5 nejčastějších varovných příznaků rakoviny
Různé druhy rakoviny doprovázejí různé symptomy, některé příznaky jsou ale typické pro více nádorů. Na co si dát pozor?
Vyděsila vás podivná bolest v břiše, bulka nebo pocit naprostého vyčerpání? Zatímco některé druhy rakoviny na sebe nijak neupozorní, jiné o sobě dávají nenápadně vědět. Problém je, že samy o sobě mohou tyto symptomy vypadat jako banální onemocnění, když se jich ale objeví víc najednou, nevěstí to nic dobrého.
Varovné příznaky u žen
Jedním z nejčastějších druhů nádorů, se kterými se potýkají ženy, jsou ty v prsech. Jejich objevení přitom není tak těžké, nutná jsou ale pravidelná vyšetření, a to jak doma, tak u lékařů na mamografu. Jakmile si doma nahmatáte bulku, objevíte neobvyklou bouli nebo si všimnete třeba zvláštního výtoku z bradavky, měly byste co nejrychleji vyhledat odborníka.
Varovné příznaky u mužů
Řada druhů rakoviny, například i rakovina prostaty, na sebe v počátku nijak výrazně neupozorní. Pokud váš muž patří mezi rizikovou skupinu (riziko významně roste s věkem, častější je také u černochů, u příbuzných takto nemocných mužů a pravděpodobně také u mužů, kteří nežijí právě zdravě a kouří), měl by pravidelně docházet na preventivní prohlídky.
Několik varovných příznaků ale lékaři popisují. Patří mezi ně bolesti kostí, otoky nohou a potíže s močením. Ty jsou také nejčastější. Doprovázejí však také zvětšení prostaty, což nemá s rakovinou nic společného, nicméně pokud tyto změny přijdou nápadně rychle, mohou poukazovat na rakovinu.
5 obecně nejčastějších příznaků rakoviny:
Bolest
Nejběžnějším příznakem vlastně jakékoliv nemoci je bolest. Ovšem poznat, že jde o něco vážného, není jen tak, bolest nás provází celým životem a cítíme ji v různé intenzitě v podstatě každý den. Jak tedy rozpoznat, že by mohla být příznakem rakoviny? Zpozornět byste měli ve chvíli, kdy je intenzivnější nebo trvalejší než jiné, se kterými jste se už někdy setkali.
Mezi znamení, že je bolest předzvěstí některého z druhů rakoviny, patří:
- nelze ji popsat zcela konkrétně jako třeba například v případě zlomeniny
- přetrvává delší dobu a nijak nepolevuje
- je velmi intenzivní
- nedovolí vám usnout, případně se kvůli ní budíte
- doprovázejí ji další symptomy
Vyčerpání a hubnutí
Pozornost si zaslouží i nevysvětlitelná únava, která přetrvává, i pokud spíte dostatečně dlouho a vydatně a necítíte se nijak extra nemocně. Někteří lékaři ten pocit přirovnávají k únavě při chřipce, ovšem bez dalších příznaků chřipky.
A pokud jde o hubnutí – jestliže držíte dietu a hubnete pěkně pomalu, tedy asi půl kila až kilo týdně, je to důvod k oslavě. Ovšem pokud kila cíleně shazovat nechcete a stejně vám ubývají, měli byste zpozornět. Příliš rychlé a příliš snadné hubnutí může značit i rakovinu.
Podivné trávení
Nadýmání, průjmy a naopak zácpy nebo i jejich střídání jsou čas od času normální. Pokud vás ale trápí bez nějaké zjevné příčiny nebo máte problémy se zažíváním pravidelně a delší dobu, mohlo by to značit jednu z rakovin trávicího traktu. U žen mohou tyto symptomy doprovázet i rakovinu vaječníků a pokud cítíte bolest břicha, nevolnost, nemáte chuť k jídlu a žloutne vám kůže, může jít o rakovinu slinivky nebo jater.
Kašel
Kašel samozřejmě nejčastěji doprovází nachlazení, alergii nebo nemoci dýchacího ústrojí, ovšem pokud trvá opravdu dlouho a nepomáhají na něj žádné sirupy nebo kapky, měli byste se jít nechat vyšetřit. Může to být totiž jedno ze znamení rakoviny, a to především plic.
Krvácení
Krev v moči, stolici nebo ve zvratcích nikdy nevěstí nic dobrého a měla by vás rychle vyhnat k doktorovi. Stejně tak pokud žena krvácí mimo cyklus nebo nápadně dlouho, je to důvod k vyšetření.
Když si to dáte dohromady
Pokud si u sebe všimnete jednoho nebo druhého, možná tomu nebudete ani věnovat pozornost. Ale ve chvíli, kdy třeba nečekaně zhubnete, cítíte se úplně zničení a bez energie, a ještě vás celé dny někde bolí, už to tak jednoduše přehlížet nelze. A ani byste to neměli dělat, naopak byste se měli vydat na specializované vyšetření. Obzvlášť na pozoru by se měli mít lidé, u kterých je riziko rakoviny zvýšené, ať už kvůli rodinné anamnéze, životnímu stylu nebo třeba věku.
Důležitá je ale ještě jiná věc – nebuďte paranoidní a nehledejte hned za každým píchnutím vážnou nemoc. Stačí naslouchat svému tělu a jakmile se vám nebude něco zdát, zeptejte se doktora.
-ana-
Mohlo by vás taky zajímat: