svalových buňkách myomů, působí na jejich zmenšení a snižuje krvácení i další průvodní obtíže. Doktor Kříž, považuje tuto léčbu za revoluční: „Nový lék nasazuji s úspěchem u řady nemocných. Již v prvním týdnu se dostavuje velké zlepšení – do tří dnů od užití první tabletky se zastaví krvácení z dělohy. Po jednom až dvou měsících již vidím tak razantní zmenšení myomů, že někdy operace není nutná.“ To podle gynekologa znamená, že co platilo ještě před třemi čtyřmi lety, tedy že myomatóza, způsobující ženě problémy, se musí operovat, už není pravidlem.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 12. 10. 2024

Rodinní příslušníci toho dnes mohou mít příliš mnoho a požádají vás o větší pomoc, než jste ochotni poskytnout. Ujistěte se, že jste klidní a soustředění, abyste se mohli rozhodnout, které potíže jsou nejnaléhavější a je třeba je řešit jako první. Nebojte se ostatním sdělit své rozhodnutí. Pokud je to možné, raději poskytněte radu než pomoc. Někdy je to to jediné, co lidé skutečně potřebují.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.