zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Oční vady napříč generacemi: Problémy mají i miminka

Ačkoli oči potřebujeme každý den, moc se o ně nestaráme
Autor: Thinkstock Ačkoli oči potřebujeme každý den, moc se o ně nestaráme
anna kopečková , Vydáno: 08.09.2015
Možná i vy věříte tomu, že oční vady jsou záležitostí v podstatě jen starších lidí. Jenže problémy se zrakem mohou mít i novorozenci. V Česku trpí oční vadou každé dvanácté dítě do čtyř let. Některé potíže vymizí samy, jiné by ale měl vidět lékař. A platí, že čím dříve, tím lépe.

reklama

V jednom roce jsou děti oproti dospělým schopné zaostřit jen na 30 procent. Zrak se však vyvíjí až do sedmi let. „U malých dětí patří mezi nejčastější oční vady šilhání, dalekozrakost, tupozrakost, krátkozrakost a astigmatismus. Určitý stupeň dalekozrakosti se vyskytuje téměř u všech novorozenců, ale zhruba do jednoho roku je občasné šilhání normální. Do čtyř let je dítě s oční vadou nebo dítě, které začne šilhat, nejvíce ohroženo tupozrakostí. U malých dětí se také často objevují záněty spojené s nedostatečnou průchodností slzných kanálků,“ říká Pavel Stodůlka, primář oční kliniky Gemini.

Tupozrakost může skončit i ztrátou vidění jednoho oka. V předškolním věku se jí dá ještě zcela zabránit

Nebezpečná tupozrakost aneb Proč nechat dítěti zkontrolovat zrak, než půjde do školy

 

Vady u dětí může odhalit pediatr i rodič

Problémy se zrakem by měl u dítěte odhalit už pediatr při pravidelných prohlídkách. Pokud se vám ale něco nezdá, například že má vaše dítě problémy se sledováním předmětů, neotálejte a objednejte se ke specialistovi. Příznaků, jak oční vadu rozpoznat, je víc.

„Patří k nim občasné šilhání, nepřirozený sklon hlavy, kterým dítě může vyrovnávat určitý typ šilhání, pravidelné přivírání jednoho oka, světloplachost nebo nulová reakce na světlo. Vadu je možné rozpoznat i podle odlišností přímo v oku – varováním by měla být bělavá či žlutě zářící zornice, velká nehybná zornička při dopadu světla, zvláštní odlesky v zornici nebo viditelné kmitavé či bloudivé pohyby očí,“ doplňuje Stodůlka.

K dalším signálům patří také časté mnutí očí, nezájem o drobné detaily na obrázcích, snaha sedět co nejblíž televizi, špatný odhad vzdálenosti a umístění věcí (dítě kvůli tomu sahá mimo nabízené předměty), mhouření očí, zakopávání, pády nebo nárazy do nábytku. Větší děti si mohou v souvislosti s oční vadou stěžovat na časté bolesti hlavy, nebo mohou psát s hlavou velmi blízko podložce.

„Dospělácké“ vady

S přibývajícím věkem se pak oční vady prohlubují a objevují se i nové. Oči totiž rostou a mění se, a to až do 18 let. „V tomto věku je běžná dalekozrakost, tupozrakost či astigmatismus. Nově se může rozvíjet krátkozrakost, běžnější jsou záněty očí a vady vzniklé následkem úrazu,“ vysvětluje primář Stodůlka.

Po 40. roce věku se začíná objevovat presbyopie – zhoršené vidění při čtení. Proto také lidé ve středním věku velmi často potřebují na čtení brýle. Po čtyřicítce bychom měli dbát na pravidelné návštěvy očního lékaře kvůli možnému vzniku zeleného zákalu. Po padesátce se riziko jeho rozvoje ještě zvyšuje a častěji se objevuje i šedý zákal.

Omlouváme se, snažíme se dohledat chybějící obrázek

Pozor na nekvalitní kosmetiku a umělé řasy. Mohou trvale poškodit zrak!

 

K lékaři chodíme málo a pozdě

Oční lékaři v Česku provedou ročně kolem pěti milionů vyšetření. Zhruba dvě třetiny populace přitom potřebuje nějakou korekční pomůcku. Většina Čechů ale do ordinace dorazí pozdě, až když už nějaký problém výrazně pociťují a vada je rozvinutá. „Dospělí navštěvují očaře velmi sporadicky. Po 40. roce věku by měli na vyšetření docházet pravidelně jednou ročně. Doktor tak může včas zachytit například vznikající zelený zákal,“ doporučuje lékař.

ThinkstockPhotos-122400479 Foto:

 

Brýle nosí okolo šesti milionů Čechů a podle statistik potřebuje téměř každý člověk starší 40 let brýle na čtení. Výjimkou ale nejsou ani děti, které se bez brýlí neobejdou. S kontaktními čočkami by však měly počkat. S nimi je podle odborníků vhodné začít co nejpozději a určitě není dobré je v nižším věku nosit celodenně nebo s nimi spát. Také jejich výběr není jen tak, určitě není vhodné je kupovat bez vyšetření na internetu. Laserovou operaci Stodůlka doporučuje nejdříve po 18. narozeninách, kdy je již vada stabilizovaná.

Šetřit na vlastním zdraví se nevyplácí

Primářka varuje před levnými operacemi očí. Co se může stát?

 

Oční vady:

Dalekozrakost – zhoršené vidění na krátké vzdálenosti

Krátkozrakost – špatné vidění do dálky

Tupozrakost – zhoršená zraková ostrost

Vetchozrakost (presbyopie) – věkem podmíněné zhoršené vidění na blízké vzdálenosti

Astigmatismus – snížená zraková ostrost, která znemožňuje rozeznávání různých detailů

Zelený zákal – poškození (odumírání) zrakového nervu, což se projevuje různými poruchami vidění

Šedý zákal – snížená kvalita vidění – vnímaný obraz doslova překrývá šedý závoj, který postupně může tmavnout

 

Anna Dvořáková

reklama

Související témata: zákal , krátkozrakost , oční vady , brýle , tupozrakost , šeroslepost , astigmatismus

reklama

Přečtěte si také

reklama