Zdraví a nemoci

3. srpna 2015 04:20

Lucie Průchová

Pozor na nekvalitní kosmetiku a umělé řasy. Mohou trvale poškodit zrak!

Alergické reakce, pálení, začervenání nebo otoky očí – to vše může způsobit nekvalitní dekorativní kosmetika. Ta vám může ve výjimečných případech i poškodit zrak.

Pro oči i pro pleť je důležité se večer správně odlíčit. Je vědecky dokázáno, že ženy, které se na noc neodličují, vypadají na svůj věk mnohem starší. „Nejlepší je použít odličovače určené přímo na oční okolí, nechat tamponek s odličovacím prostředkem chvíli na řasách a poté jemnými tahy líčidlo stahovat. Ženy, které tamponkem oči urputně dřou, si mohou nejen poškrábat víčka, ale i povrch oka a tím si poškodit zrak. Podstatné také je používat jen kvalitní přípravky určené k péči o oči a oční okolí,“ popsala Michaela Netuková, lékařka oční kliniky

Celkově ženy za kosmetiku utratí průměrně dva tisíce korun za měsíc. Tato částka ale zahrnuje i návštěvy kosmetičky či kadeřníka. Nákup levné dekorativní kosmetiky se přitom může vymstít. Levná dekorativní líčidla zpravidla od asijských firem mohou vyvolat alergické reakce, otoky očí, zvýšit citlivost nebo začervenání očí. Tyto reakce ale nemusí nutně vyvolat jen levná kosmetika. Podle odhadů až 45 procent žen zkouší novinky na trhu. Ty ale mohou obsahovat různé alergeny a změna značky se může jednoduše vymstít. „Pokud se po nějakém kosmetickém přípravku objeví známky podráždění očí, je nutné přestat ho ihned používat. V případě alergické reakce je dobré oči okamžitě vypláchnout vodou, případně vykapat umělými slzami. Pokud podráždění neustupuje, měla by žena navštívit očního lékaře,“ doporučil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Podobné články

V letním období jsou oči namáhány slunečním zářením a suchým vzduchem, což vede k častějšímu podráždění, alergickým reakcím nebo zánětům spojivek. „Pokud má žena v oku nějakou infekci, například zánět spojivek, neměla by používat žádnou oční kosmetiku. Kosmetiku, kterou případně používá v době oční infekce, je dobré vyhodit. Může být totiž přenašečem infekce. Důležité také je oční kosmetiku nikomu nepůjčovat a nepoužívat kosmetiku někoho jiného. I to totiž může vést k zanesení infekce do oka,“ upozornil Pavel Stodůlka.

V posledních letech se trendem stalo nalepování a barvení řas. Případy zarudnutí očí po prodlužování řas se ale objevují stále častěji. Výjimkou nejsou ani alergické reakce na používaná lepidla. „Umělé řasy a zvláště lepidlo mohou alergizovat oční víčka a způsobit jejich zarudnutí, šupinatění a otoky. Zároveň způsobují oslabování vlastních řas a jejich vypadávání. Některé salony používají řasy z jemné srsti zvířat, která je sama o sobě alergizující. Navíc pokud se lepidlo dostane přímo do oka, může poškodit zrak. Stále oblíbenější je v poslední době prodlužování řas speciálními kapkami, které jsou k vlastním řasám šetrnější. Podporují jejich růst a houstnutí,“ doplnila Michaela Netuková.

Sdílejte článek