zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Obyčejná chodidla? Ovlivňují naše zdraví víc, než si myslíte!

Jsou opomíjená, ale velmi důležitá
Autor: Thinkstock Jsou opomíjená, ale velmi důležitá
Jan Janula , Vydáno: 04.10.2016
I když chodidla zatěžujeme vlastně neustále, jejich stavu si moc nevšímáme. Asi proto, že se musíme ohnout. Přitom chodidla patří k nejdůležitějším částem těla. Je na nich totiž většina reflexních zón, které přímo ovlivňují naše zdraví.

reklama

A nejde jen o zóny tělesné, ale i duševní! To, co netuší mnozí z nás, věděli už staří Egypťané. V hrobě 4500 let mrtvého lékaře se nalezly malby znázorňující tlakové body na ploskách nohou, i informace o tom, jak jejich masáž příznivě ovlivňuje organismus. Asi ve stejné době se tím samým zabýval čínský učenec Chi Wang-Lim, který předepisoval svým pacientům místo léků dlouhé procházky po oblázkových plážích – pochopitelně naboso. Slabinou této metody bylo, že se nedala použít ve vnitrozemí. Stejný problém nastal, když se ji ve třicátých letech minulého století snažila v USA oživit fyzioterapeutka Eunice Ingham, pro masivnější rozšíření prostě nebyly vhodné podmínky.

chůze po oblázkové pláži Foto:

 

Akupresurou proti nemocem

Příkladem americké fyzioterapeutky se ovšem nechaly inspirovat kosmetické salony a začaly nabízet akupresuru chodidel, či wellness studia, která ve speciálních vanách nabízejí masáže. Existují totiž nemoci, které se tímto způsobem dají vyléčit, například syndrom neklidných nohou. Jde o neurologickou poruchu, kterou v Čechách trpí víc než milion lidí! Projevuje se hlavně bezděčným a nekontrolovaným škubáním nohou ve spánku, ale i jejich mírnými bolestmi v klidu. Ke zmírnění obtíží se obvykle podává lék Mirapexin, který má ovšem řadu vedlejších účinků – závratě, zmatenost, pocity na zvracení, otoky, a dokonce halucinace!

5 nemocí, na které ukazují vaše chodidla

Chodidla jsou až nečekaně úžasný diagnostický nástroj. Ať vás trápí cokoliv, vaše nohy na to pravděpodobně už delší dobu upozorňují. A ani nemusíte být doktor, abyste tyto náznaky rozeznali, stačí vědět, čeho si všímat.

1. Suchá a olupující kůže

Suchá a olupující kůže

Pokud je kůže na patě nebo na bříškách prstů suchá, rozpraskaná nebo šupinatá, může jít o varovaný signál potíží se štítnou žlázou. Tento malý orgán produkuje hormony, které kontrolují rychlost metabolismu, krevní tlak, růst tkání a také funkci nervového systému. Problémy se štítnou žlázou se tak mohou projevit třeba i suchou kůží.

Může jít ale samozřejmě i o následek řady mnohem méně závažných problémů. Někdy se kůže vysušuje prostě jen kvůli změnám počasí. Pokud ale kromě popraskaných pat bojujete i s přibíráním, ztrácíte cit v končetinách nebo hůř vidíte, vydejte se urychleně k lékaři.

 

Plážový vynález

Přelom v léčbě této obtížné choroby znamenal vynález MUDr. Stosice z Rijeky, význačného ortopeda, který se zabýval deformitou nohou u dětí. Šlo o masážní podložku, známou pod jménem VitaBeach. Účinky byly tak blahodárné, že se její používání brzy rozšířilo také na dospělé. Vývoj, aby mohla sloužit nejen specializovaným klinikám, nebyl ovšem jednoduchý. Dlouho se hledal materiál s vhodnými vlastnostmi – musel se snadno udržovat, být antistatický, snadno omyvatelný a pochopitelně odolný, aby se brzy neošlapal. Nakonec „zvítězil“ dvousložkový matný polyuretan o rozměrech 50 x 50 centimetrů.

podložka VitaBeach Foto:

 

Důležité bylo také najít optimální tvrdost, která by zaručovala dostatečnou účinnost na reflexní zóny a zároveň eliminovala zranění při dlouhodobém používání. Poté se novinka rychle rozšířila. Na Světové výstavě inovací, výzkumu a nových technologií v Bruselu dostala cenu za inovaci a zlatou medailí. Odborné lékařské studie totiž bezezbytku potvrdily správnost hypotézy o příznivém působení na chodidla, a dokonce i to, že každý jejich bod se vztahuje na konkrétní orgán našeho těla a pravidelné masírování dokáže výrazně zlepšit celkový zdravotní stav.

Hledala se i optimální doba, po kterou by se měla podložka používat. Dnes se má za to, že stačí 15 minut dvakrát denně. To není ani v dnešní hektické době problém. I ti, kteří jsou hodně zaneprázdnění, ji mohou používat třeba v práci. Prostě sundají ponožky a zatímco chodí po podložce, mohou telefonovat nebo třeba mailovat.

reflexní zóny Foto: Reflexní zóny na chodidlech

Používání podložky si oblíbili i golfisté. Na dlouhou chůzí znavená chodidla působí jako balzám, navíc je oživuje, prokrvuje a koriguje postavení nohou, čímž zabraňuje tomu, aby byly chybně zatěžovány.

Pozitivních efektů, které masážní podložka má, je ale mnohem víc:

– zpevnění a posílení svalů nohou a hýždí

– aktivizace málo či takřka vůbec nenamáhaných svalů

– zvýšení fyzické kondice

– výrazné zlepšení rovnováhy a stability vedoucí ke vzpřímenému držení těla.

Pomůže s obezitou i PMS

Obézní jedinci, kteří se vymlouvají, že fyzickou zátěž nezvládnou, mají v tomto případě smůlu. Při chůzi na podložce se nijak nezapotí a zvládnou ji bez problémů (podložku používají i tříleté děti!). Může jim naopak pomoci snížit vysoký krevní tlak a následně hmotnost, stabilizovat nervový systém. Pravidelná chůze na podložce napomáhá rovněž normalizaci trávicího traktu, zmírňuje nepříjemné pocity v průběhu menstruace a její sekundární negativní účinky (stres, neklid, nervozitu).

Podložka byla u nás dříve k dostání, momentálně ji ale bohužel nikdo nedováží. Informace o prodeji lze ale získat na chorvatských stánkách firmy Sandi - invent.

Jan Janula/ foto: autor a Thinkstock

 

Jak narovnat záda a zeštíhlit pas? Stačí jeden cvik!

Jak narovnat záda a zeštíhlit pas? Stačí jeden cvik!

10 potravin, které vypadají jako části těla, kterým prospívají

Vlašský ořech – mozek

potraviny vlašské ořechy

Zvrásněný „vlašák“ opravdu připomíná mozkové závity. A co víc, jakoby se dělil na pravou a levou hemisféru. V čem jsou tedy pro náš mozek vlašské ořechy prospěšné? Mají velmi vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, které podporují právě jeho funkci.

 

Zjistěte, jaká opravdu jste podle měsíce narození

Žena narozená v prosinci je jiná, než ta v srpnu. Je to jako s květinami, ta co kvete do zimy, musí mít jiné vlastnosti, než rostlina, která rozkvétá v horkém létě. O našem charakteru spolurozhoduje i měsíc narození.

Leden

měsíc a povaha 1

Dámy narozené v tomto měsíci jsou konzervativní a vážné. Jsou ale také velice ambiciózní. Dokáží být velice kritické a ve většině případů se snaží vyhnout mluvení o svých pocitech. Můžete se s nimi sblížit, když máte stejný pohled na život a když jste na stejné intelektuální úrovni jako ony.

Související témata: chodidla , reflexní body , reflexní zóny

reklama

Přečtěte si také