Nemůžete otěhotnět? Je možné, že důvod vězí ve vaší hlavě
Neplodnost. To je téma, které trápí čím dále více žen a mužů. Důvody neplodnosti ovšem nemusí být jen zdravotní. Na ty další jsme se zeptali osobnostní koučky Šárky Vávrové.
Šárko, jaké jsou nejčastější příčiny neplodnosti v dnešní době?
Pokud vyloučíme ty opravdu objektivní zdravotní příčiny, tak je to celá škála nespecifických důvodů, které mohou vést ke „zdánlivé“ neplodnosti. Tyto důvody mohou vězet i v našich hlavách.
Jak tomu máme rozumět?
Tělo je jeden harmonický celek, který řídí mozek. S mírnou nadsázkou lze říci, že o veškerém našem činění a myšlení rozhoduje hlava. Co chcete, to máte. A někdy stačí i nevědomé nechtění a harmonie těla jako celku je narušená. Tělo nefunguje pouze tak, jak bychom si vědomě přáli.
Buďme tedy konkrétní. Jaké jsou ony nejčastější příčiny?
Za prvé je to vědomé oddalování mateřství nad hranici 30 let. Dnes není výjimkou žena prvorodička ve věku 35 až 40 let. Nejenže v tomto věku výrazně klesá biologická schopnost žen mít děti, ale zároveň stoupá i povědomá obava, že to nepůjde tak snadno, jak bychom si přáli. Ve chvíli, kdy to nejde snadno, vzniká panika, která vede ke stresu a následné blokaci v hlavách lidí. Je to jednoduchý vzorec: jsem už dost stará, měla bych mít dítě, nepodaří se to napoprvé, napodruhé ani napotřetí, vkrádají se pochybnosti, obavy narůstají, vzniká panika, stres a neplodnost.
Dalším faktorem, který bych nepodceňovala, je dlouhodobé užívání antikoncepce. Tělo se „naučilo“neplodnosti. Při vysazení antikoncepce, chemické příčiny neplodnosti, tělu může chvíli trvat, než se znovu naučí opaku. Žena se musí srovnat, znovu zharmonizovat, být znovu připravená se rozmnožovat.
To jsou, řekněme, civilizační důvody, které mohou stát za příčinou neplodnosti. Existují nějaké skutečně podvědomé důvody, které ženě brání otěhotnět?
Mezi ně řadíme například existenční důvody. Dnešní trend volného partnerství, nejistota, zda si muž ženu vezme, vede k podvědomému strachu a existenční nejistotě ženy. Citlivější žena nemusí otěhotnět, protože se bojí o zajištění budoucnosti své a svého dítěte. Ženě je geneticky dáno, aby hledala pro své potomky toho nejvhodnějšího otce, který mu zajistí nejen fyzickou a psychickou kondici danou geneticky, ale i tu existenční. Ve chvíli, kdy žena nemá jistotu, že ji muž neopustí „tak snadno“ (tuto jistotu jí dává smlouva o partnerství, kterou je manželství), tak mozek ženy vysílá signál, že něco pro její rozmnožování není v pořádku.
Ale může to být řada dalších důvodů, které vycházejí z rodiny, z dětství, z výchovy.
Například?
Poměrně častými psychickými příčinami neplodnosti jsou špatné zkušenosti maminek či babiček v rodině ženy. Když se například v rodině říká, že dítě je problém, zátěž, že dítětem končí mládí… To všechno mohou být psychické vzorce, které mohou zatěžovat podvědomí ženy a bránit jejímu početí.
Foto: Thinkstock
Může souviset neplodnost žen i s fenoménem věčného mládí?
To je zajímavý dotaz. V podstatě může. Ideál krásy v dnešní době je spojený s poměrně extrémní štíhlostí. S dítětem mohou přijít kila navíc a to se dnešním ženám nelíbí. Těhotná žena tloustne, i když přirozeně. Navíc se mohou objevit zdravotní problémy, které z dnešního nepřirozeně lifestylového pohledu ubírají ženám na kráse: strije, celulitida, popraskané žilky… ženy se mohou obávat i takovýchto „nesmyslů“.
Hodně se mluví o ženské neplodnosti, ale narůstá i ta mužská. Jaká příčina se podle vás skrývá za mužskou neplodností?
Je to jednoznačně stres. Muž je od přírody naprogramován na výkon a tato civilizace na muže klade opravdu vysoké nároky, které jsou bohužel v největší míře zaměřené na psychický výkon. Neplnění výkonů vede k frustracím, stresům a nedostatek psychického odpočinku může u citlivých jedinců vést až k neplodnosti.
Strava je například dalším civilizačním faktorem, který ovlivňuje kvalitu mužského spermatu.
Co radíte svým klientům, kteří za vámi přicházejí s problémem neplodnosti?
Především se je snažím uklidnit. Stres nepomáhá vůbec ničemu a rozmnožování nejméně. Snažím se jim vysvětlit, že příroda není výmysl a že nemůžeme mít všechno tak, jak chceme, a přesně v tu dobu, kdy chceme. A pak se snažím najít možnou skrytou příčinu v jejich psychice. Ta může být velmi individuální. Najít onen psychický blok, který brání člověku mít děti. Snažím se spolu s klienty najít odpovědi na otázky, jestli dítě opravdu chtějí nebo jestli si myslí, že ho mají mít, a jestli se na to opravdu cítí. Když najdeme odpovědi, hledáme společně cestu z bludného kruhu, ve kterém uvízli. V podstatě se snažím své klienty zbavit jejich vnitřních strachů z toho být rodiči. Často se pak zadaří.
Musíme si uvědomit, že početí miminka prospívá nejvíce harmonie duše a těla. Nechme energii proudit, pusťme problémy, nestresujme se a příroda vše potřebné zařídí. A když ne, tak třeba tak věci nemají být, což má možná také svůj význam.
Strach a stres jsou fenomény dnešní doby.
Vypadá to tak. Ke strachu přispívá i určitá přeinformovanost dnešní společnosti. Na internetu se dočtete o všech možných nemocech a jejich rizicích. Lidé hledají nějaký důvod svého problému a ten nacházejí, ale nacházejí jen jeho popis. Nenaleznou souvislost, míru problému. Tu pozná jen odborník. Tohle chování má už i svou diagnózu, říká se jí kyberchondrie neboli chorobné vyhledávání nemocí na internetu:).
Šárka Vávrová. Foto: Robert Tichý pro časopis Moje psychologie